Olu imports no Ukrainas kara plosītai valstij ekonomiski nepalīdz, taču stipri kaitē Latvijas ražotājiem. Tā uzskata pašmāju olu ražotāji un  pieprasa Eiropas līmenī ierobežot lēto olu pieplūdumu, vēsta "360TV ZIŅneši".

Pagājušajā gadā Latvijā tika ievesti vairāk nekā 76 miljoni olu no Ukrainas. Tas veido 21% no kopējā olu importa. Visvairāk olu Latvijā tiek ievests no Lietuvas – 64%, un tad salīdzinoši nedaudz no Somijas – 11% un Polijas – 4%.

Pieprasījums pēc ukraiņu olām būtiski pieaug Ziemassvētkos un Lieldienās. To Ziņneši noskaidroja vienā no lielākajām importētāju noliktavām. Uz kastēm, kur atrodas no Ukrainas importētas olas, ir uzraksts latviešu valodā: dējējvistu turēšanas metode ES standartam neatbilstoša.

Pārtikas un veterinārajā dienestā gan skaidro - uzraksts attiecas tikai uz vistu turēšanas metodi, bet pašai Ukrainas olai gan nav ne vainas. Eksportēt uz Eiropu drīkst tikai sertificēti uzņēmumi, kuru produkcija atbilst Eiropas standartam.

Caur Latvijas robežu ukraiņu olas neienāk ES tirgū, tās ienāk caur citu dalībvalstīm. Uz robežām pārtikas produkti tiek stingri kontrolēti. Un ja tie ir ienākuši ES tirgū, tas nozīmē, ka viņi ir droši lietošanai uzturā.

Tomēr par ukraiņu olu importu ir nemierā pašmāju putnkopji. Jo Ukrainā ražoto olu pašizmaksa esot daudz mazāka, nekā Latvijā, jo tur nav tik stingras putnu labturības prasības, ir lētāki graudi un darbaspēks, kā arī pēc kara sākuma Ukrainas produkcija ir atbrīvota no ievedmuitas. Tāpēc Latvijas putnkopji aicina Eiropas komisiju atbalstīt Ukrainu citādāk.

Plašāk sižetā: 

 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.