Partly cloudy 12.1 °C
S. 05.10
Amālija
SEKO MUMS
Reklāma
Biodeja
Biodeja
Foto: Inga Bitere

Kad pēc garajiem ziemas mēnešiem saules stari kļūst aizvien siltāki un pavasara gaiss vibrē putnu dziesmās, kāds neizskaidrojams iekšējs spēks mudina doties ārā no mājām un varbūt izmēģināt ko jaunu, vēl nepieredzētu. Vai ir kas dzirdēts par "Biodanza" metodi? Latvijā to dēvē arī par biodeju.

Reklāma

Šajā rakstā īsumā pastāstīšu par unikālu metodi, kas Latvijā darbojas jau vairāk nekā 13 gadus, un padalīšos ar pieredzes stāstiem par izjūtām un ieguvumiem biodanza nodarbībās. Starptautiskajā valodā tās sauc par vivencijām (vivencia spāņu valodā nozīmē pieredze).

Pirms sāku rakstīt, uzdevu sev dažus jautājumus. Vai neuzņemos neiespējamo? Vai ir iespējams uzrakstīt par to, ko patiesībā var vienīgi piedzīvot? Piemēram, vai iespējams izstāstīt vārdiem, kā smaržo liepziedi, cilvēkam, kurš nejūt smaržu? Vārdos izteikt maizes maģiju, ja otrs nekad nav redzējis labības lauku, ja nav turējis rokās svaigi ceptu maizi? Vai ir iespējams izskaidrot, kas ir mīlestība, kādam, kurš nekad nav mīlējis? Vai iespējams izstāstīt, kā ir būt dejā, cilvēkam, kuram nepatīk dejot? Jo ar prātu nav iespējams saprast to, par ko nav pieredzes. Tā mēs esam bioloģiski iekārtoti. Taču deja mīt mūsu visu gēnos. Biodanza tulkojot nozīmē dzīves deja. Ja tev patīk deja, kustība un mūzika, tad interese aiziet un pieredzēt to visu dzīvē noteikti būs!

Kristiāna Kalniņa, cilvēkdizaina konsultante, sertificēta Biodanza skolotāja, deju un kustību terapeite.

Tā sagadījies, ka esmu viena no biodanza pionierēm Latvijā. Aizvien atceros savu pirmajā nodarbībā apmulsušo prātu, jo košo un jaudīgo, apmēram divas stundas ilgo pieredzi nebija iespējams ielikt nevienā man zināmā dejas veidu kastītē. Savukārt, kad pēc nodarbības katra ķermeņa šūniņa vibrēja pilnīgā labsajūtā, atbilde uz jautājumu, kā tas darbojas, vairs nešķita būtiska.

Pasaulē veikts daudz zinātnisku pētījumu, kas apstiprina biodanza metodes visaptverošo un ilgnoturīgo iedarbību uz psihoemocionālo un fizisko veselību, un varētu sākt ar tiem, taču, kā zināms, vienīgie pētījumi, kam patiešām noticam, ir tie, kurus sev atklājam paši. Biodanza, tāpat kā dzīve, ir jāpieredz.

Savā dzīvē justies kā mājās

Cilvēki, kas uzlabojuši savas dzīves ar biodejas praksi, atzīst, ka katram cilvēkam būtu jāizmēģina vismaz viena nodarbība. Tāds arī esot bijis biodanza autora sapnis un ideja – parādīt/iemācīt to nepieciešamo kopumu, lai ikviens cilvēks savā dzīvē justos kā mājās, dzīvojot vienotībā gan ar sevi un citiem cilvēkiem, gan ar dabu un Visumu.

Biodejas tēvs, profesors Rolando Toro teicis, ka vispirms ir jāpiepilda cilvēku vajadzības: “Cilvēkā ir dabiski ielikta vajadzība sevi izpaust un sadarboties ar apkārtējo pasauli. Dzīvošana sev neraksturīgā veidā, pēc pareiziem sabiedrībā noteiktiem modeļiem un rāmjiem, kavē un pat bloķē organisma dzīvās sistēmas pašorganizējošo plūsmu un izraisa nopietnus traucējumus organisma pašregulējošajās sistēmās, kas atspoguļojas visos dzīves aspektos. Ikviena cilvēka būtiskākā un dziļākā iekšējā vajadzība ir pēc cilvēciskām attiecībām. Justies ievērotam, pamanītam, pieņemtam un mīlētam. Smaids un acu kontakts ir atslēga uz iekšējām saitēm. Ja cilvēks nespēj identificēties ar otru, jūt iekšēju apdraudējumu un bailes, ja nejūtas pieņemts un mīlēts tieši tāds, kāds ir, tad viņa uzvedība būs destruktīva pret citiem un arī pašam pret sevi."

