28. oktobrī pilis un muižas visos Latvijas novados aicina ciemos uz maksas un bezmaksas pasākumiem, kas tradicionāli notiek oktobra pēdējā sestdienā un šogad risināsies jau divpadsmito reizi. Leģendu nakts notikumā piedalīsies rekordliels piļu un muižu skaits – 94!

Katru gadu tiek izvēlēta kāda pasākumu vienojoša tēma, un šoreiz tie būs atklājumi, jo vēl ir daudz neatklātu piļu un muižu vēstures lappušu un to īpašnieku dzīvesstāstu. Durvis īpašo Leģendu nakts pasākumu apmeklētājiem tiks vērtas līdz ar krēslas iestāšanos, dažviet pat agrāk, un piļu saimnieki kopā ar saviem ciemiņiem būs teju līdz pusnaktij.

No kimono līdz bēniņu tīkliem

Atjaunotā Cesvaines pils Leģendu nakts viesus sagaidīs pulksten 18 ar dziedātājas Samantas Tīnas akustisko koncertu "Vēstule Tev". Tam sekos vainagu un svētku dekoru izstādes "Turpinājums" atklāšana, bet plkst. 21 pilskundzes istabā sāksies improvizāciju koncerts "Stikla gaismas melodijas". Laikā starp koncertu un izstādes atklāšanu iespējams apskatīt vēl vairākas izstādes. "Sākums. Zeme zem mums" vēstīs par arheoloģiskajiem atradumiem pils apkaimē, bet "Kimono" atklās izcilus japāņu apģērbu mākslas paraugus. "Šajā izstādē varēs aplūkot 38 stilistiski dažādus kimono un vairāk nekā 40 obi jostu paraugus, kas veidoti 19. un 20. gadsimtā un apliecina to darinātāju iztēli un nezūdošo vēlmi turpināt tautas tradīcijas," stāsta Cesvaines pils vadītāja Linda Vizuma. 

"Kolekcijas pamatu veido viens no iespaidīgākajiem japāņu līgavas kāzu tērpa priekšmetiem "uchikake" – oderēts virsapģērbs ar garām piedurknēm, ko līgava pēdējo reizi uzvelk savā kāzu dienā. 

Sākotnēji tas bija rudens sezonas apģērbs samuraju sievām, bet vēlāk līgavām, kurtizānēm un arī Kabuki teātra aktieriem. Tradicionāli kimono tiek šūti ar rokām. Tas ir darbietilpīgs un dārgs process." Latvijas Bonsai parks kimono izstādi ir atbalstījis ar bonsai kociņiem un kopā ar kimono ir skatāma Dmitrija Zaiceva japāņu gludekļu kolekcija. Savukārt pils bēniņi dos iespēju ieraudzīt un atklāt pasauli "Tīklā", liekot cilvēkiem aizdomāties, ko īsti nozīmē būt tīklā.

Cesvaines pilī apskatāma unikāla japāņu kimono izstāde, kuras tērpu izšuvumu atjaunošanā piedalījusies Latvijas restauratore Antra Saliņa.

Arī Cesvaines pilsmuižas kompleksā būs daudz ko darīt. Piemēram, pils staļļos varēs apskatīt Lietuvas amatnieku meistarstiķus, apbrīnot izšūto gleznu galeriju pie Vinetas Meisteres, kā arī apmeklēt Smēdes namu un Cesvaines alus darītavu.

Flirts ar citādo

1901. gadā pēc arhitekta Vilhelma Bokslafa (1858–1912) projekta Jaunmoku pils tika uzcelta kā toreizējā Rīgas pilsētas mēra Džordža Armitsteda (1847–1912) medību pils. Neogotiskā stila formas te neparastā veidā papildina jūgendstila elementi. Šeit mājvietu radis Meža muzejs, kura ekspozīcijas apskate Leģendu naktī paredzēta līdz plkst. 21.30. Jau no plkst. 15.30 varēs doties pievakares ekskursijā "Starpkaru laika stāsts", pēc stundas – krēslas stundas ekskursijā "Padomju laika stāsts", bet plkst. 18 apmeklētāji aicināti uz audiovizuālo vakaru "Flirts ar citādo" kopā ar diviem Mārčiem Auziņiem – fiziķi, zinātnieku, bijušo Latvijas Universitātes rektoru un mūziķi, komponistu, vienu no Latvijā zināmākajiem ģitāristiem. Viņi, satikušies uz vienas skatuves, savstarpēji reflektējot, vienkārši runās par sarežģītām lietām. Ja vēl atliks spēka pēc šāda nopietna priekšnesuma, plkst. 20.30 būs iespējams doties nakts ekskursijā "Pils leģendu stāsts parkā". Savukārt Torņu zālē apskatāma mākslinieces Alises Builevicas gleznu izstāde "Atrasties", kurā izstādītajos darbos izcelta cilvēka pazušana vai parādīšanās Latvijas dabā. Pārsvarā gleznas tapušas akrila un eļļas tehnikā, bet ir arī eksperimenti grafikas tehnikā un zīmējums ar pasteli. Iedvesmu saviem mākslas darbiem Alise radusi mežā, kur arī nereti glezno.

