Ārstniecības augu vākšanai vajadzētu pieiet ar lielu rūpību, ņemt vērā seno zintnieku zināšanas, augu vākšanas likumus. Velti tie kādu laiku noniecināti kā nederīgi māņi tikai tāpēc, ka mūsdienu gudrie prāti tos nevarēja izskaidrot.
Vecie augu vācēji saknes rakuši naktī – mēnesnīcā ar zelta vai vara lāpstiņām? Kam tādas burvestības, rokam dienā, kad var redzēt, kur rok un ko rok!
Bet viņiem tā darīt lika gadu tūkstošos uzkrātie novērojumi, un tagad, kad izpētīti augos noritošie bioķīmiskie procesi, atliek atzīt – lai no kurienes senči guvuši savas zināšanas, taisnība ir viņiem: pie kuras vainas kura zālīte palīdz un kad ievācama. Tā zelta vai vara lāpstiņa vien tēlainai piekodināšanai par mīlestību, rūpību un saudzīgumu, ar kādu augi, to daļas, dziedniecībai vācami.
Mizas
Mizas ievāc pavasarī, pastiprinātas sulu cirkulācijas laikā, jo tad tās labāk atlec no koka. Mizas ņem no jauniem, pieaugušiem kokiem. Pavisam jaunu kociņu mizas nederēs, jo tajās vēl nebūs gana daudz veselībai tik noderīgo ķīmisko vielu. Arī vecu koku miza nav ārstniecībai derīga, jo uz tās jau aug ķērpji, sūnas, bet šāds piejaukums nav vajadzīgs.
Stumbrā vai zarā 10–30 cm attālumā vienu no otra iegriež divus apločveida griezumus, tad tos savieno ar garenisku griezumu un mizu noloba. Var izgriezt arī taisnstūrveida sloksnes. Lielu gabalu mizas nedrīkst lobīt, jo tad koks var sākt nīkuļot. Savukārt, ja tādu nogriež no zariem, tie nokaltīs. Vislabāk no koka nocirst vai nogriezt dažus zarus, jo no tiem var nolobīt visu mizu. Mizas biezums – 0,5–3 mm.
Pirms ķeras pie darba, jāatceras kokam palūgt atļauju un pēc tam pateikties.
Pumpuri
Pumpurus ievāc pavasarī, kad tie piebrieduši, bet pumpurzvīņas vēl nav atvērušās. Var nogriezt zarus, izžāvēt caurvējā, tad nolasīt pumpurus. Ja nepieciešams, tos žāvē papildus – līdz 25 oC temperatūrā.
Ziedi
Ziedus, arī to daļas un veselas ziedkopas ievāc īsi pirms pilnīgas uzziedēšanas, tad tajos ir visvairāk ēterisko aromātu un citu vērtīgu vielu. No lakstaugiem ziedus noplūc ar rokām, bet no kokiem vispirms nogriež ziediem bagātus sīkos zarus un tad nolasa ziedus. Gan no lakstaugiem, gan kokiem ņem veselākos, labākos, kaitēkļu nebojātos ziedus. Jālūko, lai augi, koki augtu tīrās vietās.
No savvaļā augošiem augiem nedrīkst nolasīt visus ziedus – vismaz daži jāatstāj sēklai.
Pareizi ziedus vākt saulainā dienā. Nedrīkst tos vākt agri no rīta un vēlā vakarā, nav vēlams apmākušās dienās.
Groziņos vai citos traukos, kuros liks savāktos ziedus, ieklāj tīru papīru vai lina drāniņu. Nedrīkst vienā traukā likt dažādus ziedus, pat ja tie tiktu atdalīti ar papīru vai drāniņu.