Mist 13.2 °C
C. 19.09
Muntis, Verners
SEKO MUMS
Reklāma
"OPEN" radošais centrs.
"OPEN" radošais centrs.
Foto: Anda Krauze / Latvijas Mediji

“OPEN” radošie centri – skan kā kaut kādas mākslinieku apvienības nosaukums. Patiesībā šie centri, kaut radošas izpausmes arī tajos nav svešas, ir patvērums jauniešiem, kam māju īsti nav vai arī tās ir tādas, kurās negribas uzturēties.Par to, ka tādi centri ir, uzzināju, pamanot vietnē Twitter centru vadītāja Edija Klaiša daudzos ierakstus, gan īsumā izstāstot jauniešu dzīvesstāstus un meklējot risinājumus, gan aicinot palīdzēt.

Reklāma

Centri ir nevalstiskas organizācijas veidoti, tāpēc tiem nav ne valsts, ne pašvaldību finansējuma. Tiesa, ir pašvaldības, kas tomēr atrod veidu, kā centram palīdzēt. Ir arī cieša sadarbība ar sociālajiem dienestiem, kaut ar tiem ne visi jaunieši, kas vērsušies kādā no “OPEN” centriem, grib ielaisties kādās darīšanās.

Kāpēc jaunieši, kas nāk uz centru, mēdz izvairīties no saskarsmes ar sociālo dienestu vai citām valsts un pašvaldību iestādēm? Edijs skaidro: lai kādi arī būtu šo jauniešu vecāki, tie ir viņu vienīgie vecāki, un jaunieši baidās sagādāt viņiem nepatikšanas. Un tas nav tikai žēlums: jaunietim var būt arī bail, ka vecāki viņam uzbruks, ja mājās ieradīsies sociālā dienesta pārstāvji. Vai arī, ja jaunietis ir nepilngadīgs, viņš bažījas, ka pašu aizsūtīs uz krīzes centru, kas gan parasti arī nozīmē vecāku varas pārtraukšanu.

Tomēr centrs organizē jauniešu anonīmas tikšanās ar sociālo dienestu darbiniekiem, kuri izstāsta, kādi varētu būt ieguvumi, ja jaunietis nolemtu “iet oficiālo ceļu”. 

Būtiski, ka arī centrā neviens jauniešiem neprasa uzrādīt dokumentus – pietiek, ja pasaka, kā viņu dēvēt.

Taču esot arī pašvaldības, kuras apgalvojot, ka pašas veic lielisku darbu ar ielu jauniešiem, bet realitātē šo pašvaldību jaunieši bieži meklē palīdzību centrā.

Palīdz, bet otru iespēju nedod

“Skola & Ģimene” viesojās šādā centrā Āgenskalnā. Tieši šeit tapa pirmais centrs, bet tagad tie ir vairākos Rīgas mikrorajonos, kā arī ārpus galvaspilsētas. Jāatzīst, ka jauniešu patvērumā valda diezgan liels haoss, bet Edijs uzsver, ka sevišķi tajā visā nejaucas: te ir jauniešu pasaule, un viņi paši veido tādu vidi, kādu vēlas. 

Virtuves zonā – sienas gleznojums, ko arī zīmējuši paši jaunieši. Būtiski, ka centrā nav darbinieku, kam būtu pienākums jauniešus pieskatīt. Taču nav tā, ka te valdītu pilnīga anarhija. Ir noteikumi, kas jāievēro. Svarīgākie no tiem: nedrīkst lietot alkoholu un narkotikas. Nākuši no vides, kur tā ir ikdiena, jaunieši arī paši mēdz aizrauties ar šādām vielām. Tomēr gadījumu, kad, neraugoties uz centra sniegto atbalstu, jaunieši nolemj atgriezties vecajā dzīvē, ir maz. Tādi bijuši vien divi. “Otra iespēja netiek dota,” skarbs ir Edijs.

Centrā sastopam trīs brašus puišus – Uģi, Matīsu, Ričardu.

Centrā sastopam trīs brašus puišus – Uģi, Matīsu, Ričardu. Viņi stāsta, ka uz centru nāk katru dienu. Citreiz vienkārši pasēžot, citreiz spēlējot kārtis. Izveidojies draugu loks, ko prieks satikt. Piemēram, Uģis te nāk jau gadu.

Reklāma
Reklāma

Centrā jaunieši var pagatavot ēst un paēst: produktus gādā ziedotāji vai tie tiek pirkti par saziedoto naudu. Puiši stāsta, ka visbiežāk tiekot gatavoti makaroni, taču dažādos veidos. Visbiežāk pavāra godam piesakoties kāds puisis vārdā Dzintars: jo vairāk cilvēku jāpabaro, jo labprātāk viņš gatavojot. Vasarā, kad daļa jauniešu strādā un tiek pie naudas, pārtiku uz centru nes arī paši.

