Dzīvoju Līgatnes apkaimē Gaujas nacionālā parka zonā. Man pieder 40 hektāru zemes. Vasarā sagatavoju sienu un skābsienu ruļļos. Taču ruļļus posta brieži – atnāk ap 40 dzīvnieku liels bars. Ir noslēgts līgums ar medniekiem, viņi dažus briežus nomedī, bet vairāk palīdzēt nevar, un arī sezona beigusies. Līdzīga situācija ir vasarās ar mežacūkām, kas nodara postījumus. Dabas aizsardzības speciālisti ieteica likt elektrisko ganu, taču tie ir izdevumi. Agrāk varēja kaut nedaudz saņemt kompensācijas, tagad neko nemaksā. Kā rīkoties? 
 Jautā Jānis Līgatnē.

Par postījumiem jāziņo


Savvaļas dzīvnieku nodarītos postījumus var fiksēt, izmantojot aplikāciju Mednis, kas ļauj vienlaikus fiksēt postījumu vietu, raksturu, nosūtīt uzņēmumus un informāciju Valsts meža dienestam (VMD). Tāpat jāraksta iesniegums par konstatētajiem postījumiem VMD vai vietējās pašvaldības medību koordinācijas komisijai, kas izvērtēs situāciju un pieņems atbilstīgu lēmumu. 


Ne siena, ne skābsiena ruļļu atstāšana uz lauka meža malām nav labākais risinājums. Loģiski, ka tie kļūst par meža dzīvnieku intereses objektu. Arī elektriskais gans staltbriežu baram nav būtisks šķērslis. 


Vislabāk ruļļus novietot pēc iespējas tuvāk fermai vai dzīvnieku novietnei. Meža dzīvnieki nav tik drosmīgi, lai pārāk tuvotos šādām vietām. 

Protams, ja ir galēja nepieciešamība, teritoriju var iežogot. 


Mednis ir  Latvijā radīta lietotne, kas savienota ar VMD informācijas sistēmu Meža valsts reģistrs un dod iespēju ievākt datus par medījamiem dzīvniekiem, to klātbūtnes pierādījumiem, reģistrēt postījumus un tuvā nākotnē arī reģistrēt nomedīšanas faktu. 


Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.