Mist 13.2 °C
C. 19.09
Muntis, Verners
SEKO MUMS
Reklāma
Uzraksts uz sienas Berlīnes metrostacijā vēsta: "Hamās" nogalina Palestīnu.
Uzraksts uz sienas Berlīnes metrostacijā vēsta: "Hamās" nogalina Palestīnu.
Foto: DPA/Scanpix

Izraēlas un Palestīnas attiecības vēsturiski ir visai sarežģītas un tiek pakļautas dažādām interpretācijām, tomēr citviet pasaulē dzīvojošām ebreju kopienām lielākoties nav nekāda sakara ar domstarpībām Tuvajos Austrumos. Taču sociālās aktivitātes daudzviet Eiropā liecina, ka pēc 7. oktobra teroristu organizācijas "Hamās" uzbrukumiem varētu būt sācies jauns posms antisemītisma vēsturē.

Reklāma

Vēsture atkārtojas

Vācu mediji ziņo, ka vairākās vietās Berlīnē ebreju apdzīvotajos kvartālos ieejas durvis apzīmētas ar Dāvida zvaigzni, tieši tāpat, kā hitleriskās Vācijas laikā nacisti mēdza apzīmēt ebreju ģimeņu mājas. Vācu policija ir uzsākusi šo incidentu izmeklēšanu, ir palielināta apsardze ebreju apdzīvotajos rajonos, slēgtas vairākas ebreju skolas, ebreju restorāni. Slēgts pat kāds restorāns, kur līdzīpašnieks ir palestīnietis.

"Mani bērni mācās valsts skolā, viņi perfekti runā vāciski, lielākā daļa viņu draugu ir vācieši. 

Mēs nedzīvojam rajonā, kur bērniem jāpiekodina, lai nerunā ivritā, bet izskatās, ka esam nonākuši tik tālu," 

intervijā vācu "Berliner Morgenpost" ar nožēlu secina kāda skolnieka mamma.

Kāds cits ebrejs, kurš dzīvo blakus rajonam ar lielu Sīrijas, Libānas un Palestīnas arābu īpatsvaru, atminas: "Līdz pat šim mēs sadzīvojām labi. Piemēram, nekad nebaidījos, ja mani bērni uz ielas runāja ivritā vai teica, ka ir ebreji, pat ne skolā, kur liela daļa bija musulmaņi. Bet pēc masu slaktiņa bija daudzi, kuri sāka svinēt, un tas ir radījis sašutumu, dusmas, īpaši sajūtu, ka vairs nevaram mierīgi sadzīvot blakus." Kungs atzīst, ka ir gana daudz arābu, kuri nepiedalās Palestīnu atbalstošajās svinībās, daudzi arī jūt līdzi upuriem Izraēlā. "Taču tāpat atmosfēra ir naidīga, ebeju diaspora jūtas ļoti nedroši."

Savukārt Francijā, valstī ar lielāko ebreju iedzīvotāju skaitu Eiropā, par spīti aizliegumam, tūkstošiem cilvēku piedalījās teroristus atbalstošajās demonstrācijās, liekot policijai lietot asaru gāzi un ūdens lielgabalus demonstrantu izklīdināšanai. Francijas iekšlietu ministrs Džeralds Darmanins atzinis, ka 

kopš 7. oktobra pieredzēti dažādu veidu uzbrukumi un antisemītisma izpausmes, piemēram, grafiti uz sienām ar svastiku un uzrakstiem "nāvi ebrejiem".

Arī Apvienotās Karalistes (AK) lielākajās pilsētās, tādās kā Londona un Mančestra, uz demonstrācijām Palestīnas atbalstam pulcējās tūkstoši, par spīti brīdinājumam, ka jebkurš, kurš atbalsta teroristu organizāciju "Hamās", tiks arestēts.

Demonstrāciju Londonā nācās uzmanīt vairāk nekā 1000 policistiem, un par dažādiem pārkāpumiem, tādiem kā pirotehnikas izmantošana publiskā vietā un uzbrukumiem policistiem, tika arestēti 15 cilvēki. BBC ziņo, ka vīrietis, kurš metis kādu priekšmetu policistu mikroautobusa virzienā, vēlāk noķerts, lecot Trafalgāra laukuma strūklakā, pie reizes izraisot plašāku demonstrantu sadursmi ar policiju.

Arī Londonā slēgtas vairākas ebreju skolas, reģistrēti fiziski uzbrukumi. Ebreju labdarības biedrība "Community Security Trust" ziņo, ka antisemītisku incidentu pieaugums ir par 400%.

Demonstrācijā LGBT+ iecienītajā piejūras pilsētā Braitonā kāda sieviete nekautrējās paziņot, ka teroristu veiktais slaktiņš bijis "skaists un iedvesmojošs", bet demonstrācijā Mančestrā "Manchester Friends of Palestine" prezidente Dana Abukamara secināja, ka pēc asinspirts ir "pilna prieka un līksmes".

Reklāma
Reklāma

Sociālistiem pa ceļam ar teroru?

Pēc 7. oktobra notikumiem atbalstu Izraēlai ir izteikušas daudzas attīstītās valstis, tostarp visas ES valstis, AK, ASV, Austrālija, Kanāda, pat Indija. Tikmēr, kā liecina Vašingtona institūta apkopotā informācija, Izraēlu par pretuzbrukumu "Hamās" lokācijas vietām Gazas sektorā nosoda Venecuēla, Kolumbija, Jordānija un Irāka, bet teroristus atklāti atbalsta Irāna, Sīrija un Alžīrija.

