Clear 3.4 °C
P. 18.10
Erlends, Rolanda, Rolands, Ronalds, Lūkass
SEKO MUMS
Reklāma
Oskars un liela līdaka.
Oskars un liela līdaka.
Foto: No personiskā arhīva / Latvijas Mediji

2022. gadā SIA "Ratter Baits" uzsāka sadarbību ar "Oshelure" zīmolu. "Oshelure" ir Latvijā ražoti silikona mānekļi plēsīgo zivju ķeršanai. Nelielā intervijā ar "Oshelure" brenda turētāju Oskaru Šteinbergu centīšos no viņa uzzināt nianses un interesantas lietas, kuras viņš ir atklājis, vairāku gadu garumā ražojot dažādus silikona mānekļus.

Reklāma

Oshelure radās saīsinājumā no mana vārda Oskars. Iesauka Oshels pārgāja arī brenda nosaukumā, atlika tikai pielikt lure – latviski ‘māneklis’. Ideja izveidot kaut ko tādu radās spontāni, jo bija grūti dabūt mānekļus attiecīgajā krāsā un to nebija tad, kad tos vajadzēja. Tāpēc, idejas vadīts, nolēmu sākt mēģināt. Protams, sāku ar citu mānekļu kopijām. Kopijas taisīju tiem mānekļiem, kurus nebija tik viegli dabūt vietējā tirgū. Gatavās formas pirku no Ukrainas silikona formu ražotājiem, ar kuriem es sadarbojos vēl joprojām.

Gumijas taisu no 2017. gada. Sāku ar gatavām silikona formām, lai tīri sev un draugiem uztaisītu to, ko viņi nevar dabūt veikalos, kā arī lai uzjauktu dažādas krāsas pēc iztēles, kuru nav ražotāja katalogā.

Centrifūgas forma foreļu mānekļiem.

Pirmās formas bija Keitech Easy Shiner 5 collas, tobrīd tas bija liels deficīts. Pirmās kopētās gumijas sanāca labi, biju apmierināts ar rezultātu. Silikons, kuru toreiz izmantoju, bija cita veida nekā tas, ko izmantoju šobrīd. Tagadējais ir komplicētāks un ar vairāk sastāvdaļām. Pirmā izlietā krāsa bija “arbūzs”, divkrāsains. Tieši šī gumija bija laimīgā, un, makšķerējot ar to, Burtniekā čempionāta posmā izcīnīju 5. vietu, kas arī deva stimulu un pārliecību turpināt darbību ar silikona mānekļiem un mudināja domas radīt savus unikālos mānekļus.

Laikam ejot, makšķernieku vidū izplatījās ziņas par maniem mānekļiem un labiem rezultātiem, copējot uz tiem. Mani uzrunāja vairāki makšķernieku veikali un izteica vēlmi sadarboties ar mani. Tad arī motivēts radīju Oshelure brendu un attiecīgi sakārtoju formalitātes, lai nodrošinātu veikalus ar silikona mānekļiem. Tobrīd arī izveidoju savu internetveikalu, kur varēja apskatīt un iegādāties manis ražotos mānekļus.

Modelis Pike Hunter Zip.

Mans lielākais loms uz savu izveidoto gumiju ir 117 cm līdaka – modelis Pike Hunter Zip. Tas bija Kaņiera ezerā 2020. gada novembrī. Asaru arī ļoti daudz ir paķerts, lielākie, kas man trāpījušies, ir 45 cm Holandē ar Catch Claws 2,4 collas. Biju līdzi Latvijas izlasei uz treniņiem. Viņi gatavojās pirmajam pasaules čempionātam makšķerēšanā pilsētas vidē, kuru Covid-19 ierobežojumu dēļ atcēla pēdējā brīdī. Bet vienalga izlases dalībnieki labi paķēra uz maniem mānekļiem.

Asaris.

Pašam arī bija interesanti izmēģināt savus mānekļus citos ūdeņos. Holande ir laba vieta tam, jo zivis ir ļoti kaprīzas, tām ir nemitīgs spiediens no vietējiem makšķerniekiem. Latvijas ūdeņos man lielākais ir bijis 41 cm garš asaris Alūksnē šogad, vasaras izskaņā. Eholotē atradu labu baru ar sīkzivīm un pēc pieredzes sapratu, ka zem tā ir labi asari, kas noteikti vaktē sīkzivis. Izvēlējos savu mīļāko mānekli Catch Claws 2,4 collas – magic brown, aprīkotu ar volframa džiggalviņu. Lielākais zandarts man ir bijis 75 cm šovasar Ķīšezerā. Zandarta ķeršanā izmantoju zandertail mānekļus – krāsa bumblebee 7 collas.

