Rīgas pilsētas tiesa vakar sāka skatīt distanču slēpotāja Induļa Bikšes prasību pret Latvijas Slēpošanas federāciju (LSF) un Latvijas Olimpisko komiteju (LOK).

Sportists vēlas piedzīt morālo kompensāciju 15 tūkstošus eiro par liegšanu startēt 2022. gada Pekinas olimpiskajās spēlēs, lai gan bija izpildījis sportiskos kritērijus un jau iekļauts delegācijas sastāvā.

Uz policiju

Pagājušā gada 17. janvārī LSF valde apstiprināja olimpiešu sastāvu, Latvijai vīriešiem bija divas kvotas, un, balstoties uz sasniegtajiem rezultātiem, tās tika piešķirtas Raimo Vīgantam un Indulim Bikšem. Taču jau divas dienas vēlāk viņi izslēdza Induli no olimpiskās komandas, tajā iekļaujot Robertu Slotiņu. Šāda barga lēmuma pamatā bija tas, ka Induļa Bikšes tēvs un treneris Zintis Bikše 18. janvārī sarunā ar "Latvijas Avīzi" kritizēja federāciju par finansiālajiem jautājumiem, proti, decembra sākumā Madonas novada pašvaldība saviem četriem novadniekiem bija piešķīrusi finansējumu gatavošanās procesam olimpiskajām spēlēm (katram pa 1000 eiro), tā tika pārskaitīta LSF, kas līdz pat janvāra vidum par to sportistu neinformēja. Bikše vecākais sarūgtinājumā par šādu attieksmi tajā pašā dienā vērsās Valsts policijā. 

LSF prezidents Dinārs Doršs valdes sēdē paudis viedokli, ka tā ir organizācijas tēla graušana, valdes loceklis Daniels Fogelis uzskatījis, ka sportistam būtu jāanulē licence.

LOK sportista pusē

Izceļoties skandālam, LOK izpildkomiteja lūdza lēmumu pārskatīt un abas puses nosēdināja pie galda 23. janvārī. LOK izpildkomitejas locekļi Gunta Vaičule un Edgars Pukinsks sliecās atbalstīt sportistu, izriet no fiksētā ārkārtas sēdes protokolā.

Atreferējums no Vaičules sacītā: "Piekrīt, ka konkrētajā gadījumā sportista rīcība bijusi nekorekta. Uzskata, ka galvenajam kritērijam ir jābūt sportiskajam sniegumam. Atlase ir notikusi, I. Bikše savu kvotu ir izpildījis. Aicina nostāties I. Bikšes pusē un lemt par labu viņa dalībai olimpiādē arī juridiski. Pārskatījusi Olimpisko hartu un saskatījusi šajā situācijā diskriminācijas pazīmes, jo sportists pret federāciju nav izdarījis neko prettiesisku."

Atreferējums no Pukinska sacītā: "Konkrētā situācija Latvijas sporta nozarē ir nopietns piemērs, kas dos pieredzi, kā risināt līdzīgas situācijas. Būtu jāizvairās no situācijas, kurā tiktu radīts piemērs tam, ka emocionāli radīti konflikti varētu ietekmēt sportisko principu – to, vai sportists piedalās vai nepiedalās. Iepriekš LSF pieņemtie lēmumi nav ieguvuši pietiekamu pārliecību. Aicina LSF vienmēr turēt centrā sportistu, pieņemt kvalitatīvus un pārdomātus lēmumus, prioritārie ir sportiskie un labas pārvaldības principi."

LSF pārstāvji akcentējuši, ka Bikšes publiski pauduši nepatiesību divas reizes, tostarp par to, ka no federācijas šajā sezonā nav saņemts ne centa, lai gan novembrī pārskaitīti 2500 eiro.

 Atskaites par izlietoto finansējumu būtu jāiesniedz līdz nākamā mēneša vidum, taču līdz pat tam brīdim tas neesot izdarīts. Izteiktas bažas, ka Bikše olimpiskajās spēlēs graus komandas mikroklimatu. Iepriekšējo lēmumu LSF atstāja negrozītu, un uz Pekinu aizbrauca Roberts Slotiņš.

Lietas izskatīšana tiesā turpināsies nākamā gada martā.

Soda dēlu par tēva rīcību

  • Sandis Kalniņš, I. Bikšes pārstāvis: "Par nesaņemto finansējumu no LSF Zintis Bikše nav melojis, jo olimpiskajā sezonā pārskaitītie 2500 eiro nāca no Latvijas Olimpiskās vienības. Aizstāvības puse tiesā apgalvoja, ka Bikšes, vēršoties policijā, apmelojuši, grāvuši LSF reputāciju. Pirmkārt, uz policiju gāja un ar žurnālistu sazinājās tēvs, nevis dēls, bet jebkurā gadījumā – kaut vai Indulis būtu to darījis, Satversmē garantētas tiesības uz taisnīgu tiesu un vienmēr var vērsties pēc palīdzības, ja konstatētas prettiesiskas darbības. LOK izpildkomitejas locekļi Gunta Vaičule un Edgars Pukinsks arī LSF ārkārtas sēdē uzsvēra, ka vēršanās pret Induli pēc būtības ir sportista diskriminēšana un nav saskaņā ar Olimpisko hartu, nav argumentēta, bet balstīta uz viedokli."
  • Dinārs Doršs, LSF prezidents: "Sportista puse ne vienmēr izprot to, ka ir ne tikai tiesības, bet arī pienākumi un atbildība, līdz ar to dialogs (ar Bikši) bijis sarežģīts un nonākam tur, kur nonākam. Savu viedokli nemainām. Pieņēmām lēmumu, ko uzskatījām par labāko distanču slēpošanas sabiedrībai kopumā. Papildu komentārus šobrīd nevēlētos sniegt, liecinieki izsaukti un tiesa lems."
  • Gunārs Ikaunieks, LSF viceprezidents: "Arī šobrīd uzskatu, ka LSF rīkojās pareizi, jo Indulis nebija gatavs strādāt komandā. Raimo Vīgants Pekinā izcīnīja vēsturiski labāko vietu (20. sprintā) Latvijai olimpiskajās spēlēs distanču slēpošanā. Kā tas saistīts ar Bikši? Jo Vīgantam būtu jādzīvo kopā ar cilvēku, kurš nav motivējošs, uz jautājumu, vai gatavs sadarboties ar komandu, atbildēja – noteikti ne. Vai viens cilvēks svarīgāks par pārējiem pieciem? Indulis Bikše bija saņēmis naudu no LSF, par kuras izlietojumu neiesniedza atskaites. Kamēr tas netiek izdarīts, nesaņem nākamo. Tā bija regulāra problēma."

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.