Clear 5.3 °C
P. 18.10
Erlends, Rolanda, Rolands, Ronalds, Lūkass
SEKO MUMS
Reklāma
Svarīgi, lai saules paneļus nekas nenoēnotu.
Svarīgi, lai saules paneļus nekas nenoēnotu.
Foto: Indulis Burka / Latvijas Mediji

Kāda ir atšķirība starp melnajiem un zilajiem saules paneļiem? Jautā Silvija Pierīgā. Konsultējis "Elektrum" tehniskais eksperts Uldis Dauģis.

Reklāma

Trīs veidu paneļi

Izteikti zila nokrāsa ir polikristāliskajiem saules paneļiem. To fotoelementam ir neregulāra veida silīcija kristāliskais režģis, un, saules gaismai atstarojoties, tas rada dažādus zilās krāsas toņus.

Monokristāliskā silīcija fotoelementa saules paneļi ir melnā, tumši zilā krāsā, un saules stari atstarojas regulāri, neradot dažādus toņus viena fotoelementa šūnas ietvaros.

Ir arī plēves (thin film) paneļi, ko parasti liek uz dažādām liektām virsmām, portatīvajos paneļos, piemēram, uz automašīnas, laivā.

Lai ganī ražotāji piedāvā monokristālu un polikristālu paneļus, patlaban pieprasītāki ir tieši monokristālisko šūnu jeb melnie saules paneļi, kas ir efektīvāki un ilgāk izmantojami. 

Piemēram, optimāli orientēts 1,5 m2 liels monokristālu saules panelis gadā saražos 225 kWh elektroenerģijas, polikristālu panelis – 180 kWh, bet plēves (thin film) panelis – 112 kWh. Piemēram, Elektrum solārais piedāvā monokristāliskos paneļus, kuru efektivitāte ir vislielākā.

Kāda būs nepieciešamā jauda

Pirms ķeras pie saules paneļu pasūtīšanas un ierīkošanas, jāsaprot, ka ierīce ražo elektroenerģiju un, ja mājā ir elektroenerģijas pieslēgums, abas sistēmas jāsavieno ar speciālām ierīcēm. Nepieciešams arī invertors, kas saules paneļu saražoto līdzstrāvu pārvērš maiņstrāvā, ko izmanto sadzīvē lietotās elektroiekārtas.

Svarīgi zināt, kāda ir nepieciešamā jauda, lai darbinātu mājoklī esošās elektroiekārtas. Saules paneļu izmantošana ir vislietderīgākā, ja saimniecībā iespējams patērēt visu saražoto elektroenerģiju. Protams, lieko enerģiju var nodot kopējā tīklā un pēc tam izmantot elektrību no tā, maksājot tikai par enerģijas pārvadi. To regulē spēkā esošie normatīvie akti.

Izvēloties konkrēto piedāvājumu, svarīgs ir paredzamais iekārtas atmaksāšanās laiks, sabalansējot patērējamo un iegūstamo jaudu. Tas parasti ir 10 gadu, bet iekārtas kalpošanas laiks – 25 gadi.

Reklāma
Reklāma

Debespuses un slīpums

Plānojot saules paneļu ierīkošanu, jāzina, ka visaugstākā paneļu efektivitāte būs tad, ja tie būs orientēti pret dienvidiem. 

Protams, saule paneļus apspīdēs arī tad, ja būs pavērsti pret dienvidaustrumiem un dienvidrietumiem. Tomēr kopējais saražotās enerģijas daudzums šādā situācijā samazināsies.

Ir vēl kāds aspekts – saules paneļi visvairāk elektroenerģijas ražo dienā, kad saule spīd visspožāk, taču tieši šajā laikā mājsaimniecību elektroenerģijas patēriņš ir vismazākais. Daļu paneļu pavēršot pret dienvidaustrumiem un dienvidrietumiem, kopējā diennakts bilancē šāds risinājums, iespējams, atsevišķām mājsaimniecībām ir pat labāks, jo vairāk enerģijas tiek tērēts no rīta un pēcpusdienā. 

Visizdevīgāk ir lielāko daļu saules paneļu saražotās enerģijas iztērēt tajā pašā mirklī, kad tā tiek saražota.

Svarīgi, lai paneļus nekas nenoēnotu. Koka un citu ēku mestās ēnas neļaus tiem strādāt ar pilnu jaudu.

Optimāls saules paneļu uzstādīšanas leņķis attiecībā pret zemi ir 30–40 grādu, kas nodrošina pēc iespējas lielāku saražotās enerģijas daudzumu. Ja saules paneļi tiek izvietoti stateniskāk vai lēzenāk un šis leņķis no optimālā neatšķiras vairāk par 20 grādiem, paneļu ražīguma starpība nav ļoti būtiska un atšķiras vien aptuveni par 5 procentiem.

Slīpā jumta gadījumā saules paneļi parasti tiek likti paralēli jumtam, tāpēc to slīpuma leņķi nosaka jumta slīpuma leņķis. Šāds ierīkošanas veids ir arī vislētākais un privātmāju gadījumā arī visizplatītākais.

Paneļiem nepatīk karstums

Lietotāju pieredze liecina, ka saražotās elektroenerģijas apjoms ir atkarīgs no vairākiem aspektiem, ne tikai no paneļu pareizas orientācijas pret sauli. Piemēram, paneļiem nepatīk karstums.

Paneļiem uzsilstot, to efektivitāte krītas, tomēr cilvēkiem nav nepieciešams kaut ko mainīt savu ēku jumtos, jo paneļi ir paredzēti šādām temperatūrām, kā arī jumta krāsa vai veids neietekmē sasilšanu, jo paneļi parasti tiek likti cieši kopā un saule līdz jumtam netiek.

Protams, ja iespējams, tos var novietot uz lauka. Tāpat uz jumta ne vienmēr var ievērot paneļu optimālu slīpumu. Saules paneļus var izvietot uz visiem segumiem, izņemot salmu jumtus. Atšķiras tikai saules paneļiem nepieciešamo stiprinājumu veidi.

Der zināt!

Noteikti jāizvērtē, kas veido saules paneļu iegādes cenu. Ir tirgotāji, kas prasa papildu samaksu, piemēram, par objektu apskati. Optimāli, ja cenā iekļauts viss nepieciešamais – objekta apskate un izvērtēšana, dokumentācijas noformēšana, saules paneļi, invertors, stiprinājumi, transporta pakalpojumi un montāža.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Reklāma
Reklāma
Reklāma
DĀRZS DABA
Reklāma