Diemžēl neatkarīgi no oficiālās nostājas arī Eiropā netrūkst tādu, kuri gatavi cilvēku masveida slaktēšanu glorificēt, turklāt to dara pat visnotaļ respektablas ES valstu politiskās partijas.

Tā Spānijas premjers Pedro Sančess, kurš pieder sociālistu partijai, ir nosodījis teroristu uzbrukumus, jo "šādu rīcību nekas nevar attaisnot", taču viņa sadarbības partneri, kreisā spārna politiķi, izteikuši Palestīnas teroraktam atbalstu. "Tagad un vienmēr Palestīnas pusē," platformā "X" raksta parlamenta deputāte Teša Sidi. Spānijas komunistiskās partijas pārstāvji pat paši piedalījušies demonstrācijā Palestīnas atbalstam, atsakoties nosaukt "Hamās" par teroristu organizāciju, bet "Mas Madrid", progresīvās reģionālās partijas, pārstāve Rita Maestre atteikusies ievērot minūti klusuma, pieminot slaktiņa upurus Izraēlā. Savukārt Spānijas premjerministra vietniece un darba ministre Jolanda Diaza aicinājusi Eiropu "protestēt pret Izraēlas aparteīdu un nosodīt vardarbību pret mierīgajiem iedzīvotājiem, lai arī no kuras puses tas būtu".

Tikmēr AK leiboristu partija, ko bieži min kā iespējamo valdošo partiju pēc gaidāmajām vēlēšanām 2025. g., oficiāli ir nosodījusi "Hamās" rīkoto slaktiņu. Taču bijušais partijas līderis Džeremijs Korbins gadiem ir piedalījies kampaņās par Palestīnas atbalstu un arī šobrīd izvairās nosodīt slaktiņu Izraēlā. Partija joprojām tiek vainota antisemītismā, kaut arī pašreizējais partijas līderis Keirs Stārmers ir precējies ar ebreju izcelsmes juristi un apgalvo, ka anstisemītismam partijā nav vietas.

Paraplāns – asinspirts simbols

Paraplāns pašlaik tiek plaši lietots kā simbols "Hamās" iebrukumam, jo tieši tā lielākā daļa kaujinieku pārsteidza Izraēlas iedzīvotājus nesagatavotus. Nupat afroamerikāņu aizstāvības organizācijas "Black Lives Matter" 

Čigākas nodaļa bija spiesta atvainoties pēc paraplāna attēla "Par brīvu Palestīnu" publiskošanas, precizējot, ka atbalsta nevis teroristus, bet gan palestīniešus, kuri cietuši konflikta dēļ.

"Jūs neredzēsiet izvarošanu, šajā video tā nebūs... mēs jums nerādīsim arī mazuļus ar nocirstām galvām," Izraēlas virsnieks stāsta nelielai žurnālistu grupai, precizējot, ka šādi video eksistē, taču tos tagad nerādīs," raksta medijs "ABC News", tālāk aprakstot apmēram stundu garajā videomateriālā redzēto, kur apkopoti pie "Hamās" kaujinieku apģērba piestiprināmo kameru filmētie materiāli. Liecības ataino zvērīgas nežēlības paraugstundu – slidena cilvēku miesas masa, asiņu peļķes, daudzi ķermeņi ir sadeguši… Tiek demonstrēts arī video no mūzikas festivāla – kamera nofilmējusi ķermeņa daļu kaudzes. To visu pēc 7. oktobra notikumiem simbolizē paraplāns.

"Naids pret ebrejiem nekad nevēršas tikai pret ebrejiem. Mēs ļoti kļūdāmies, ja domājam, ka antisemītisms apdraud tikai ebrejus. 

Tas pirmkārt un galvenokārt ir apdraudējums Eiropai un brīvībām, kuru sasniegšanai bija vajadzīgi gadsimti," 

2016. gada septembrī Eiropas Parlamentā teicis Rabīns Džonatans Sakss.

Viedoklis

Džeimijs Detmers, viedokļu redaktors medijā "Politico Europe": "Ja kāds vēl šaubās par to, vai Rietumu pasaulē joprojām pastāv antisemītisms, tad skatiem ar svinošajiem "Hamās" atbalstītājiem daudzās Eiropas un Amerikas pilsētās, kā arī sociālo mediju ziņu lavīnām, priecājoties par uzbrukumiem un slepkavībām Izraēlas dienvidos, vajadzētu šaubām pielikt punktu."

Uzziņa

Antisemītisma izpausmes Eiropā

Gadsimtiem ilgi Eiropā ir pastāvējis antisemītisms, kas izpaudies kā izraidīšanas, vajāšanas un grautiņi, kulminējot ar holokaustu.

Šobrīd (..) Eiropā un ārpus tās antisemītisms izplatās satraucošā tempā.

Mūsdienās antisemītisms ir sastopams dažādās formās – gan izsenās, gan arī jaunās: no naida runas tiešsaistē līdz naida noziegumiem un uzbrukumiem pret ebrejiem, viņu īpašumiem un iestādēm, kā arī sinagogu, kapu un piemiņas vietu apgānīšanai.

Avots: ES stratēģija antisemītisma apkarošanai un ebreju dzīvesvides atbalstam (2021.–2030. gads).

Tepat, Eiropā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Reklāma
Reklāma
Reklāma
LATVIJĀ PASAULĒ
Reklāma