Latvijas hokeja izlase pēc piecu gadu pārtraukuma iekļuvusi pasaules čempionāta astoņu labāko komandu skaitā un šovakar plkst. 20.20 "Arēnā Rīga" centīsies sagādāt vēl vienu neaizmirstamu vakaru hokeja cienītājiem. Pretiniekos respektējamā, bet ne neuzvaramā Zviedrijas izlase.

Reklāma

Celties un krist

"Viennozīmīgi labākā uzvara manā karjerā, taču ceru, ka ne pēdējā šajā turnīrā! Šādu spēļu dēļ ir vērts dzīvot," pēc emocijām pārsātinātās uzvaras pār Šveici (4:3) sarunā atzina valstsvienības aizsargs Kristaps Zīle. Viņu var izcelt kā spilgtāko piemēru mūsu hokejistu pašaizliedzīgajai spēlei. Trešajā periodā Zīle saņēma spēcīgu triecienu ar ripu pa seju, taču jau pēc dažām maiņām atgriezās laukumā ar sejas režģi un turpināja spēlēt. Par spīti tam, ka bija aizdomas par lauztu žokli. "Uztaisīs rentgenu, un tad redzēs, ir lūzums vai nav. Resti uzvilku drošības pēc, lai vēl nav kāds sitiens un žoklis pilnībā neiziet no vietas, jo otra puse man jau bija lauzta. Kad ripa trāpa pa seju, tad pirmā doma vienmēr ir, vai varēs spēlēt. Taču es sevi zinu, nebūšu tas, kurš pats ies malā. Tikai tad, ja man pateiktu, ka nedrīkstu spēlēt, bet neviens to neteica, tāpēc uzreiz palūdzu, lai ķiverei pieliek resti, un es eju tālāk. Prieks, ka varēju palīdzēt komandai uzvarēt.

Esam paveikuši lielu darbu, zinu, ka daudzi mums neticēja, tomēr pierādījām, kas mēs esam un kādu hokeja ģimeni esam izveidojuši.

Mēs visi esam gatavi ar sejām, ar jebkuru ķermeņa daļu bloķēt metienus, lai tikai ripa neiekristu vārtos. Celties un krist vienam par otru, tas ir par mums," komandas biedrus slavēja 25 gadus vecais aizsargs.

Svētki Latvijai

Ja es būtu slovāks, tagad noteikti būtu nikns uz Šveices izlases galveno treneri Patriku Fišeru, jo viņš spēlē pret Latviju, ņemot vērā, ka pirmā vieta grupā jau ir kabatā, atpūtu deva vairākiem līderiem – NHL spēlētājiem Niko Hišīram, Nino Nīderreiteram un Denisam Malginam, vārtos ielika trešo numuru Jorenu van Potelbergi, kuram šī bija vien 16. spēle sezonā (!) un pirmā šajā čempionātā. Bet tās ir slovāku problēmas, un līdzīgā situācijā viņi noteikti rīkotos tāpat. "Skatoties slovāku pēdējās spēles, mēs tomēr bijām vairāk pelnījuši iekļūt ceturtdaļfinālā," uzskata Ralfs Freibergs, kurš ar plaukstas metienu no zilās līnijas atklāja mača rezultātu. Viņam šis ir septītais pasaules čempionāts karjerā un pirmie vārti. "Taupīju un sataupīju, noteikti vieni no svarīgākajiem vārtiem karjerā," laimīgs pēc mača bija Ralfs, kurš ar četriem punktiem (1+3) ir rezultatīvākais aizsargs Latvijas izlasē.

Mājiniekiem piepalīdzēja arī veiksme, jo otrajā vārtu guvumā Rodrigo Ābolam metiens nesanāca, taču ripa vienalga izslīdēja starp šveiciešu vārtsarga kājstarpi, Latvijai tobrīd izvirzoties vadībā ar 2:1. "Man pēc tam uz soliņa viens no treneriem atgādināja slaveno frāzi, ka iekrita mēsliņš. Jā, sanāca netīšām, netrāpīju pa ripu, varbūt tas vārtsargu mazliet piemānīja, taču galvenais, ka ripa vārtos.

Neviens negaidīja, ka būs viegli pret grupas favorītiem, vienalga, kādu sastāvu viņi izlika. Šveicieši māk spēlēt hokeju. Cepuri nost čaļiem, jo visi bloķēja metienus, metās zem ripām.

