Lībijā sākušies protesti pēc tam, kad ārlietu ministre Nadžla al Manguša Romā tikusies ar Izraēlas ārlietu ministru Eliju Koenu. Lībijas premjerministrs Abdulhamids Dbeiba pēc šā notikuma atstādinājis ministri no pienākumu pildīšanas un licis sākt izmeklēšanu par viņas rīcību. Abas valstis nav nodibinājušas diplomātiskās attiecības, un Lībijas varasiestādes nav ziņojušas par nostājas maiņu šajā jautājumā.

Reklāma

Pretrunīgi paziņojumi

Informāciju par tikšanos Romā publiskoja Izraēlas Ārlietu ministrija. Koens uzsvēra, ka tikšanās ar Lībijas ārlietu ministri ir vēsturisks pirmais solis ceļā uz diplomātisko attiecību izveidošanu. Viņš pavēstīja, ka ar Mangušu pārrunāts Izraēlas un Lībijas attiecību potenciāls. Sarunā apspriesta Izraēlas humānā palīdzība, kā arī atbalsts Lībijai lauksaimniecības jautājumos. Tikšanās laikā runāts arī par ebreju mantojuma saglabāšanu Lībijā, tostarp sinagogu un kapsētu atjaunošanu, norādīja Koens. Kāda Izraēlas amatpersona raidorganizācijai BBC atklājusi, ka vienošanās par abu ministru tikšanos ar Lībijas varasiestādēm panākta augstākajā līmenī. Abas puses esot vienojušās par punktiem, kas tiks iekļauti kopīgajā paziņojumā, atklājusi Izraēlas amatpersona. Šo paziņojumu bija paredzēts publiskot pirmdien, tomēr informācija par to tika noplūdināta Izraēlas medijiem, un Izraēla par ministru tikšanos pavēstīja svētdien.

Tikmēr Lībija tikšanos atspoguļojusi citādi, noraidot Izraēlas skaidrojumu. 

Lībijas Ārlietu ministrija paziņojusi, ka Manguša noraidījusi oficiālu tikšanos ar Izraēlas pārstāvjiem un Romā noticis "iepriekš nesagatavots un neoficiāls" kontakts Itālijas Ārlietu ministrijā.

 Tikšanās laikā arī nav notikušas nekādas "diskusijas, vienošanās vai konsultācijas", uzsvērusi Lībijas Ārlietu ministrija. Ministrija arī paziņoja, ka Lībija, kurā vairums iedzīvotāju ir arābi, turpina noraidīt attiecību normalizāciju ar Izraēlu.

Izceļas protesti

Neskatoties uz šo skaidrojumu, Manguša atstādināta no pienākumu pildīšanas. Pēc ziņām par Mangušas tikšanos ar Koenu galvaspilsētā Tripolē un vairākās citās Lībijas pilsētās izcēlušies protesti, kuru laikā bloķēti ceļi un dedzinātas automašīnu riepas. Demonstranti protestos izgājuši ar palestīniešu karogiem, bet Izraēlas karogi tajos tika dedzināti. Saņemtas ziņas, ka aizdedzināta arī premjerministra rezidence Tripolē. Pie Lībijas Ārlietu ministrijas tikmēr notikuši protesti, prasot Mangušas demisiju. 

Izskanējušas runas, ka ministre esot atlaista. Viņas padomnieks arī pavēstījis, ka Manguša drošības apsvērumu dēļ esot atstājusi valsti un devusies uz Turciju. 

Tikmēr Lībijas drošības dienests paziņojis, ka Manguša esot to cilvēku sarakstā, kuriem liegta izbraukšana no valsts.

Izraēlas un arābu attiecības

Izraēla aizvadītajos gados ir aktīvi centusies tuvināties tām arābu un musulmaņu valstīm, kuras to diplomātiski neatzīst. Kopš 2020. gada Izraēla ar Vašingtonas starpniecību ir normalizējusi attiecības ar Apvienotajiem Arābu Emirātiem, Bahreinu, Maroku un Sudānu. Daudzi palestīnieši uzskata, ka šīs valstis viņus tādā veidā ir nodevušas. Ziņa par Koena tikšanos ar Mangušu tomēr ir negaidīta, jo nav redzēti Izraēlas mēģinājumi diplomātiski uzrunāt Lībiju, atzīmē BBC. Lībija ir ieturējusi izteikti noraidošu politiku pret Izraēlu, un tās bijušā diktatora Muamara Kadafi valdīšanas laikā no valsts tika padzīti tūkstošiem ebreju un iznīcinātas daudzas sinagogas. Koena paziņojums ir neparasts arī tādēļ, ka tajā ir sniegtas konkrētas detaļas par abu ministru tikšanos, norāda BBC. Koena pieeja ārpolitikai Izraēlā saņēmusi arī kritiku. Bijušais premjerministrs Jairs Lapids, kurš vada Izraēlas opozīciju, kritizējis Koenu par "amatierisku un bezatbildīgu" rīcību, kas graujot citu valstu uzticēšanos Izraēlai.

Neskatoties uz Lībijas oficiālo nostāju, anonīmi šīs Ziemeļāfrikas valsts amatpersonas ir runājušas par abu valstu tuvināšanās mēģinājumiem. 

Kāda Lībijas amatpersona aģentūrai "Associated Press" atklājusi, ka Lībijas un Izraēlas attiecību normalizācija pirmo reizi tika apspriesta janvārī, kad Lībijā viesojās ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes direktors Viljams Bērnss. Bērnss esot aicinājis Dbeibas valdību sekot citu arābu valstu piemēram un normalizēt attiecības ar Izraēlu. Lībijas premjerministrs esot tam piekritis, lai arī esot bažījies par sabiedrības reakciju. Citas Lībijas amatpersonas atklājušas, ka Dbeiba devis zaļo gaismu Mangušas sarunai ar Koenu, bet pēc tikšanās ministre premjeru ir informējusi par tajā runāto.

Jāpiebilst, ka starptautiski atzītā Lībijas valdība Tripolē kontrolē tikai daļu valsts teritorijas. Valsts austrumus ir sagrābušas Halifa Haftara vienības. Dbeibas valdība tiek uzskatīta par prorietumniecisku un Itālijai draudzīgu, raksta "Associated Press".

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.