Cieņa pret līdzjutējiem, sevi un treneri – Latvijas basketbola izlase Pasaules kausā mazāk kā 24 stundas pēc dramatiskā zaudējuma Vācijai spēja saņemties nākamajai cīņai un uzvarēja Itāliju (87:82). Sestdien pulksten 15.30 noslēdzošā spēle par piekto vietu pret Lietuvu.

Reklāma

Gražuļa diena

Ņemot vērā, ka divas Eiropai pienākošās Parīzes olimpisko spēļu ceļazīmes, iekļūstot pusfinālā, ieguva Vācija un Serbija, turnīrs par 5.–8. vietu zaudēja lielu sportisko jēgu. Tiesa gan, prātā jāpatur pasaules rangs, jau domājot par olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīru. Uz tā rīkošanu grib pieteikties arī Latvijas Basketbola savienība, cerot gūt atbalstu valdības mājā, jo licences maksa vien esot 2,6 miljoni eiro. Vakardienas spēlei bija arī treneru divcīņas zemteksts – skaidrs, ka Luka Banki gribēja uzveikt savas dzimtenes vienību, un mūsu spēlētāji to lieliski apzinājās.

Mača sākumā šķita, ka pretinieki, atpūtušies dienu ilgāk, ir jūtami svaigāki, izcili meta no tālienes (5/7), iezvanot trauksmes zvanu – 10:23.

Ar trim trejačiem Rolanda Šmita, Andreja Gražuļa un Artūra Kuruca izpildījumā izdevās izlīdzināt cīņas gaitu, Gražulis bija neapturams zem groza. Vairāk nekā ierasts, uz rezervistu soliņa atradās Dāvis Bertāns un Artūrs Žagars, Kristers Zoriks uz turnīra otro pusi nosēdies, bet produktīvi spēlēja Aigars Šķēle, vairākus svarīgus grozus iemeta Artūrs Strautiņš un pēc puslaika 46:42.

Pēc pārtraukuma Gražulis turpināja jaudīgi, panākot +14. Itālijai ar Nikolo Meli pūlēm izdevās pietuvoties līdz četru punktu atstatumam. Līdzīgi izrāvieni noslēdzošajā cēlienā, četras minūtes pirms beigām Latvijai +11, bet pēdējā minūtē vairs tikai divu punktu pārsvars, taču Andrejs Gražulis, kurš savu un arī izlases rekordu Pasaules kausa spēlē pacēla līdz 28 punktiem, trāpīja tālmetienu, ļaujot Latvijai kļūt par pirmo Pasaules kausa debitanti, kas izcīnījusi piecas uzvaras.

Andrejs Gražulis no spēles realizēja 12 no 13 metieniem, arī viņam šī spēle bija īpaša, jo iepriekšējās četras sezonas pavadītas Itālijā.

Zīmīgi, ka Apenīnu pussalā viņš nokļuva 26 gadu vecumā, vienu sezonu sevi pierādot pēc spēka otrajā līgā.

Latvijai tālmetienos 15/31, Itālijai 11/32, viņiem nespēlēja rezultatīvākais vīrs, vienīgais no Nacionālās basketbola asociācijas Simone Fontekio.

Itāliešu hokejs

"Latvijas Avīzei" viedokli par spēli izteica valstsvienības līderis Rihards Lomažs, kurš atkopjas pēc traumas. Atšķirībā no Kristapa Porziņģa un Jāņa Strēlnieka viņš ar izlasi uz Āziju nav devies, jo jūlijā pasaulē nāca pirmdzimtā – meita Dārta.

"Sākumā nebija degsmes, domās bijām Vācijas spēlē. Enerģiju iedeva tie, kas iepriekš mazāk spēlējuši, Gražulim izcils vakars. Par spīti mīnus 13 sākumā, biju pārliecināts, ka uzvarēsim," cīņu analizēja Lomažs.

"Spēli nesāka Žagars un Dāvis, Banki gribēja iedot citādu ritējumu, un beigās tas atmaksājās.

Pirmajā ceturtdaļā itālieši darīja, ko gribēja, tik brīvus metienus turnīrā vēl nebija dabūjuši. Tad mēs sakārtojām aizsardzību, pārķērām bumbas, un viņiem vairs nekas viegli nenāca. Atlēkušās bumbas uzbrukumā (14 – 4) Itālija daudz dabūja, jo brīžiem spēlējam ar mazo sastāvu, maināmies, un atbloķē vai ne, pretiniekiem ir iespēja izcīnīt. Šajā aspektā mēs riskējam, bija arī neveiksmīgas epizodes, itālieši līdzīgi kā hokejā – iemet zonā ripu un skrien pakaļ. Spēles beigās mazliet atslābām, domājām, ka viss izdarīts, taču neko arī neforsējām, var redzēt, ka komandai ir ļoti liela pārliecība, spēlē ar baudu. Mūsu tālmetieniem šodien bija mazāks faktors, galvenais – Gražulis groza apakšā izmantoja visas iespējas. Viņš ir Eirolīgas līmeņa spēlētājs, gan uzbrukumā, gan aizsardzībā izskoloja visus itāliešus, kas nāca pretī. Man tas nav pārsteigums, vienmēr tā spēlējis, vienīgais var redzēt, ka pārliecība aug ar katru spēli."

Rihards Lomažs gatavojas sezonai un gaida piedāvājumus no klubiem. Viņš esot simtprocentīgi gatavs un varētu arī šobrīd spēlēt, taču nesteidzas: "Sarunas notiek. Ceru, ka septembrī jau parakstīšu līgumu. Augustā piedāvājumi bija, bet tad negribēju braukt prom."

Rezultāti. Basketbols

Pasaules kauss

• Latvija – Itālija 87:82 (18:26, 28:16, 21:18, 20:22), Gražulis 28, Šķēle 12+9RP, Žagars 10, Dāvis Bertāns, A. Kurucs pa 9, Strautiņš 7; Datome 20.

TOP3 spēlē pret Itāliju

• Artūrs Kurucs ar rokām atgrūžas no Nikolo Meli, krīt un – pretiniekam sods.
  • Pirmo ceturtdaļu ar precīzu tālmetienu noslēdz Rolands Šmits, otro ar 2+1 gājienu – Andrejs Gražulis, trešo ar trejaci – Aigars Šķēle.
  • Artūrs Žagars, pirmajā puslaikā palicis bez punktiem, otro iesāk ar diviem precīziem tālmetieniem.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.