Tāpat cepuri nost skatītājiem, katru reizi, kad šveicieši mazliet pārņēma iniciatīvu vai guva vārtus, līdzjutēji mūs atbalstīja, bija traks troksnis hallē. Prieks, ka varam dot pretī un sagādāt svētkus valstij," atbalstītājiem pateicīgs bija Rodrigo Ābols, kurš ar pieciem gūtiem vārtiem ir mūsējo labākais snaiperis. Viņš šo uzvaru, tādēļ, ka tā izvērtās tik emocionāla un izcīnīta mājās, lika augstāk par gūto panākumu (1:0) pret Dāniju pirms pieciem gadiem, arī tad Latvijai iekļūstot ceturtdaļfinālā, bet aiz svītras paliekot mājiniekiem dāņiem. "Īpašs prieks par Kasparu Daugaviņu, jo viņam šis būs pirmais ceturtdaļfināls. Viņš izcili trāpīja, panākot neizšķirtu, bet pats biju pārsteigts, ka man tik aukstasinīgi izdevās piespēlēt," spēles svarīgāko epizodi komentēja Ābols.

Visi "kaplēja"

"Ceru, ka karjeras labākais gols man tikai vēl būs, bet sajūtas tobrīd bija superemocionālas. Pirms gada pašam šķita, ka izlasē vairs nevelku, tāpēc tagad iemest tik svarīgus vārtus, tikt ceturtdaļfinālā, kur es nekad neesmu spēlējis, piedevām mājās, šādā atmosfērā, labākas sajūtas grūti iedomāties," iespaidos dalījās Latvijas izlases kapteinis. Viņš piekrita, ka brīžiem savā aizsardzības zonā mājinieki tika iespiesti, taču komandas raksturs un fiziskā izturība ļāva izcīnīt uzvaru.

"Spēlējām līdz galam, ticējām sev. Jā, kaut kur bija nelielas paviršības kļūdas, taču visi "kaplēja".

Šoreiz darbs izrādījās svarīgāks nekā meistarība. Mums ar Šveici vienmēr cīņas ir tādas, viņi grib mūs uz ātrumu un meistarību apspēlēt, bet mēs vienmēr cenšamies spēlēt kā otrais numurs, spēlēt cieši vidējā zonā. Tāpēc no malas izskatās, ka viņiem ir inicatīva, ka viņi ir ātrāki, bet šoreiz nebija tā, ka mūs rāva gabalos. Mēs ļoti labi izmantojām viņu vājās vietas, jo, kad ir liels uzsvars uz uzbrukumu, tad agri vai vēlu iekrīti aizsardzībā, ko mēs izmantojām, kad guvām trešos vārtus," Daugaviņš skaidroja, ka Latvijas izlase šajā mačā nospēlēja arī taktiski pareizi.

Rūdolfs Balcers (no kreisās) un Rodrigo Ābols steidz apsveikt maiņas partneri un komandas kapteini Kasparu Daugaviņu, kurš piecas minūtes pirms pamatlaika beigām ar vārtu guvumu Latvijas izlasei pavēra ceļu uz ceturtdaļfinālu.

Zviedru bastions

Vai Latvija var uzvarēt Zviedriju? Ar milzu pašatdevi un veiksmes palīdzību var, lai gan favorīti nebūsim. Pretinieka trumpis šajā čempionātā ir aizsardzība. Trijos no septiņiem mačiem Sema Halama trenētā komanda palika nepārspēta, vēl trijos mačos ielaida pa vienai ripai, un tikai amerikāņi spēja atrast atslēdziņu zviedru aizsardzības bastionam, izcīnot uzvaru papildlaikā ar 4:3. Tātad septiņās spēlēs ielaisti tikai septiņi vārti, lai gan vārtsargu līnijā zviedriem ir trīs pasaules čempionātu debitanti, tostarp 35 gadus vecais Larss Juhansons. Tāpat zviedriem sastāvā ir deviņi spēlētāji ar NHL pierakstu, taču kopumā uz pasaules labākās līgas ledus karjeras laikā kāpuši pat 19. Tiesa, viņiem šogad nav zvaigžņu, jo daudzi atteica (Hedmans, Nīlanders, Dalīns), citiem traumas, bet rezultatīvākais šīs sezonas zviedrs Elīass Petersons, kurš Vankūveras "Canucks" kreklā 80 spēlēs nopelnīja 102 punktus, bija gatavs spēlēt, tomēr zviedriem nepaceļama izrādījās viņa apdrošināšanas summa – 260 000 eiro. Vienībā gan ir topošā zvaigzne – 18 gadus vecais Leo Kārlsons, kurš šosezon spēlēja "Orebro" komandā kopā ar Rodrigo Ābolu. Viņš kļuvis par visu laiku jaunāko Zviedrijas izlases hokejistu pasaules čempionātos un jaunāko vārtu guvēju (divas ripas pret amerikāņiem!). Tāpat izceļams Lūkass Reimonds, kuram šosezon 45 punkti NHL, kā arī rezultatīvais aizsargs Henriks Tomerness, kurš kopā ar Denisu Smirnovu un Ženēvas klubu uzvarēja Šveices čempionātā. Viņš ar desmit rezultatīvām piespēlēm ir rezultatīvākais Zviedrijas izlasē šajā čempionātā.

