Ar katru gadu termālo tēmēkļu klāsts veikalos kļūst aizvien plašāks. Ar jauniem produktiem neatpaliek arī Pulsar. Šoreiz radās iespēja izmēģināt jauno Pulsar Thermion LRF XG60, ko testam piedāvā veikals Ieskaties.lv. Vēsais, slapjais rudens termālajām ierīcēm ir īsti kaujas apstākļi, bet vienlaikus lieliska iespēja saprast, uz ko ierīce ir patiesi spējīga.
Kas jauns?
Galvenie uzlabojumi šai Thermion sērijai ir lielāka lēca, kas ir 60 milimetru diametrā, kā arī augstākas izšķirtspējas displejs 2560x2560 pikseļu izmērā. Ielūkojoties tēmēklī, var redzēt, ka šoreiz ražotājs ir atkāpies no ierastā taisnstūra formas attēla un tagad sānu malas bildei ir noapaļotas. Labi vai slikti – tas ir vairāk gaumes un pieraduma jautājums. Sērijā ietilpst trīs dažādi modeļi. Katrs atšķiras ar sensora, pikseļu izmēru un ar minimālo, maksimālo attēla palielinājumu. Šim XG60 modelim ir 640x480 pikseļu sensors un samērā liels sākotnējais palielinājums – četras reizes, savukārt maksimālais palielinājums – 32 reizes. Lai arī izklausās nudien iespaidīgi, tas tomēr šķiet mazliet lieki, jo, pirmkārt, ir diezgan šaurs redzesleņķis un, otrkārt, grūti iedomāties situāciju, kad, medījot ar termālo tēmēkli, tik ļoti liels maksimālais palielinājums būtu nepieciešams un nudien ērti lietojams. Taču tehnoloģijas attīstās, un ir vienkārši interesanti redzēt jaunas iespējas, kas vēl pirms vairākiem gadiem nebija aktuālas.
Uzstādīšana, piešaušana
Jau ar iepriekš testēto Thermion tēmēkli lietoju Innomount ātro montāžas bāzi, kas der uz Tikka tā sauktās bezdelīgas astes sliedes. Trīsdesmit milimetru riņķi, kas derēja toreiz, der arī tagad. Pati sistēma nav dikti sarežģīta, tiesa, tā ir daudz ērtāk lietojama labrocim, ne kreilim, taču patrenējoties un pierodot nomainīt tēmēkli var pietiekami ātri.
Tēmēkļa piešaušana nudien ir ļoti vienkārša, it īpaši tad, ja ir bijusi pieredze ar citiem Pulsar tēmēkļiem. Ja šādas pieredzes nav, visu soli pa solim var izlasīt lietošanas instrukcijā. Lai arī ierīces komplektā ir iekļauti piešaušanai paredzētie siltie spilventiņi, šoreiz sanāca improvizēt un izmantot vienreizlietojamos roku sildītājus, ko var nopirkt teju jebkurā tūrisma preču veikalā. Lai arī sākotnēji spilventiņa siltumu plaukstā var sajust pavisam knapi, tēmēklī pa gabalu tas spīd kā lampiņa. Turklāt, spraužot to klāt pie dēļa, tēmēklī var pamanīt, kur cilvēka plauksta dēli ir pavisam nedaudz sasildījusi – tur paliek gaiši pirkstu nospiedumi. Vispirms ierocim var izņemt aizslēgu un, lūkojoties caur stobru, aptuveni salāgot tā un tēmēkļa tīkliņa novietojumu pret mērķi. Pašu piešaušanu var sākt ar mērķi 50 metros, tad pāriet uz vēlamo 100 metru distanci. Pēc šāviena attēlu tēmēklī var iesaldēt, nospiežot Rec pogu ierīces priekšpusē. Lai, to darot, ierocis neizgrūstītos no vietas, iesaldēšanu var veikt ar komplektā esošo pogu. Tiesa, šķiet, ka šim modelim Rec poga ir vieglāk nospiežama nekā iepriekš testētajam Thermion XL50. Kad attēls iesaldēts uz tēmēšanas vietu, tīkliņu pārvieto uz reālo trāpījuma vietu un izmaiņas saglabā. Ātri un vienkārši!
