Mazas un dzeltenas, mazliet skābas, lipīgas, cieši pie zariem pielipušas odziņas kā krelles. Smiltsērkšķi no mežonīgiem krūmiem ar grūti nolasāmām ogām nu jau selekcijā pārtapuši par dekoratīviem augiem ar skaistām, lielām ogām, ko vieglāk nolasīt.
Tie, kuriem lielas saldētavas, krūmus rudenī apgriež, zarus ar ogām liekot saldētavā. Kad atlaidina, ogas pašas nobirst, nav jāknibinās. Ja ogas paliek kokā līdz pirmajām salnām, par tām vislielākais prieks būs putniem. Tāpēc nekas cits neatliek kā pašiem vien saknibināt ogas, griežot pat ar manikīra šķērītēm vai ar dakšu gar zaru pamatni brucinot, un pagatavot kādu našķi.
Padoms
- Tīra sula ir pārāk skāba, tā jādzer atšķaidīta vai jāpievieno citām sulām, piemēram, burkānu, ķirbju. Garšu var papildināt ar piparmētras lapiņu. Saldumam pievieno medu.
- Smiltsērkšķu sulu bez biezumiem un bez cukura var pildīt ledusmaisiņos un sasaldēt. Ziemā pa gabaliņam ieliek karstā ūdenī (tējā).
Smiltsērkšķu želeja
Sastāvdaļas
- 2 kg smiltsērkšķu
- 350 g želejas cukura (uz 1 litru sulas)
- 200 ml ūdens
Pagatavošana
Katlā ielej 100 ml ūdens un ieber kilogramu ogu. Tās sastampā un karsē, līdz no ogām izdalās šķidrums. Neuzvāra. Masu izberž caur sietu. To pašu atkārto vēlreiz ar otru kilogramu ogu.
Iegūto sulu lej katlā un uz katru litru sulas pievieno 350 g želejas cukura. Karsē. Kad parādās putas, tās nosmeļ.
Karsto želeju salej burkās.
Bet želeju var uzreiz ēst kā desertu. Tad sulu, kas savārīta ar želejas cukuru, lej deserta glāzītēs, pagaida, kamēr ledusskapī sastingst. Pasniedzot dekorē ar odziņām, piparmētras lapiņu, putukrējuma cepurīti.
Ja nav želejas cukura, smiltsērkšķu sulai var pievienot ābolu vai jāņogu sulu (1:1), uz 1 l sulas liekot 750 g parastā cukura. Ja izmanto tikai smiltsērkšķu (kuros nav pektīnvielu) sulu, 1 l sulas pieliek 600 g cukura, vēl būs vajadzīgs želatīns (35–40 g).
Smiltsērkšķu un apelsīnu ievārījums
Sastāvdaļas
- 250 g smiltsērkšķu
- 3 apelsīni
- 1,2 kg persiku
- 1 kg ievārījuma cukura
- svaigas citronmētras
- 50 ml persiku vai apelsīnu liķiera
Pagatavošana
Smiltsērkšķus noskalo, noņem kātiņus, ber katlā. Vienam apelsīnam norīvē miziņu, no visiem apelsīniem izspiež sulu, ko pielej ogām. Uzkarsē, maisot vāra, līdz smiltsērkšķi saplok. Pēc tam masu izberž caur sietu.
Persikiem izņem kauliņus, sagriež gabaliņos. Pievieno smiltsērkšķiem, iemaisa cukuru un sarīvēto apelsīna miziņu. Uzliek vāku un atstāj uz nakti ievilkties. Pievieno sakapātas citronmētras lapiņas un liķieri.
Uzvāra un karstu lej burkās. Kad ievārījums atdzisis, uzliek vāciņus un glabā vēsā vietā.
Smiltsērkšķu un ābolu (vai ķirbju) ievārījums
Sastāvdaļas
- 700 g smiltsērkšķu ogu
- 1 kg ābolu vai ķirbju
- 1 apelsīns
- 700 g cukura
Pagatavošana
Ogas samaļ un izberž caur smalku sietu. Ābolus nomizo, izgriež serdes, samaļ. Apelsīna miziņu norīvē ar rīvi, apelsīnu filē – nomizo un noņem balto plēvi, sagriež gabaliņos. Ābolu un smiltsērkšķu biezeni samaisa, pieliek apelsīna gabaliņus un rīvēto apelsīna miziņu, uzvāra. Pieber cukuru un turpina vēl vārīt uz nelielas liesmas 5–10 minūtes. Lej burkās un aizvāko.
Ābolu vietā var pievienot ķirbi.
Siltais smiltsērkšķu dzēriens
Sastāvdaļas
- 100 g smiltsērkšķu
- 1 kanēļa standziņa
- 500 ml ūdens
Pagatavošana
Ogas un kanēļa standziņu liek katliņā, aplej ar verdošu ūdeni un uzvāra līdz pirmajam burbulim. Tad noceļ no uguns, uzliek katlam vāku un ļauj ievilkties 5 minūtes. Nokāš.
Dzerot cukura vietā izvēlas medu. Pievieno anīsa zvaigznīti, apelsīna šķēli.
Smiltsērkšķi stiprina imunitāti, veicina gremošanu, novērš vēdera pūšanos, mazina iekaisuma procesus.
Smiltsērkšķu uzlējums
Sastāvdaļas
- 250–300 g smiltsērkšķu
- 500 ml 40% degvīna
- 50 g medus
Sausā stikla burkā ieber tīras, sausas ogas. Pusglāzē degvīna izšķīdina medu. Uzlej burkā sabērtajiem smiltsērkšķiem. Pielej atlikušo degvīnu. Saskalina.
Burkai uzliek vāku un vismaz uz 3 nedēļām noliek tumšā, vēsā vietā. Ik pārdienu burkas saturu sakrata.
Gatavu izkāš caur marli, pārlej nelielās pudelītēs, kas var būt kā lieliska dāvana.
Der zināt!
Krāsai ir nozīme
- Katrai krāsai ir sava nozīme veselības uzlabošanā, tieši tāpēc daudzveidība ikdienas ēdienkartē ir ļoti svarīga.
- Dzeltenās un oranžās krāsas dārzeņi, augļi un ogas (ķirbji, cidonijas, burkāni un smiltsērkšķi) satur flavonoīdus, beta un alfa karotīnu, kas organismā tālāk pārveidojas par A vitamīnu, uzlabojot imūno sistēmu, kā arī ādas un gļotādu veselību. Šīs krāsas dārzeņu sastāvā papildus esošās balastvielas palīdz kontrolēt cukura līmeni asinīs.Foto: Shutterstock