"Būs ļoti grūti, sevišķi ziemā. Visvairāk sāp par pensionāriem," tā pagājušajā rudenī sacīja "Latvijas Avīzes" uzrunātie pašvaldību sociālie darbinieki, kurus aptaujājām saistībā ar Labklājības ministrijas piedāvāto un valdības apstiprināto lēmumu, ka 2025. gadā maznodrošinātie vairs nesaņems pārtikas, higiēnas un skolas pakas, jo "Eiropas Sociālā fonda Plus" (ESF+) materiālās nenodrošinātības programmā trūkst līdzekļu.
Publikācijā "Atbalsts paredzēts tiem, kam klājas vissmagāk" ("Latvijas Avīzes" 2024. g. 14. novembra numurs) arī vēstījām, ka pakas būs pieejamas tikai trūcīgajiem un krīzes situācijās nonākušajiem Latvijas un Ukrainas iedzīvotājiem, bet arī viņus skartu izmaiņas – plānoja, ka šogad tiks piešķirta viena paka trijos mēnešos (iepriekš – divas ceturksnī). Sabiedrībā šī ziņa tika uztverta ar neizpratni – jautājot, vai tiešām valdība nevar atrast naudu trūcīgākajiem Latvijas iedzīvotājiem. Amatpersonas, šķiet, bija sadzirdējušas pārmetumus un nedaudz mainīja plānus.
Proti, 10. decembrī valdība lēma, ka personas ar trūcīgā statusu šogad tomēr varēs turpināt saņemt divus pārtikas preču komplektus ceturksnī.
Labklājības ministrija informēja, ka "pārtikas atbalsta līdzšinējā apmērā sniegšana vistrūcīgākajai sabiedrības daļai – Latvijas iedzīvotājiem un Ukrainas iedzīvotājiem ar trūcīgā statusu – ir absolūta prioritāte, kuras īstenošanai novirzāms papildu finansējums". Tomēr netika mainīta iecere no 2025. gada vairs neizsniegt pārtikas pakas cilvēkiem ar maznodrošinātā statusu. Būs gan pārejas periods – maznodrošinātās mājsaimniecības, kurām pašvaldības sociālais dienests izziņu par šo statusu būs izsniedzis 2024. gadā, varēs turpināt tās saņemt līdz izziņas derīguma termiņa beigām.
Pēc "Latvijas Avīzes" 14. novembra publikācijas kolēģi reģionu laikrakstos skaidroja, kāda aina paveras novados.
Samierinās un pieņem
Ziņu, ka no nākamā gada pārtikas pakas vairs nesaņems, novada iedzīvotāji ar maznodrošinātā statusu uztvēruši mierīgi – tā situāciju laikrakstam "Bauskas Dzīve" raksturojusi programmas koordinatore Bauskas novadā Ramona Priede. Viņa ikdienā šo palīdzību izsniedz Latvijas Sarkanā Krusta Bauskas birojā.
Viens no atbalsta veidiem, ko Labklājības ministrijā iesaka izmantot tiem iedzīvotājiem, kuri pārtikas pakas vairs nesaņems, ir apmeklēt zupas virtuvi. Bauskā trūcīgām un maznodrošinātām personām ir iespēja siltu maltīti saņemt Pestīšanas armijas Bauskas korpusā Plūdoņa ielā 50. Korpusa vadītāja Ilona Kaspare informē, ka ēdiens līdzņemšanai šiem iedzīvotājiem tiek izsniegts trīs dienas nedēļā.
Pateicoties pavāres veikumam un arī atbalstītāju ziedotajiem pārtikas produktiem, maltītes sanākot sātīgas, gluži kā mājās pagatavotas.
Bauskā zupas virtuvi dienā kopumā apmeklē ap 80–90 cilvēku. Zupas virtuvi Pestīšanas armija nodrošina arī Iecavas korpusā.
Noskaņojums dažāds
Biedrības "Latvijas Sarkanais Krusts" Vidzemes komitejas Gulbenes nodaļas biroja administratore Jeļena Jermacāne laikrakstam "Dzirkstele" stāstījusi, ka noskaņojums maznodrošinātajām personām esot dažāds: vieni sakot – tas nekas, ka vairs paku nebūs, jo tāpat visu nevar izlietot, citi esot nikni, un izskanot arī tādi vērtējumi, ka "valdība turpina atbalstīt ukraiņus, bet saviem cilvēkiem atņem".
"Tie, kas nāk pēc pakām, ir gan darbspējas vecumā, gan arī pensionāri. Cilvēki mainās.
Nāk jauni klāt, kuri varbūt zaudējuši darbu. Vasarā pēc pakām nāk mazāk – ir ogu laiks vai haltūru laiks. Tad viņi vai nu zaudē statusu, vai viņus mudina iet strādāt," spriež J. Jermacāne. Ja arī pārtikas pakas cilvēkam vairs nepienākas, bet ir grūtības izdzīvot, tad Latvijas Sarkanā Krusta telpās neatsakot zupas porciju, tikai pirms tam ir jāpabrīdina. "Rudenī pēc zupas nāk aptuveni 20 cilvēki, bet ziemā zupa ir pieprasītāka," teic J. Jermacāne.
Atbalsts nevarot būt mūžīgs
Smiltenes novada pašvaldības Sociālā dienesta Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības nodaļas vadītāja Ilze Mize sarunā ar laikrakstu "Ziemeļlatvija" pauž uzskatu, ka atbalsta paku neizsniegšana maznodrošinātajām mājsaimniecībām var radīt ievērojami negatīvas sekas: "Tas ietekmēs šo cilvēku dzīves kvalitāti un iztikšanu, kā arī var veicināt sociālo atstumtību.