"Baltu ceļš" aptver seno baltu tautu vēsturi un apdzīvotās teritorijas. Vēsta par seno baltu tautu unikālo vēstures mantojumu, kas vēl nesen bijis maz pētīts un noslēpumainības plīvura klāts un ar kuru tagad mēs, latvieši un lietuvieši – baltu pēcnācēji un šobrīd vienīgās baltu tautas, – varam patiesi lepoties un saudzīgi nodot turpmākajām paaudzēm. Šoreiz apskatīsim pārgājienu iespējas Latvijā.

Amatniecības centrs Rūme – Sēlijas kultūrtelpa –Dignājas pilskalns

  • 1 dienas maršruts
  • 17 km
  • Amatniecības centrs Rūme, Sēlijas kultūrtelpa pieejami ar bērnu ratiem
  • Kur paēst Zasas apkārtnē: kafejnīcā Dzirnupe

Amatniecības centrā Rūme tiek kopti, izzināti un pētīti senie sēļu amati. Piedāvā radošās darbnīcas keramikā, auduma apgleznošanā un kokapstrādē. Var iegādāties suvenīrus un mākslas priekšmetus, kā arī veikt pasūtījumus, iepazīties arī ar sēļu arheoloģisko tērpu rekonstrukcijām, apskatāma vēlā dzelzs laikmeta podniecības rekonstrukcijas ekspozīcija. Apmeklējumu piesaki iepriekš pa tel. 29240576 vai ieva.svarane@jekabpils.lv.

Sēlijas kultūrtelpas ekspozīciju atradīsi pašā Zasas centrā. Šeit var apskatīt ekspozīciju Sēļu zemnieks agrāk un tagad, iepazīt Sēlijas laukos 19. gadsimta beigu un 20. gadsimta sākumam raksturīgus amatniecības darba rīkus, sadzīves priekšmetus un arī rokdarbus.

Iepazīstoties ar faktiem par Jēkabpils novada literārajiem dižgariem – Raini, Jāni Akurateru, Jāni un Aleksandru Grīniem, var iepazīt sēļu izloksni, kā arī apskatīt virtuālu maršrutu pa Jēkabpils novadu.

Maršruta noslēgumā ir viens no ievērojamākajiem sēļu pilskalniem, senatnē spēcīgs un varens – Dignājas pilskalns.

Atrodas 300 m no Daugavas, iepretim Jersikas pilskalnam. Pēc pētnieku domām, līdz 10. gadsimtam Dignāja bija nozīmīgāka par Jersikas pili, Livonijas konfederācijas ordeņa laikā dēvēto ķēniņa citadeli, kas visur tika minēta kā galvenais pārvaldes un garīgās dzīves centrs Latgalē.

Saglabājušies nostāsti, ka zem pilskalna ir pazemes eja, kas to savienojusi ar Jersikas pilskalnu otrpus Daugavai. Tā kā pilskalns nav apaudzis ar kokiem, no tā paveras skaista ainava.