Krēslas stundas raganu stāsti

Lūznavas muiža, kas allaž izcēlusies ar daudzveidīgu kultūras pasākumu rīkošanu, šoreiz Leģendu naktī piedāvā sarunu ar Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētnieku Sandi Laimi par raganām (plkst. 17). 

Viņš atklās, kā laika gaitā Latvijā mainījušies priekšstati par raganām, kādas bijušas ar tām saistītās vietas un parādības, 

jo viduslaikos raganu (mūsdienu izpratnē dziednieču) spējas cilvēki neizprata, tādēļ daudzas no viņām nonāca uz sārta. Leģendu naktī Krāslavas pils parks izgaismosies jaunās krāsās. Plkst. 16 pils staļļos tiks rādītas īsfilmas par Grāfu Broel–Plāteru pili un parku, varēs apskatīt Krāslavas novada muzeja jaunākās ekspozīcijas un apmeklēt Amatniecības centra darbnīcas. Plkst. 19, piedaloties Antazaves muižas pārstāvjiem no Zarasiem Lietuvā, būs lekcija par Krāslavas pili, parka teritoriju un Plāteru seno grāmatu kolekciju, kurai sekos baroka mūzikas koncerts un klausāmpastaiga Krāslavas novada muzeja speciālistu pavadībā.

Kaligrāfijas un kosmosa noslēpumi

Vircavas muižas apbūve veidojusies no 17. līdz 19. gadsimtam un muiža bijusi Kurzemes hercoga Pētera Bīrona iemīļota uzturēšanās vieta. 1919. gadā muižu nodedzinājuši bermontieši, bet bijušajā klētī-noliktavā pagājušā gadsimta 20.–30. gados ierīkots Tautas nams. Ievērības cienīgs ir muižas parks – 15 hektāru plašs baroka stila dārzs ar savdabīgu parteru. Leģendu naktī te apmeklētājus gaidīs programma "Vircava citā gaismā", kas sāksies plkst. 18 Tautas nama lielajā zālē ar grafoloģes Anitas Milleres izzinošu stāstījumu par rokrakstu noslēpumiem. Plkst. 19.30 ģitārists Reinis Jaunais un Tartu observatorijas asociētais profesors 

Andris Slavinskis, kurš savulaik strādājis NASA, skanot mūzikai, uzburs Visuma sajūtas un iepazīstinās ar kosmosa noslēpumiem, bet pēc tam varēs noskatīties smilšu kino izrādi "Leģenda par Vircavu".

"Vircavas Tautas nama pagraba velvēs jau otro gadu ar "Dūcmaizītes" kārumiem ciemiņus sagaidīs Ducmaņu ģimene, bet otrajā stāvā mājražotāji piedāvās savus tuvākajā apkaimē izslavētos gardumus. Paralēli Vircavas muižas pārvaldnieka namā "Muižas istabas", kas pērn kļuva par privātīpašumu, mijoties ar muzikālām atelpām, vairākkārt tiks rādīta performance "Vircavas leģendas", ko veidojusi Ilze Kleinhofa. Ceļu no Tautas nama uz pārvaldnieka namu veidos gaismas ceļš," atklāj pasākuma idejas autore un kuratore, Vircavas TIP vadītāja Ina Jurģe.

Vēl Zemgalē Staļģenes muižā (starp Jelgavu un Bausku) plkst. 17 Inguna Roga-Saulīte dalīsies pieredzē, kā ikdienā ienest latvju tradīcijas un ko vēsta velīšu laiks. Programmu kuplinās Vecumnieku novada folkloras kopa "Tīrums" un stāstniece Aelita Ramane. Pāris stundu vēlāk muižas vēsturiskās ekspozīcijas telpās notiks vakarēšana un radoša darbošanās kopā ar folkloras kopu "Liepāre" – aušana stellēs, ķistu veidošana, latvju zīmju zīmēšana un siltas tējas baudīšana –, bet muižas parkā būs iespēja meklēt tur apslēptos dārgumus un uz velīšu galdiņa atstāt līdzi paņemtu svecīti vai simbolisku mielastiņu senču gariņiem. Turpretī Kokneses viduslaiku pilsdrupās līdz ar tumsas iestāšanos (plkst. 18–22) tiks rādīts multimediāls gaismu uzvedums "Laimi meklējot" – interpretācija par iemīļotā pasaku varoņa Sprīdīša ceļojumiem. Par visām "Leģendu nakts 2023" vietām un pasākumiem var uzzināt mājas lapā "www.pilis.lv".

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.