Komandas galvenais treneris Sems Halams ar izlasi strādā pirmo gadu, bet dzimtenē viņš tiek augstu vērtēts, jo četras reizes, arī šosezon, līdz valsts čempionu titulam aizvedis Vēkšes "Lakers" hokejistus.

Šī būs trešā reize (no piecām), kad ceturtdaļfinālā Latvijas izlasei jātiekas ar Zviedriju. Pirms pieciem gadiem Kopenhāgenā, kad iepriekšējo reizi Latvija bija labāko astoņniekā, Boba Hārtlija vadītā izlase skandināviem (ar 20 NHL vīriem) zaudēja ļoti sīvā cīņā (2:3), savukārt pērn, jau Vītoliņam stāvot uz komandtiltiņa, ar tādu pašu rezultātu piekāpāmies Pekinas olimpiskajās spēlēs, bet pasaules čempionātā zviedriem uzvarai pietika ar vieniem vārtiem (0:1).

Vienalga, kā izvērtīsies Latvijas un Zviedrijas izlašu spēle, mājinieki par šo čempionātu jau ir pelnījuši augstāko atzīmi. Arī zaudējot varam izcīnīt sesto vietu, kas būtu jauns rekords, taču tad ceturtdaļfinālā jāzaudē arī čehiem un vāciešiem.

Latvijas hokeja izlase cīņā pret Šveices izlasi.

Vītoliņš: Mēs dzīvojam tādiem mirkļiem

Latvijas hokeja izlases galvenais treneris Harijs Vītoliņš: Vēlreiz pārliecinājos, ka labi padarīts darbs dod augļus. Mēs tik daudz esam strādājuši sagatavošanās posmā – skrējuši krosus, viskautko stūmuši, svarus cilājuši, ka ar to darbu nopelnījām arī veiksmi. Nezinu, vai kāda izlase pirms šī turnīra vēl ir paveikusi tāda apjoma darbu. Puiši cīnījās kā zvēri. Negribu runāt par taktiskām lietām, jo galvenais, ka atradām spēkus, arī esot iedzinējos, pratām izlīdzināt rezultātu un papildlaikā uzvarēt. Visi spēlētāji kā viens šodien bija pelnījuši labākā spēlētāja balvu. Kad nonācām iedzinējos, mēs uz soliņa pat īsti nepaguvām tā kārtīgi sanervozēties, jo viss notiek ļoti ātri, jau pirms tam bijām plānojuši pāriet uz spēli trīs virknējumos. Domāju, ka skatītāji tribīnēs un pie televizoru ekrāniem uztraucās un pārdzīvoja daudz vairāk. Pēc spēles jāizbauda šī atmosfēra un emocijas, bet tad jāgatavojas nākamajai spēlei. Jāizanalizē nākamais pretinieks, bet jau tagad varu pateikt, ka cīnīsimies par katru metru, jo bez pašaizliedzības nevar uzvarēt. Gribas sasniegt ne tikai nākamo slieksni, bet arī pārvarēt to. Mēs atkal varēsim spēlēt savas publikas priekšā un izmantosim savu sesto laukuma spēlētāju.

Rezultāti. Hokejs

Pasaules čempionāts

B grupa

Latvija – Šveice 4:3 (0:0, 2:1, 1:2, 1:0)

Vārti: 21:43 Freibergs (Indrašis) 1:0, 26:02 Fiala (Korvi) 1:1, 26:34 Ābols (Balcers, Freibergs) 2:1, 47:03 Miranda (Riats, Korvi) 2:2, 53:46 Ambīls (Fiala, Korvi) 2:3, 54:56 Daugaviņš (Ābols, Balcers) 3:3, 62:25 Balcers (Balinskis, Jaks, vair.) 4:3. Vārtsargi: Šilovs – Potelberge. Metieni: 28:32. Skatītāji: 9178.

Kanāda – Čehija 3:1. Situācija: Šveice 19, Kanāda 15, Latvija 13, Čehija 13, Slovākija 11, Kazahstāna 7, Norvēģija 6, Slovēnija 0.

A grupa

ASV – Zviedrija 4:3 (papildlaikā), Somija – Dānija 7:1. Situācija: ASV 20, Zviedrija 18, Somija 16, Vācija 12, Dānija 8, Francija 4, Austrija 3, Ungārija 3.