Zandarts.

Lielākie lomi, ko esmu dzirdējis no makšķerniekiem un viņu atsauksmēm par maniem mānekļiem, ir asariem ar Catch Claws. Māneklis labi ķer lielajās upēs, kā Lielupe, Venta, Daugava. Šogad tika saražots rekordliels daudzums ar šīm gumijām. Lai gumija būtu pēc iespējas dabiskāka ūdenī, tā ir mīksta, kas diemžēl samazina tās mūžu, bet palielina tās atraktivitāti ūdenī un piesaista plēsēju uz copi. Zandartu copē šī gada tops ir zandertaili, laikam šis māneklis ir gandrīz ikviena sportista kastītē. Tika arī uzstādīti jauni rekordi Lavijas čempionātā. Komanda Faccex Fishing Team vienas dienas laikā uz mānekli zandertail 7 bumblebee noķēra 19 zandartus. Tika arī saņemts ļoti daudz pozitīvu atsauksmju no citām ekipāžām, tika radītas pat speciālas krāsas pēc pasūtījuma. Saskaroties ikdienā ar makšķerniekiem, kuri nepiedalās sportā, arī tika dzirdētas pozitīvas atsauksmes no viņiem, kas, protams, mani kā ražotāju tikai priecē un motivē turpināt manu darbu.

Reklāma
Reklāma
V-Bone.

Līdakas šogad* labi novērtēja Pike Hunter Zip – Alūksnē, kur lielākā bija 121 cm. Kā arī labus rezultātus nesa jauns māneklis, kas vēl ir izstrādē, – V-Bone, tas lieliski ķer Latvijā un arī Somijā.

Jauna gumija top vispirms galvā un tad uz papīra. Pēcāk, to modelējot 3D, iegūstu aptuvenās aprises māneklim. Tālāk mākslīgajā akmenī frēzēju formu pirmajiem lējumiem. Man pašam ir CNC iekārta, tāpēc varu viegli un ātri veikt jebkādas izmaiņas, kuras nepieciešamas pēc pirmā atlējuma. Akmenī taisu, jo vieglāk izfrēzēt un akmens ir pateicīgs karstajam silikonam. Krāsas vairs pats nejaucu, bet izvēlos jau gatavas standarta krāsas no kataloga. Silikonu parasti uzkarsēju speciālā traukā un ievietoju to mikroviļņu krāsnī, tad saleju to formā. Kad gumija ir atdzisusi, to ņemu laukā un pārliecinos, ka tā ir tieši tāda kā modelētā 3D. Tad, kad esmu apmierināts ar rezultātu, sagatavoju arī citas krāsas. Uzskatu, ka krāsai ir tikpat liela nozīme, cik mānekļa formai. Kad esmu ieguvis jau vairākas mānekļa pozīcijas, dodos pats copēt un iedodu arī draugiem testēt, lai būtu dažāds viedoklis. Un tad jau pēc lomiem pieņemam lēmumu, vai māneklis ir derīgs vai ne. Galvenais nosacījums, lai tas ķer zivis ar iespējami lielāku gadalaika intervālu. Nav noslēpums, ka ir mānekļi, kas labi strādā pavasarī, bet ne īpaši vasarā, un attiecīgi var savilkt likumsakarības rudenī.

Māneklis ļoti labi ķer līdakas seklos, vidēji dziļos ūdeņos. Apāķot to var ar džigāķi + papildu stingeri. Lielākais – 23 cm – vislabāk strādā ar stingerāķu sistēmu.

Pašlaik piedāvāju tikai tos mānekļus, kas ir pietiekami pārbaudīti, tie ir: Catch Claws, O-Bug, O-CLAW, Fish Worm, Pike Hunter Zip, Zandertail, foreļu mānekļi.