Ballistiskais kalkulators
Tā kā šim tēmēklim ir ne vien tālmērs, bet arī iebūvēts ballistiskais kalkulators, to var iestatīt, izmantojot datus par izvēlēto munīciju. Vispirms telefonā ir jāinstalē lietotne Stream Vision Ballistics, tad ar Bluetooth palīdzību jāsavieno tēmēklis ar lietotni. Tad jāpievieno jauns munīcijas profils, lietotnē ievadot lodes veidu, ballistisko koeficientu, lodes ātrumu, tēmēkļa augstumu un piešaušanas attālumu. Kad tas izdarīts, profilu ielādē tēmēklī, un ballistiskais kalkulators ir gatavs lietošanai. Tagad, šaujot dažādās distancēs, var izmērīt attālumu līdz mērķim un tēmēklis pats aprēķinās un norādīs korekciju uz tīkliņa. Starp citu, tas noder, šaujot ne vien tālākās distancēs, bet arī izteikti tuvās.
Mitrumā un dubļos
Novembra vidū laikapstākļi nelutina. Pirms doties uz torni mitrajos, vēsajos, tumšajos vakaros, tā vien gribas lielajā termosā uzvārīt tēju un no skapja izvilkt visbiezāko jaku. Arī jebkuram termālajam sensoram šajos apstākļos neklājas viegli, jo apkārtējās vides temperatūra ir izlīdzinājusies. Vizuāli tas nozīmē, ka koku, krūmu, citu vēso objektu kontūras būs mazāk kontrastainas, taču, ja kaut kur parādīsies kāds dzīvnieks, tas joprojām būs nemainīgi spilgts, ar skaidrām kontūrām. Ja tas atrodas samērā tuvu, var saredzēt arī temperatūras atšķirības dažādās ķermeņa vietās.
Vakarā, sēžot tornī un cerot sagaidīt rukšus, blakus tekošajā upītē uzrodas divi bebri. Kad viens no tiem izraušas krastā, var redzēt, ka ķermenis ir manāmi vēsāks, bet galva, īpaši ausis un acis ir daudz siltākas. Pēc brīža bebrs atkal ieplunkšķinās ūdenī, kur riņķo otrs sugas brālis. Abi sapeld kopā, ar ķermeņa priekšdaļu izceļas no ūdens un visai komiskā manierē sāk grūstīties ar ķepiņām un deguniem. Pēkšņi viens no tiem tik spēcīgi iezveļ otram pa purniņu, ka tas ir spiests atkāpties un ienirt. Nu, riktīgs bebru bokss!
Lai arī tornim ir jumtiņš, visu laiku smidzina smalks lietus, ko vējš ik pa laikam iepūš iekšā. Šādos apstākļos ir svarīgi, lai tēmēklim būtu pārdomāts aizsargvāciņš, kas neļaus aizlīt ciet lēcai. Lūk, tieši šī it kā sīkā, taču nozīmīgā nianse Thermion tēmēkļiem vienmēr ir izstrādāta ļoti veiksmīgi. Vāciņš ir stings, viegli atlokāms, fiksējas pie ierīces un, lai to pazaudētu, būtu vēl īpaši jāpacenšas. Komplektā iekļauta arī atsevišķa okulāra gumijas blende, ko uzlikt ir mazliet sarežģītāk nekā vecākiem Thermion modeļiem, taču tās galvenais mērķis ir novērst lieku sānu gaismu, aizsargāt okulāru un, gatavojoties šāvienam, neļaut piegrūst aci pārāk tuvu tēmēklim. Šādos laikapstākļos, pārvietojoties gar apstrādātiem laukiem, izbrauktām meža stigām, izvairīties no dubļiem un tornī iekāpt ar tīriem zābakiem ir grūti. Lai tēmēkli pasargātu, to var likt komplektā esošajā somiņā, taču šoreiz pamēģināju to izmantot arī kā monokli. Protams, svara, redzesleņķa dēļ tas tam īsti nav domāts, taču situācijas var būt dažādas un ir jāspēj tām pielāgoties. Lai nu kā, pēc brišanas un pēc neilgas sēdēšanas tornī pamanīju, ka pēkšņi ir pārtraucis strādāt tēmēkļa tālmērs. Lai arī ko mērītu, distance rādās vienāda. Kas tad nu? Izrādās, pavisam nedaudz bija noķellējusies tālmēra lēca, un pēc kārtīgas notīrīšanas ar mīkstu lupatiņu viss atkal bija kārtībā.
