"Baltu ceļš" aptver seno baltu tautu vēsturi un apdzīvotās teritorijas. Vēsta par seno baltu tautu unikālo vēstures mantojumu, kas vēl nesen bijis maz pētīts un noslēpumainības plīvura klāts un ar kuru tagad mēs, latvieši un lietuvieši – baltu pēcnācēji un šobrīd vienīgās baltu tautas, – varam patiesi lepoties un saudzīgi nodot turpmākajām paaudzēm. Šoreiz apskatīsim pārgājienu iespējas Latvijā.

Skaistkalnes karsta kritenes – Bārbeles sēravots – Zvirgzdes kāpa

  • 1 dienas maršruts ar auto. Var sadalīt vairākos pārgājienu posmos
  • 43 km
  • Nav pieejams ar bērnu ratiem
  • Kur paēst Vecumnieku apkārtnē: Bārbelīte, Pie lielās karotes, Ēdnīca

Skaistkalnes karsta kritenes ir dabas piemineklis – Latvijā izteiksmīgākais karsta izpausmju reljefs. Ūdenim izskalojot iežus, pazemē veidojas tukšumi – piltuves, dobumi, plaisas. Tiem pakāpeniski palielinoties, zemes virsējie slāņi, zaudējuši zem sevis pamatu, iebrūk tukšumā – tā izveidojas karsta kritenes.

Karsta procesam raksturīgākās virszemes izpausmes – kritenes un karsta ezeri – ir salīdzinoši reta parādība, un Skaistkalnes apkārtne ir viena no unikālajām vietām Latvijā, kur iespējams vērot karsta izraisītās pārvērtības. Karsta kriteņu apskatīšanai ierīkota dabas taka.

Bārbeles sēravots ir sena svētvieta, kulta vieta – viens no iespaidīgākiem zināmajiem minerālūdens avotiem Latvijā. Avots ir bijis zināms jau tālā senatnē. Cilvēki, nākdami pie avota ārstēties, atstāja pie tā savu apģērbu, ticēdami, ka līdz ar drānām pie avota paliek slimības, sāpes un ciešanas.

Bārbeli var uzskatīt par vienu no senākajām Latvijas kūrvietām, kas pazīstama kopš Kurzemes hercoga Jēkaba valdīšanas laika. Bārbeles sēravota senā vēsture liek domāt, ka arī senie zemgaļi šeit ārstējās un izmantoja šo avotu veselības uzlabošanas nolūkos.

Bārbeles sērūdeņraža avots ir Latvijā diezgan reti sastopamu, sērūdeņradi saturošu pazemes ūdeņu dabiska izplūdes vieta, kur novērojama arī sēra savienojumu izgulsnēšanās un sēra baktēriju veidotas plēves avota strautā. Ūdeņi bagāti ar sulfātjoniem, satur sērūdeņradi.

Noslēgumā viena no augstākajām Latvijas iekšzemes kāpām (32 m) – Zvirgzdes kāpa.

Vieta ir labiekārtota, ar atpūtas vietiņu, uz kāpu ved trepes, augšā ierīkota skatu platforma ar patiešām neatkārtojamiem skatu horizontiem.

Noteikti ir vērts piebraukt!