Catch Claws tika pārveidots/modificēts, aizņemoties ideju no BaithBreath. Tika izmainīts spīles savienojums ar ķermeni, un spīļu izmērs tika palielināts. Pats mānekļa ķermenis arī tika nedaudz izmainīts. To darīju, lai iegūtu ilgāk kalpojošu gumiju, jo oriģinālajām ātri plīsa nost spīles. Kā arī tika radīta krāsa magic brown, motoroil, green motoroil, kas nav BaithBreath krāsu katalogā. Izmantoju silikonā zivju miltus, kas padara to vairāk pievilcīgu plēsējam. Izmēri gumijām ir 2”, 2,4”, 2,7”, 3,2” collas. Mazākie izmēri sekmīgi ķer asari, un lielākie izmēri 2,8”, 3,2” ķer lielu asari, zandartu un līdaku. Apāķot to var ar džiggalvu un kustīgo ausainīti.

Fish Worm pilnībā radīts no nulles. Ķermenis ir mailes tipa ar klasisko twister asti. Tas tika radīts apstākļiem, lai ķertu asari un zandartu tajos brīžos, kad nepieciešams iegarenas formas māneklis straumē, lai var izmantot mazāku svaru. Māneklis ir krāsās magic, motoroil, green motoroil. Izmēri 2”, 2,4”, 3”. Apāķot var ar džiggalvu un kustīgo ausaini.

Oskars lido.

Pike Hunter Zip tika radīts kopā ar makšķernieku Armandu Ērgli. Māneklis sākotnēji tika radīts bigbaitam, tad sekoja modifikācijas. Izstrādājām vairāk izmēru pēc pieprasījuma, tie ir 15 cm, 17 cm, 23 cm, 29 cm. Krāsas bija sākotnēji krāsotas ar roku, izmantojot airogrāfu. Krāsots ar speciālu krāsu, kas tieši radīta silikonam, krāsa ir īpaša ar to, ka ir elastīga, jo ir uz gumijas bāzes. Kopā sākotnēji tika radītas aptuveni 15 krāsas, bet laika gaitā tās samazinājām uz deviņām. Māneklis ļoti labi ķer līdakas seklos, vidēji dziļos ūdeņos. Apāķot to var ar džigāķi + papildu stingeri. Lielākais – 23 cm – vislabāk strādā ar stingerāķu sistēmu. Pēc vajadzības var pievienot skaņas kapsulas. Lai to nogremdētu dziļāk, var izmantot Fastach svariņus vai ieskrūvējamos svarojumus.

Zandertail bumblebee.

Zandertail tika radīts, ņemot kā piemēru Fox Rage fork tail gumiju. Tika samazināts mānekļa vēders, lai tas vairāk atgādinātu slaidu maili. Daudz tika eksperimentēts ar silikona cietību, tam galvenokārt bija jābūt mīkstam arī pie zemām ūdens temperatūrām. Tas tika darīts tāpēc, lai dropšota sistēma to varētu izšūpināt. Krāsojumi bijuši līdz 36 dažādiem veidiem. Pašlaik atstātas tikai strādājošās krāsas – 20 gab. Ir arī papildināts izmērs, klāt nāca 5,7” un 10” collas. Šim modelim ir divas oriģinālas krāsas bumblebee un redyellowred.

Šogad* tika izstrādāti arī foreļu mānekļi. Jauni un jau zināmi makšķernieku vidū – Plamp, Maggot, DeadWorm, TroutEgg. Tie tika izstrādāti un pārbaudīti ar zinošiem makšķerniekiem sportistiem. Silikons ir īpaši izgatavots un pieslīpēts tieši forelēm. Silikonā ir pievienots aminoskābju kokteilis, kā arī pievienots siera atraktants. Šogad labi silikons sevi pierādīja tieši sacensībās, kā arī nu jau starptautiski atzīts Slovākijā, Čehijā un Polijā, uz kurieni mēs tos eksportējam.

Māneklis lielai līdakai.

Pašlaik izstrādē ir vairāki mānekļi. Finiša taisnē ir V-Bone, kas sekmīgi ķer līdaku un zandartu pašmājās un ārpus. Tika radīti arī testa mānekļi zandertails 33 cm un 42 cm komandai ratterbaits, gatavojoties piedalīties Nordic Fishing Games Somijā. Pelaģijai radīts māneklis kopā ar Imantu Tiltiņu un Gati Armanu.

* Raksts pirmpublicējums žurnāla "Lielais Loms" 2022. gada novembra numurā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Reklāma
Reklāma
Tēmturi
Reklāma
MEDNIEKS MAKŠĶERNIEKS
Reklāma