Pētnieki mirušajā Markermēra ezerā veido jaunas salas, ko dzīvošanai varēs izmantot dažādas augu un insektu sugas un kur varēs patverties migrējošie putni.

Reklāma

Markermēra ezers ir daļa no Ziemeļjūras garās ietekas, kas atrodas Nīderlandē. Pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados tika uzbūvēts aizsprosts, kas ieteku pilnībā nošķīra no jūras. Pēc vairāk nekā četrdesmit gadiem tapa vēl viens aizsprosts, tas ūdenstilpi pārdalīja uz pusēm, radot divus lielus ezerus – Markermēru un Eiselmēru. 

Laika gaitā Markermērs pārvērtās par saldūdens ezeru, kļuva samērā noslēgts un burtiski izmira. Proti, būdams vien trīs līdz četrus metrus dziļš, tas aizauga ar dūņām, kas stipri apgrūtina citiem zemūdens augiem svarīgo fotosintēzi. 

Lai mirušo ūdenstilpi pārvērstu dzīvībai derīgā zonā, kopš 2016. gada ezerā tiek veidots jauns arhipelāgs 1300 hektāru platībā. Darba procesā ir radušās septiņas salas, kas uzbūvētas no jauna, izmantojot turpat ezerā esošās smiltis un dubļus – kopā vairāk nekā 37 miljoni tonnu. Jau drīz vien iespaidīgais projekts vainagojies ar panākumiem. Līdzko parādījās apjaušamas salu kontūras, uz tām mēdza nolaisties zīriņi. Piestiprinot putniem raidītājus, kļuva skaidrs, ka tie barojas Ziemeļjūrā, bet uz jauno arhipelāgu dodas atpūsties. Parādoties veģetācijai, 2021. gadā novērotas jau 47 ligzdojošo putnu sugas.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.