Kaut arī karš ir ierobežots laikā, tā sekas vēl ilgi saglabājas gan cilvēku atmiņās, gan arī vidē. To, kā karš maina tieši vidi, var aplūkot, veltot savas brīvdienas militārā mantojuma apskatei. Saglabājušies vai atjaunoti objekti liecina par laiku no Pirmā pasaules kara sākuma 1914. gadā līdz Latvijas valsts atjaunošanai 1990./1991. gadā.

Skaļupēs, Līgatnes pagastā, 9 metrus zem SIA Rehabilitācijas centrs Līgatne ēkas un tai piegulošās teritorijas atrodas padomjlaika bunkurs. Sešdesmito gadu beigās to cēla kā "4. pārvaldes pansionātu" ar uzdevumu nodrošināt minimāli nepieciešamos apstākļus ilgstošam darbam Latvijas PSR Ministru Padomei, LPSR Komunistiskās Padomes vadībai, LPSR Valsts plāna vadībai – ap 250 cilvēkiem – kodolkara gadījumā. Bunkurs ir iekārtots 2000 m² platībā. Tā bija spēcīgākā autonomā saimnieciskā struktūra ar visu nepieciešamo un vismodernāko tā laika aprīkojumu, kā arī viena no stratēģiski svarīgākajām vietām padomju laika Latvijā, kurā ietilpst darba, sadzīves, sanitārās un atpūtas telpas.

Līdz mūsdienām saglabāts viss autentiskais pazemes aprīkojums. Objektā apskatāmi plāni un dažādu situāciju atspoguļojumi – kas notiek, ja kara gadījumā tiek pārrauti visu hidroelektrostaciju dambji, kādas teritorijas applūstu ar ūdeni, kā tas ietekmētu pārējās lielākās pilsētas.

Padomju slepenajā bunkurā Līgatnē

Telekomunikāciju bloks spējis nodrošināt tiešos sakarus ar Maskavu – Kremli un autonomus sakarus ar visiem svarīgākajiem dienestiem valstī.

Padomju slepenajā bunkurā Līgatnē

Pēc Līgatnes apskates dodoties uz Cēsīm, velti laiku Cēsu pils kompleksā iekārtotajam Vēstures un mākslas muzejam. Lai apskatītu ekspozīcijas un, ja būs vēlēšanās, piedalītos spēlē izlaušanās istabā Cēsu kauju leģendas. Ekspozīcijas daļā Sarkanbaltsarkanais karogs Cēsu un Latvijas vēsturē iespējams izsekot karoga tapšanas gaitai no 13. gadsimta Atskaņu hronikā pieminētā cēsnieku sarkanbaltsarkanā karoga prototipa līdz 20. gadsimtā apstiprinātajam valsts simbolam. Redzams, kā veidojās latviešu strēlnieku bataljonu karogi un kā veidojās nacionālo krāsu lietošanas tradīcijas Latvijas Neatkarības kara laikā.

Cēsīs apskati piemiņas vietu Cēsu pulka Skolnieku rotas Cēsu kaujās kritušo karavīru piemiņai. Cēsu pulka Skolnieku rota bija karaspēka vienība, kas Cēsu kauju priekšvakarā 1919. gada maijā un jūnijā saformējās no Valmieras un Cēsu skolu jauniešiem. Rota piedalījās Cēsu un visās turpmākajās pulka kaujās. 

Padomju slepenajā bunkurā Līgatnē