Lai aizsargātu bērnus tiešsaistē, Francijā pagājušajā nedēļa apstiprināts likums, kas prasīs sociālajiem medijiem pārbaudīt lietotāju vecumu un saņemt vecāku piekrišanu personām, kas jaunākas par 15 gadiem. Francijas valdība pēdējā laikā ierosinājusi virkni pasākumu, kuru mērķis ir samazināt laiku, ko bērni pavada pie ekrāniem, un aizsargāt viņus no kibermobinga un citiem noziegumiem.

Reklāma

Valdība ir apņēmības pilna piemērot jauno likumu pēc iespējas drīzāk, taču, kad tieši tas stāsies spēkā, vēl nav skaidrs. Arī Eiropas Komisijai vēl ir jāpārbauda, vai tas atbilst Eiropas Savienības tiesību normām.

Pēc likuma spēkā stāšanās sociālajiem medijiem būs gads laika, lai ieviestu vecuma pārbaudi jaunajiem lietotājiem, un divi gadi laika, lai pārbaudītu vecumu visiem esošajiem lietotājiem. Likumu pamudināja pieņemt bažas par pornogrāfiju, izsekošanu kibertelpā, nesasniedzamiem skaistuma standartiem un atkarības rašanos no platformu izmantošanas. Pašreiz spēkā esošie noteikumi, kas galvenokārt attiecas uz personas datu vākšanu, nav atstājuši ietekmi uz bērnu piekļuvi sociālajiem medijiem. Teorētiski vietnes Francijā ir slēgtas personām, kas jaunākas par 13 gadiem, taču realitātē sociālos tīklus izmanto daudz jaunāki bērni. Saskaņā ar Francijas Nacionālās tehnoloģiju un brīvību komisijas datiem vairāk nekā puse bērnu vecumā no desmit līdz 14 gadiem izmanto sociālos plašsaziņas līdzekļus "Snapchat" un "Instagram".

Jaunajā likumā būs skaidri noteikts, ka vietnēm jāsaņem lietotāja vecāku vai aizbildņa apstiprinājums, ja lietotājs ir jaunāks par 15 gadiem, un tas būs jādara, izmantojot tehniskos risinājumus, kas atbilst Francijas mediju regulatora "Arcom" noteiktajām pamatnostādnēm. 

Sociālo mediju uzņēmumiem, kas pārkāps likumu, tiks piemērots naudas sods līdz pat 1% no to globālajiem ieņēmumiem. 

Likums arī ļaus vecākiem pieprasīt, lai tiktu apturēti to bērnu konti, kuri ir jaunāki par 15 gadiem, un pieprasīs vietnēm piedāvāt rīkus, lai vecāki varētu ierobežot laiku, ko bērni pavada platformā. Francijā tiek gatavoti arī vairāki citi likumprojekti, kuru mērķis ir aizstāvēt bērnu tiesības kibertelpā un garantēt bērnu drošību