Rīgas mežos savākti 1,75 miljoni egļu astoņzobu mizgraužu jeb 43,6 litri šo kukaiņu, informēja uzņēmumā "Rīgas meži". Kukaiņi savākti Daugavas, Gaujas, Katrīnas un Tīreļu mežniecībās izvietotajos feromonu slazdos.

Reklāma

Pašlaik visos slazdos ievietotas īpašās vasaras "smaržas", kas nodrošinās mizgraužu piesaisti līdz pat septembrim.

Vairāk nekā 100 hektāros "Rīgas mežu" cirsmās jeb 60 objektos izvietoti teju 300 slazdi.

Kā iepriekš ziņoja uzņēmums, lai pasargātu mežaudzes, viens no prevencijas un mizgraužu ierobežošanas pasākumiem "Rīgas mežos" ir feromonu slazdu izvietošana skujkoku cirsmās, kas atrodas vērtīgo egļu mežaudžu tuvumā. 

Šīs feromonu izvietošanas vietas jau savlaicīgi identificētas, ņemot vērā zinātnieku rekomendācijas. Tāpat 2022.gadā un 2023.gada ziemas periodā šajos egļu masīvos "Rīgas mežu" speciālisti pastiprināti novākuši bojātās mežaudzes, lai izvietotie slazdi sniegtu visefektīvākos rezultātus. 

Slazdi tiek regulāri uzraudzīti, lai nodrošinātu, ka tie pilda savas funkcijas.

Egļu astoņzobu mizgrauzis veido eju kokam zem mizas, sadēj tur oliņas, no kuras katrs nākamais kāpurs izveido citu eju, tā sazarojot bojājumu.

Jau vēstīts, ka egļu astoņzobu mizgrauža ierobežošanai līdz 1.septembrim visā Latvijas teritorijā pagarināti mežsaimnieciskās darbības ierobežojumi.

Iepriekš ierobežojumi tika noteikti 32 novadu 230 pagastos, bet no 1.jūlija tie attiecināmi uz visu Latvijas teritoriju. Ierobežojumi pamatā noteikti līdzīgi tiem mežsaimnieciskās darbības aprobežojumiem un aizsardzības pasākumiem vērtīgo egļu audžu aizsardzībai, kādi spēkā bija līdz šim.

Valsts meža dienests (VMD) aicina īpašniekus apsekot savas egļu mežaudzes, jo tikai tādējādi var konstatēt kaitēkļu savairošanos konkrētajā mežaudzē, veikt bojāto koku ciršanu, saņemot VMD apliecinājumu koku ciršanai..

Visplašākie un intensīvākie kaitēkļa bojājumi 2022.gadā bija novērojami Vidzemē - Madonas, Cēsu, Valmieras, Smiltenes un Gulbenes novados - un Sēlijā. Tāpat 2022.gadā straujš bojāto platību pieaugums bijis arī Rīgas reģionā, savukārt mierīgāka situācija ir bijusi Kurzemes mežos.

Egļu astoņzobu mizgrauzis uzskatāms par visagresīvāko un bīstamāko egļu audžu kaitēkli visā Eirāzijā, tas var invadēt ne tikai novājinātas egles, bet arī pilnīgi veselus kokus.

 Latvijā egļu astoņzobu mizgraužu pirmie izlidojumi jau vairākus gadus ir novēroti aprīļa beigās, taču to masveida izlidošana parasti notiek ap maija pirmo dekādi vai maija vidū. Sauss, silts un bezvēja laiks ir labvēlīgs nosacījums egļu astoņzobu mizgrauža izlidošanai.