Apiet loģiku un prātu

Protams, katram cilvēkam ir savas iekšējās traumas, kurām dzīves laikā meklēt risinājumus. Ir radīts ļoti daudz palīdzības metožu un veidu. Pateicoties psihoterapeita izglītībai un saviem novērojumiem, Toro saprata, ka problēmu atcerēšanās un saprašana traumu sadziedēšanai nepalīdz, jo loģika nespēj mainīt uzvedību. Cilvēka valoda balstās uz jaunajām smadzenēm (neo- korteksu), taču uzvedību vada senās smadzenes, limbiskā sistēma un parasimpātiskā nervu sistēma, un vienīgā iespēja tām piekļūt ir – apejot loģiku un prātu. Tātad ir nepieciešams cits veids, un tā ir kustība, ritms, harmoniska skaņa, cilvēku attiecības un vide, kas atgādina mūsu dzīves sākumu un laiku pirms, ko Karls Gustvs Jungs sauca par okeānisko pieredzi.

Reklāma
Reklāma

Profesors Toro nevēlējās biodeju saukt par terapiju, bet par tehniku, kas caur mūsu bioloģiju maigi, transformējoši un dziedinoši aktivizē atjaunošanās procesus ķermeņa iekšējā vidē un šūnās līdz gēnu līmenim. Nodarbības efekts sajūtams uzreiz. Mazinās stresa sekas, dezorganizācija un rodas iekšēja līdzsvara un veseluma izjūta. Sākam uzticēties mūsu senajiem dabiskajiem instinktiem, savos gēnos ieliktajam potenciālam un atklājam sava ķermeņa viedumu.

  • biodanza pirmos praktiskos soļus metodes autors profesors Rolando Toro (1924–2010) min savas nodarbības Santjago (Čīle) universitātes slimnīcas psihoneiroloģiskajā nodaļā pagājušā gadsimta vidū.
  • Rūpīgai metodoloģijas izstrādei viņš veltījis visu savu mūžu, sadarbojoties ar kolēģiem visā pasaulē. Šobrīd Biodanza® ir reģistrēta kā preču zīme, un to aizsargā Starptautiskais Biocentriskais fonds IBF.
Biodeja

Lai gan biodanza kā atveseļojoša metode joprojām tiek izmantota arī klīniskā vidē, visvairāk to visā pasaulē pazīst un izmanto kā iknedēļas praksi ar grupas procesu, iespēju kārtīgi izkustēties un izdejoties, lai piepildītu dvēseli ar izjūtām, kādu ikdienas dzīvē visbiežāk pietrūkst.

Kāpēc tieši deja?

Kopš vien pastāv cilvēce, deja ir bijusi svarīga pašizpausmes, ceremoniju, reliģisku notikumu un veselības rituālu sastāvdaļa. Vissenākā dejas funkcija ir rituālās dejas, kuru mērķis bija pietuvoties dieviem, lai saņemtu to labvēlību labai ražai, veselībai, veiksmei medībās u. c. Dejas misija ir radīt kopīgu svētku, prieka izjūtu un to izpaust. Deja, kas iestudēta ar iemācītiem soļiem, var apslāpēt dabisko vēlmi pēc brīvas izpausmes un radošuma prieka. Autentiska deja ir ļaušanās mirkļa sajūtām, tiek atmestas prāta bailes, jo nav būtiski, kā tas izskatās no malas – pats galvenais ir dejot, ļaujot ķermenim izpausties tā, kā tas jūtas.

Pētījumi apstiprina, ka dejošanai ir labvēlīga ietekme uz ķermeņa neirobioloģiskās sistēmas stabilitāti. Deja veicina iekšējās plūsmas stāvokli, palīdzot koncentrēt prātu un ķermeņa bioloģiskās sistēmas viendabīgā saskaņotā stāvoklī. Plūsma ir process, kas pārsniedz domājošā prāta robežas.

Deja atraisa emocijas un iztēli, un emocionālais elastīgums ļauj adaptēties un izdzīvot nepārtraukti mainīgajā ārējā vidē un elastīgi reaģēt uz dzīves situācijām. Tāpat kā jebkuras ķermeņa sistēmas darbība, arī sajūtas un emocijas ir saistītas ar noteiktiem bioķīmiskiem procesiem, kas atspoguļojas ķermeņa reakcijās, garastāvoklī un vitalitātes līmenī.