Tāpat te iespējams ieiet dušā un izmazgāt drēbes, kā arī vienkārši pavadīt laiku: ir gan galda spēles, gan velosipēdi. Iespējams izmantot arī šajā pašā ēkā esošo sporta zāli.

Sporta inventārs un dīvāns atpūtai - "OPEN" centrā ir viss vajadzīgais.

Tieši blakus Āgenskalna jauniešu centram ir arī organizācijas izveidotā pagaidu drošā dzīvesvieta. Tādas tiek veidotas jauniešiem no 18 gadiem, kam uz laiku vajag patvērumu. Āgenskalnā bija pirmā drošā dzīvesvieta, bet nu jau izveidotas sešpadsmit. Jaunieši tajās paliek vairākus mēnešus, kamēr, piemēram, atrod darbu un var atļauties noīrēt savu dzīvesvietu. Šobrīd dzīve sakārtojusies diviem bijušajiem pagaidu māju iemītniekiem.

Runājot par ziedotājiem, to vidū ir gan privātpersonas, gan arī dažādi uzņēmumi. “Bieži tie ir cilvēki, kas paši ar ļoti daudz ko savā dzīvē saskārušies,” saka centru vadītājs. Tiesa, ziedojumu apjoms pēdējos mēnešos sarucis. Iespējams, tāpēc, ka daudziem ir prioritāte atbalstīt Ukrainu un kara bēgļus.

Pārāk smagi, lai būtu ticami

Kāpēc jaunieši nokļūst uz ielas? Edijs skaidro, ka lielākajā daļā gadījumu tā notiek ģimenes apstākļu dēļ: “90 procenti ielinieku tur nonākuši, jo dzīve viņus uz to piespiedusi, 10 procenti ir tādi “raspizdaji”* kā es, kuriem mājās viss lielā mērā ir kārtībā, bet viņi tāpat ir nogājuši no ceļa”. Edijs neslēpj, ka arī pats agrāk bijis atkarīgs gan no alkohola, gan narkotikām.

“OPEN” 2021.gadā rīkoja kampaņu “Es esmu mēs”, kurā sabiedrībā zināmi cilvēki stāstīja ielas jauniešu stāstus. Edijs saka: tie dažkārt apzināti mīkstināti, padarīti maigāki, jo realitātei būtu pārāk grūti noticēt. Taču kampaņa veidota, lai mainītu sabiedrības attieksmi pret šiem jauniešiem. Edija skatījumā, sabiedrība viņus nosoda un līdz ar to nedod viņiem iespēju mainīties. Tas tāpēc, ka pārāk maz par šādām problēmām runāts, tostarp skolās, un skolēni nemaz nezina, kādi jaunieši dzīvo viņiem līdzās.

“Un arī ģimenēs bērniem saka: “Nedraudzējies ar Pēterīti, jo viņš nāk no dzērāju ģimenes!” Bet vai tad Pēterītis ir dzērājs? Pēterītis nav neko sliktu izdarījis, bet viņš jau tiek norakstīts,” klāsta Edijs. 

Reklāma
Reklāma

“Problēmas nav pusaudžos, problēmas ir pieaugušajos. Nesen kāds jaunietis man sacīja, ka viņam nepatīk, ja bieži redz savus vecākus ar alkohola glāzi rokās. Ierakstīju to tviterī, un mani vienkārši norēja, kaut biju tikai paudis jaunieša viedokli. Bērni nedrīkstot pieaugušos nosodīt un tā tālāk! Un bija tik daudz attaisnojumu, kāpēc pieaugušie dzer. Jā, pieaugušajiem vienmēr ir daudz attaisnojumu savai rīcībai!”

Ielu jaunieši nāk ne tikai no nelabvēlīgajām ģimenēm. 

“Mammai vajag retrītus, tētim iekapāt viskiju katru piektdienas vakaru, jo visa ir par daudz! Bet, kas notiek ar viņu pusaudzi, tas šiem vecākiem ir vienalga,” 

stāsta Edijs, piebilstot, ka kādas turīgas ģimenes meita labprātāk nāk uz centru nekā uz mājām, jo tur vecāki viņai nepievērš uzmanību.

Tukšs vēders nemotivē mācībām

Pat ja ielu jauniešus nenosoda, cilvēki, pat pedagogi, bieži vien neizprot šo jauniešu apstākļus. Piemēram, uz centru nāca divi devītklasnieki – klasesbiedri, un bija lielas bažas, ka viņiem neizdosies pabeigt 9. klasi. Tomēr puiši saņēmās mācībām un pamatskolu pabeidza. “Man piezvanīja viņu klases audzinātāja,” turpina Edijs. 

