"Baltu ceļš" aptver seno baltu tautu vēsturi un apdzīvotās teritorijas. Vēsta par seno baltu tautu unikālo vēstures mantojumu, kas vēl nesen bijis maz pētīts un noslēpumainības plīvura klāts un ar kuru tagad mēs, latvieši un lietuvieši – baltu pēcnācēji un šobrīd vienīgās baltu tautas, – varam patiesi lepoties un saudzīgi nodot turpmākajām paaudzēm. Šoreiz apskatīsim pārgājienu iespējas Latvijā.

Vilkmuižas ezera pastaigu taka – Talsu pilskalns un promenāde – Talsu novada muzejs – Mundigu upurozols – Mežītes pilskalns

  • 1 dienas maršruts ar auto. Var sadalīt vairākos pārgājienu posmos
  • 17 km
  • Pieejams ar bērnu ratiem posmā Vilkmuižas ezera pastaigu taka – Talsu pilskalns un promenāde – Talsu novada muzejs
  • Skaisti fotoskati
  • Kur paēst Talsos: Piena sēta, Pannas, Jazz Coffee, Cafe Nr.33, Vecpilsēta

Senāk Talsi ietilpa kuršu zemes Vanemas sastāvā. Tā bija senā somugru zeme, ko pamazām iekarojuši kurši. Talsi (Talse) kā nozīmīgs kuršu zemes centrs pirmo reizi rakstos minēti 1231. gada Romas pāvesta sūtņa Alnas Balduīna līgumā ar kuršiem, kas paredzēja kristietības pieņemšanu.

Talsi un apkārtne.

Vilkmuižas ezers ir unikāla 11.–14. gadsimta seno kuršu ugunskapu 
vieta. Ezera malā bijusi kulta vieta mirušo sadedzināšanai, bet sārtā kopā ar mirušo sadedzināti arī ieroči, darba rīki, rotaslietas. Ugunskura atliekas iegremdētas ezerā. Arheoloģiskajos izpētes darbos iegūtās senlietas var apskatīt Talsu novada muzejā. Pēc jaunākajiem pētījumiem radies alternatīvs uzskats, ka senlietu nonākšana ūdenī saistāma ar krastā bijušu senkapu ieskalošanu ezerā.

Mūsdienās ezeram visapkārt vijas ērta pastaigu taka, kuru izstaigājot tālāk dodies uz promenādi Talsu pilskalna pakājē.

Talsu pilskalna pakājē savulaik atradusies kuršu senpilsēta. Noteikti uzkāp arī pašā pilskalnā, no kura paveras viens no greznākajiem skatiem uz Talsu ezera promenādes apkārtni un var iegūt lieliskas pilsētas ainavas fotogrāfijas.

Turpat pilskalnā ir augstākais no pakalniem – Tiguļu kalns un Talsu novada muzejs ar kuršu kultūrai veltītu ekspozīciju: var aplūkot senlietas un novērtēt kuršu sieviešu un vīriešu tradicionālo, grezni rotāto apģērbu.

Baltu iepazīšanas maršruta turpinājumā dodies uz Mundigciemu apskatīt seno un iespaidīgo Mundigu upurozolu. Līdz mūsdienām Kurzemē saglabājušies vairāki senie svētozoli, kas varētu būt saistīti ar no kuršiem pārmantotām tradīcijām jaunākos laikos. Viens no pazīstamākajiem ir tieši Mundigu upurozols, kas atrodas ainaviskā vietā Mundigu ezera krastā, un tā apkārtmērs ir 7,8 m.

Talsi un apkārtne.

Talsu maršruta noslēgumā apmeklē Mežītes pilskalnu. Visapkārt pilskalnam gandrīz 3 ha platībā bijusi senpilsēta, un pilskalns kādreiz bijis nozīmīgs novada centrs ar attīstītiem tirdzniecības sakariem.