Biodeja

Vairāk nekā tikai dejošana

Mūsu identitāte atklājas vienīgi caur citiem cilvēkiem – kā spogulī ieraugām savas unikalitātes briljanta daudzās šķautnes.

Biodanza ir uzaicinājums uz dzīvi – izpaust un atklāt sevi, paplašinot savas prāta uzliktās priekšstatu robežas, iespēja iegūt jaunu dzīves un drošības izjūtu pasaulē. Regulāra nodarbību praktizēšana rada jaunu pasaules uztveri, kas atspoguļojas sejā, mīmikā, balss skanējumā, ķermeņa stājā un kustību valodā. Uzlabojas attiecības ar tuviniekiem, draugiem, darba kolektīvu. Ikdiena iegūst jaunas krāsas un intensitāti.

Ja jūti, ka tavai dzīvei vajadzīgas pārmaiņas vai jauna pieredze, vai varbūt vienkārši gribas izdejoties un justies vieglāk – nāc dejot biodeju!

  • Ir gan iknedēļas nodarbības pie Latvijas skolotājiem, gan atvērtās meistarklases pie ārzemju meistariem.
  • Reizi mēnesī notiek Baltijas Biodanza skolas mācības, kur šobrīd ikviens var pieteikties izmēģināt.
  • Katru gadu jūlija beigās notiek vasaras biodanza nometne brīvā Latvijas dabā, ko vada uzaicināts viesskolotājs. Īpašs notikums ir festivāls – iespēja vienā nedēļas nogalē pieredzēt daudzveidīgas nodarbības un iegūt jaunas zināšanas, un satikt biodanza skolotājus un draugus gan no Latvijas, gan ārvalstīm!
Biodeja

Biodejas dalībnieku pieredzes mirkļi

  • Šeit ir tik tīri, skaidri un īsti cilvēki. Un ļoti skaista mūzika. Šeit varu nebaidīties izpaust sevi tā, kā jūtos.
  • Sākumā biodanza šķiet īsta maģija, bet, nākot regulāri, saproti, ka patiešām tā ir precīza tehnika, kas palīdz atbrīvot gan fiziskus ķermeņa nobloķējumus, gan apspiestas, neizpaustas emocijas. Tik labi, ka ir vieta, kur beidzot vari kārtīgi izraudāties, un pēc tam ir tik viegla sajūta, ka gribas lidot!
  • Nesen bija darba ballīte, kur man bija iespēja caur savām darba kolēģēm vērot, kā esmu dejojusi agrāk, pirms satiku biodeju. Tagad saprotu, kādus prāts uzliek pareizības rāmjus, ko rada bailes – ko par manu deju teiks citi. Tagad es jūtu, cik brīvi varu arī kolēģu priekšā dejot – ar patiesu baudu, brīvi kustēties mūzikā un vienkārši būt laimīga savā dejā.
  • Es senāk domāju, ka zinu, kas ir mīlestība. Tagad zinu, ka iepriekš galīgi neko nebiju sapratusi. Ir atkritušas daudzas muļķīgas ilūzijas par to, kādas attiecības vēlos savā dzīvē.
  • Pateicoties biodejai, iemācījos runāt, lai pastāstītu citiem, kā es jūtos. Pateicoties biodejai, es sāku sev izvēlēties visu labāko, jo sapratu, ka pirmkārt man jāparūpējas par savu labsajūtu un veselību.
  • Nesaprotu, kā varēju dzīvot bez biodejas. Tā ir mana atgriešanās pie sevis un savas veselības. Zinu, ka trešdienās man noteikti jābūt uz nodarbību, jo tās ir manas zāles!
  • Caur biodeju esmu sākusi viegli un nevērtējot pieņemt notikumus un cilvēkus tādus, kādi tie ir. Un viegli arī palaist.
  • Spēju būt kontaktā ar to, kā jūtos, un manī ir drosme izpaust savas patiesās emocijas. Un izrādās, ka cilvēki mani pieņem arī šādi.
  • Biodeja man dod gaišumu un vieglumu visai nedēļai – pēc nodarbības jūtos kā mākoņos!
Reklāma
Reklāma
Reklāma
NEZINĀMAIS ZINĀMAIS
Reklāma