"Baltu ceļš" aptver seno baltu tautu vēsturi un apdzīvotās teritorijas. Vēsta par seno baltu tautu unikālo vēstures mantojumu, kas vēl nesen bijis maz pētīts un noslēpumainības plīvura klāts un ar kuru tagad mēs, latvieši un lietuvieši – baltu pēcnācēji un šobrīd vienīgās baltu tautas, – varam patiesi lepoties un saudzīgi nodot turpmākajām paaudzēm. Šoreiz apskatīsim pārgājienu iespējas Latvijā.

Kroma kolns – Andrupenes lauku sēta un purvs

  • 1 dienas maršruts
  • 8 km
  • Kroma kolns un Andrupenes lauku sēta pieejami ar bērnu ratiem
  • Kur paēst: tiešā Andrupenes apkārtnē nav nevienas ēdināšanas vietas. Tuvākais ir Andrupenes veikals. Piesakoties iepriekš, Andrupenes lauku sētā var nogaršot Latgales kulināro mantojumu (tel. 26458876)

Kroma kolns ir 9.–13. gadsimta latgaļu cilšu fortifikācijas būvju atdarinājums, kurā darbojas biedrība Kroma kolna bruoliste: veic sabiedrības izglītošanu ar eksperimentālās arheoloģijas metodēm, atdzīvinot dažādas viduslaiku amatniecības un sadzīves situācijas. Viens no interesantākajiem pasākumiem, ko organizē biedrība, ir Kroma kolna svētki, kas parasti tiek organizēti augusta trešajā sestdienā. Var apskatīt un pielaikot seno latgaļu apģērbu, rotu un bruņojuma rekonstrukcijas, (piesakoties iepriekš pa tel. 26352522 vai kromakolns@inbox.lv).

Andrupenes lauku sēta–muzejs.

Andrupenes lauku sēta–muzejs piedāvā iejusties 20. gadsimta sākuma latgaļu sētā: var apskatīt simtgadīgu lauku māju, klēti, melno pirti, smēdi, dažādus darbarīkus un sadzīves priekšmetus. Turpat blakus, noejot lejup pa kalniņu, Andrupenes purva taka dod iespēju ikvienam nesteidzīgi un saudzīgi iepazīt purva pasauli. Takas kopējais garums ir ~ 800 m.

Dagdas ala – Lubāna pilskalns – Jaundomes dabas taka – Rundānu valna dūbes

  • 1 dienas maršruts ar auto. Var sadalīt pārgājienu posmos
  • 40 km, ar auto
  • Jaundomes dabas taka pieejama ar bērnu ratiem
  • Kur paēst Dagdā: ēdnīca Dagda Latgales industriālā tehnikuma IPĪV dienesta viesnīcā

Dagdas ala atrodas Dagdas muižas parkā un, atšķirībā no pārējām Latvijas alām, kas veidojušās no smilšakmens vai arī izkaltas dolomītā, Dagdas ala uzskatāma par dabas fenomenu, jo veidojusies no grants un oļiem. Ala ir ērti pieejama, šķērsojot Dagdas Jauniešu iniciatīvas centra Parka rozes teritoriju.

Lubāna pilskalns.

Turpat Dagdā atrodas arī Lubāna pilskalns, kas ir labiekārtots, ar skatu laukumiņu, no kura paveras ļoti skaists skats uz Luboneņa ezeriņu un Dagdas apkārtni. Pēc savas uzbūves un lieluma pilskalns uzskatāms par senu nocietinātu latgaļu dzīvesvietu.

Jaundomes dabas taka.

Jaundomes dabas taka tiešā veidā nav saistīta ar seno latgaļu dzīvesvietām vai kultūru, taču ir maršrutā pa ceļam un pilnīgi noteikti ir apmeklējuma vērta un sniedz iespēju apskatīt Latgales dabas daudzveidību un iepazīt Ežezeru. Takas garums ir 3 km.

Rundānu valna dūbes.

Un noslēgumā – Rundānu valna dūbes. Šis ir vienīgais šāda veida objekts Baltijā. Nesen dobju apskatei ierīkota 1,5 km gara dabas taka ar skatu vietām, kas apļveida lokā ieskauj objektu un ļauj iepazīt izteiksmīgo ieplaku. Tā atrodas paugura vidū un kopā ar apliecošo valni veido it kā krāteri. Dobais paugurs ir nedaudz iegarens, nepilnus 200 m garš, ar lēzenākām ārējām, bet stāvākām iekšējām nogāzēm. Savdabīgās reljefa formas radušās ledāja sasalšanas–atkušanas procesu mijiedarbībā, pirms 15 000 gadu. 2020. gadā valna dūbe tika izvēlēta par gada ģeovietu.