Baterija un uzlāde
Tēmēklim ir divas baterijas – iebūvēta APS5 un ārējā APS3, kuras lietošana nav obligāta, bet vēlama. Tas, cik ilgi tēmēklis spēj kalpot ar vienu uzlādi, ir īpaši svarīgi tagad, kad tumsa iestājas ļoti agri. Medījot nedaudz vairāk kā četras stundas un tēmēkli lietojot samērā aktīvi, lai vērotu apkārtni, tas nepievīla, jo pilnībā izlietota bija tikai viena no abām baterijām. Arī uzlāde ir gluži vienkārša – zem viena no tēmēkļa torņiem ir USB-C lādēšanas ieeja. Pateicoties tai, arī tēmēkļa lietošanas laikā to var lādēt ar ārējo akumulatoru.
Filmēšana
Termālajam tēmēklim atšķirībā no parastā dienas tēmēkļa ir viens liels pluss – gatavojoties šāvienam, var nospiest video ierakstīšanas pogu un, ja nav īsti skaidrs, kurā virzienā dzīvnieks pēc šāviena aizskrējis, var vēlreiz noskatīties video. Thermion ļauj gan filmēt, gan fotografēt, un uzņemtajiem failiem var vienkārši piekļūt caur lietotni Stream Vision 2. Starp citu, šajā lietotnē blakus esošs cilvēks var tiešraidē skatīties visu, kas notiek tēmēklī, un ar telefonu pat mainīt tā iestatījumus.
Secinājumi
Kopumā ierīce piedāvā daudz dažādu medībās noderīgu funkciju – var filmēt, mērīt attālumu, kas tumšajā laikā ir īpaši svarīgi. Medībās gan nedaudz traucē četru reižu minimālais attēla palielinājums, kas padara redzesleņķi šaurāku, nekā gribētos, taču tas ir mazāk būtiski, ja pie rokas ir parasts termālais monoklis. Priecē tas, ka ražotājs ieklausās lietotāju ieteikumos un attiecīgi uzlabo savus produktus, piemēram, padara kādu pogu vieglāk nospiežamu. Pateicoties tam, ka ierīcei nav pats lielākais sensors, tās cena arī ir krietni zemāka nekā, piemēram, iepriekš testētajam XL50. Jārēķinās, ka tēmēklis nav no mazākajiem un vieglākajiem, visērtāk ar to būs medīt tieši gaides medībās, kad nav jāpārvietojas.
Specifikācijas
- Sensors: 640x480 px
- Pikseļa izmērs: 12 μm
- Attēla palielinājums: 4–32 x
- Displejs: AMOLED 2560x2560 px
- Triecienizturība: 6000 J
- Svars ar bateriju: 1,2 kg
- Tālmēra maksimālā distance: 800 m
Plusi un mīnusi
plusi | mīnusi |
---|---|
|
|
|
|
|
Raksts tapis sadarbībā ar Pulsar Latvija
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.