Romā aizvadīta migrācijas jautājumiem veltīta konference, kurā pulcējās pārstāvji no vairāk nekā 20 Āfrikas, Tuvo Austrumu un Vidusjūras reģiona valstīm. Samitu svētdien rīkoja Itālijas premjerministre Džordža Meloni, kura centusies mazināt nelegālo migrāciju pāri Vidusjūrai.

Reklāma

Meloni pieteikums

Starptautiskajā attīstības un migrācijas konferencē Romā valstis tika pārstāvētas prezidentu, premjeru vai ministru līmenī, un tur piedalījās arī Eiropas Savienības (ES) institūciju vadītāji un ANO augstais komisārs bēgļu jautājumos Filipo Grandi. Konferencē tomēr nebija pārstāvēta Francija un Spānija, atzīmē ziņu aģentūra AFP.

Meloni konferences sākumā paziņoja, ka rietumvalstu augstprātība ir bijusi par šķērsli migrācijas jautājumu risināšanai. "Rietumi pārāk bieži ir radījuši iespaidu, ka tos vairāk interesē pamācīšana, nevis rokas pasniegšana," paziņoja premjerministre. Daudziem cilvēkiem, kuriem būtu pamats prasīt patvērumu, nav iespēju ieceļot likumīgi, jo viņu vietu jau aizņēmuši nelegālie imigranti, sacīja Meloni. 

Viņa kritizēja domāšanu, ka "migrāciju nevar ierobežot, tās ir tiesības, robežas neeksistē. Manā ieskatā robežas pastāv, migrācija ir jākontrolē", uzsvēra Itālijas premjerministre. 

Meloni tomēr uzsvēra, ka viņas vadītā valdība ir gatava vairāk migrantu uzņemt legālā ceļā, jo "Eiropai un Itālijai vajag imigrantus".

Meloni samitā aicināja apkarot cilvēku kontrabandistus, labāk kontrolēt migrācijas plūsmas, atbalstīt bēgļus un palīdzēt valstīm, no kurām nāk migranti. Meloni preses konferencē paziņoja, ka Apvienotie Arābu Emirāti solījuši 100 miljonus eiro ieguldīt valstīs, kur nabadzība cilvēkus spiež emigrēt. Meloni norādīja, ka konference Romā ir "procesa sākums" un tai sekos donoru konference investīciju projektu finansēšanai un robežkontroles stiprināšanai. Šādas konferences datums tomēr vēl nav noteikts.

ES centieni Ziemeļāfrikā

Arī ES līmenī notiek centieni mazināt nelegālo imigrāciju. Pirms nedēļas Meloni kopā ar Nīderlandes premjeru Marku Riti un Eiropas Komisijas (EK) prezidenti Urzulu fon der Leienu ieradās Tunisijā, kur tika parakstīts saprašanās memorands ar šīs Ziemeļāfrikas valsts prezidentu Kaisu Sajedu, kurš apmeklēja arī konferenci Romā. Memoranda centrā ir nelegālās imigrācijas apkarošana. Vienošanās finansiālās detaļas netika atklātas, bet šo trīs Eiropas līderu iepriekšējā vizītē Tunisijā tai tika solīta palīdzība vairāk nekā miljarda eiro apmērā. Lai saņemtu šo naudu, Tunisija apņēmusies stingrāk kontrolēt savas robežas, kam arī apsolīts ES finansējums. 

Liela daļa migrantu Eiropu pāri Vidusjūrai ar laivām sasniedz tieši no Tunisijas.

Meloni pēc memoranda parakstīšanas norādīja, ka ES un Tunisijas partnerība "var tikt uzskatīta par paraugu, veidojot jaunas attiecības ar Ziemeļāfriku". Arī EK prezidente Urzula fon der Leiena Romā svētdien pauda cerību, ka Tunisijai sniegtā palīdzība varētu kļūt par "paraugu" ES politikai migrācijas un reģionālās sadarbības jomā. "Mēs vēlamies, lai mūsu vienošanās ar Tunisiju kļūtu par paraugu nākotnē partnerībai ar citām valstīm reģionā," norādīja EK prezidente. ES valstu diplomāti ir atzinuši, ka cer līdzīgas vienošanās panākt ar Ēģipti un Maroku. "Mums jāsadarbojas ar Ziemeļāfrikas valstīm arī tad, ja tās nav ideālas demokrātijas," ziņu aģentūrai AFP atzina kāds Romā bāzēts vēstnieks, uzsverot, ka ES par šo jautājumu pastāv vienprātība. ES pieeja migrācijas problēmu risināšanā saņēmusi arī kritiku. Slēdzot šādu vienošanos ar Tunisiju, ES esot nolaidusies vēl "zemāk savos centienos par katru cenu ierobežot migrantu ierašanos", paziņojusi Starptautiskā cilvēktiesību organizācija "Human Rights Watch".

Nelegālā imigrācija pāri Vidusjūrai pieaug

Pirms pagājušajā gadā notikušajām Itālijas parlamenta vēlēšanām Meloni solīja apturēt nelegālo imigrāciju pāri Vidusjūrai. Pēc vēlēšanām viņa kļuva par valdības vadītāju, izveidojot trīs labējo partiju koalīciju. Meloni vadītā valdība ir centusies ierobežot migrantu glābēju kuģu darbību Vidusjūrā. Itālijas likumi liek šiem kuģiem uzreiz pēc migrantu uzņemšanas doties uz varasiestāžu nozīmētu ostu. Šādas politikas mērķis ir liegt veikt vairāk par vienu glābšanas operāciju, norāda raidorganizācija "Deutsche Welle". 

Tomēr pašu nelegālo imigrāciju pāri Vidusjūrai Itālijas valdībai mazināt nav izdevies. 

Itālijas varasiestādes paziņojušas, ka šogad nelegāli ar laivām valsti sasnieguši gandrīz 83 000 migrantu, bet pērn šajā pašā laikā to bijis 34 000. Starptautiskā Migrācijas organizācija paziņojusi, ka Eiropā šogad nelegāli ar laivām ieradušies 110 000 migrantu. Vairāk nekā 2100 cilvēku jūrā ir gājuši bojā vai pazuduši bez vēsts. Pērn ceļā uz Eiropu šādā veidā dzīvību zaudēja vairāk nekā 3000 migrantu. Pāvests Francisks pirms konferences Romā aicināja sniegt palīdzību migrantiem. "Vidusjūra nedrīkst vēl ilgāk būt par nāves un necilvēcības teātri," paziņoja Francisks.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.