“Mēs satikāmies, un skolotāja pauda lielu prieku par puišu panākumu. Bet tad viņa man pajautāja: kā jūs organizējat mācību procesu? Es atbildēju, ka mēs nodrošinām viņus ar vietu, kur puiši jūtas drošībā, pārtiku, apģērbu un medicīnas pakalpojumus. Skolotāja bija pārsteigta, bet mani šokēja tas, ka sapratu – pedagoģe puišu dzīves apstākļus vai nu nebija zinājusi, vai arī nesaprot, ka, ja pusaudzim ir tukšs vēders, viņš nespēj domāt par mācībām. Jā, ir programmas, kurās pusaudžus cenšas motivēt mācībām, bet, ja viņš nav ēdis, motivējošām sarunām nav jēgas!”

Edijs Klaišis - ielu jauniešu "sargeņģelis".

Edija pieredze liecina, ka jauniešiem, kas auguši grūtos apstākļos, “ar motivāciju viss ir vairāk nekā kārtībā”. Viņi ir gatavi mācīties un citādi darboties, lai mainītu savu dzīvi. Ja vien viņiem ir iespēja mācīties. Taču skolas apmeklējumu var iespaidot pat higiēnisko pakešu trūkums! Ja meitenei nav iespēju tās nopirkt, viņa menstruāciju laikā neies uz skolu. Pasliktināsies sekmes, mainīsies skolēnu un skolotāju attieksme, un meitenei aizvien mazāk gribēsies iet uz skolu.

Nesen Edijs saticis puisi, kurš neiet uz skolu, jo viņam kauns savu apavu dēļ. Varētu pat teikt, ka apavu nebija nemaz – tiem bija noplīsusi zole, un, lai tā nenokristu pavisam, puisis bija to pietinis ar līmlenti. “Un mēs tādam jaunietim atļaujamies pārmest, ka viņš ir nesekmīgs un basto stundas!” izsaucas Edijs.

Viņu arī pārsteidzis tas, ka pēc tam, kad kampaņā publiski izskanējuši vairāki ielu jauniešu stāsti, neviens no atbildīgajām valsts iestādēm nav painteresējies, vai tagad ar šiem jauniešiem viss ir kārtībā. “Valstij nav izdevies rast mehānismu, kā novērst to, ka jaunieši ir uz ielas,” piebilst Edijs. “Tā kā šāda mehānisma nav, jaunieši bezmaz vai apzināti tiek grūsti uz noziegumiem. Viņiem taču ir kaut kas jāēd! Ja viņi zog veikalos, tad parasti tā ir pārtika.”

Kaut skolās ir sociālie pedagogi un psihologi, tas ne vienmēr palīdz risināt problēmas. 

Mazāk apdzīvotajās vietās jaunieši šādus speciālistus pat nevēloties apmeklēt, jo nākamajā dienā viņa problēmas būšot zināmas visai pilsētai. 

Tādos gadījumos Edijs vai viņa kolēģi ved jauniešus pie speciālistiem uz citām pilsētām.

Arī kovida laiks ar slēgtajām skolām jauniešiem, kam palīdz centros, bijis smags. Jo skola bija vieta, kur viņi atradās drošākā vidē nekā mājās un skolā viņi dabūja ēst. Tāpēc pandēmijā centros bija daudz vairāk apmeklētāju: tiešsaistes stundās jaunieši bieži vien piedalījās, būdami centru telpās.

Nākamo ziemu jauniešu atbalstītājs gaida ar bažām – inflācijas un apkures rēķinu dēļ daudzu dzīve kļūs pārāk smaga. Tad glābiņu meklēs alkoholā, bet no tā cietīs bērni. Ielas jauniešu skaits var pieaugt.

* izlaidies cilvēks (no krievu val.).

Stāsti

Pats sev salauza roku

Jaunieša mājās vecāki regulāri lietoja alkoholu, turklāt ne vieni paši, bet kopā ar “draugiem”. Vide mājās bija tik nedroša, ka puisis izvairījās nākt mājās. Kad reiz bija vairākas dienas salis un badojies uz ielas, viņš tīšām salauza sev roku, lai tiktu slimnīcā: būtu siltumā un paēdis.

Nav nekā labāka par ēdienu

Narkomānu ģimenē dzīvoja divi bērni, kuri allaž bija nepaēduši. Jaukas bija tās dienas, kad pacienāja kaimiņi, taču bija reizes, kad nācās meklēt pārtiku miskastēs. Tagad, būdami jau jaunieši, abi dzīvo pie vecmāmiņas. Ēdiena pietiek, tomēr joprojām, ja viņiem jautā, ko tev vislabāk patīk darīt, atbilde ir “ēst”.

Bezpajumtniece ar izcilām sekmēm

Jauna meitene, tikko pabeigusi vidusskolu ar izcilām sekmēm, saņēmusi pat Rīgas mēra pateicību. Iestājusies universitātē. Izcilās sekmes mācībās viņa sasniedza, būdama bez patstāvīgas dzīvesvietas. Tagad meitenei ir nodrošināta dzīvesvieta. Turklāt kāda uzņēmēja apņēmusies meiteni finansiāli atbalstīt studiju laikā.

Reklāma
Reklāma
Reklāma
LATVIJĀ PASAULĒ
Reklāma