Lai dažādotu ziemas krājumus, var pagatavot ne vien ievārījumus, bet arī želejas. Jāielāgo - jo saldākas ogas, jo vairāk cukura vajadzēs. Skābām ogām ir vairāk dabiskā pektīna, tāpēc tās var savārīt arī bez cukura, bet no saldām ogām gatavota želeja vai ievārījums, ja cukura būs pievienots par maz, var ieskābt un sarūgt.

Reklāma

Lai želeja būtu izskatīga, tā jāgatavo no pilnīgi dzidras augļu vai ogu sulas. 

No duļķainas un nedzidras nevarēs iegūt labu želeju. Neder arī rūgušas un ilgstoši vārītas sulas, jo tās var nesarecēt.

Parasti želejas vāra 5–20 minūtes. Ja vāra ilgāk, tā kļūst dzidrāka, bet vājāk sarec. Jāuzmanās, jo pārvārīta želeja var arī nesarecēt. Tās gatavību nosaka šādi: 1) paceļot karoti ar želeju un ļaujot tai tecēt no karotes, pēdē-jie pilieni sarec, 2) vērojama želejas sarecēšana gar katla malām, 3) uzpilināta uz auksta šķīvja, želeja ātri sarec.

Der zināt!

  • Ievārījuma cukuram ir pievienoti pektīni un konservanti, kas ļauj samazināt pievienojamā cukura daudzumu pat uz pusi. 

Želeja vai ievārījums, kam pievienots ievārījuma cukurs, labi glabājas, bet garšas ziņā atšķiras no ierastā ievārījuma.

  • Sevišķa uzmanība jāpievērš burku tīrībai. Izmazgātas burkas var izkarsēt cepeškrāsnī 100 °C vai arī paturēt virs tvaikiem, kas plūst no tējkannas vai katla.

Mežrozīšu paauglīšu želeja

Mežrozīšu paauglīšu želeja.

Sastāvdaļas

  • 1 l mežrozīšu paaugļu sulas
  • 1 l jāņogu sulas
  • 2 kg cukura

Pilnībā nogatavojušos mežrozīšu paaugļus iztīra no sēklām un matiņiem, pārlej ūdeni tā, lai būtu apņemti, un vāra, kamēr augļi sāk izjukt. Nokāš sulu un pielej jāņogu vai ērkšķogu sulu. Sajauktai sulai pieliek cukuru un vāra līdz gatavībai. Želeju pilda burkās, atdzesē un aizvāko.

Smiltsērkšķu želeja

Smiltsērkšķu želeja.

Sastāvdaļas

  • 1 l smiltsērkšķu sulas
  • 800 g cukura

Ogas saspaida, pārlej nedaudz ūdens un uzkarsē. Iegūto masu izberž caur sietu. Tad sulai pievieno cukuru un lēni vāra, nosmeļot putas, līdz sula kļuvusi biezāka, tumīgāka.Lai želeja labāk sarecētu, smiltsērkšķu sulai pievieno jāņogu sulu. Smiltsērkšķu želejai ir patīkama garša.

Pīlādžu želeja

Pīlādžu želeja.

Sastāvdaļas

  • 1 l pīlādžu sulas
  • 1,5 kg cukura

Lai iegūtu maigākas garšas želeju, pīlādžu sulai pēc garšas pielej augļu vai ogu sulu ar maigāku garšu un kas satur vairāk pektīnvielu, piemēram, upeņu, ābolu vai jāņogu sulu.

Pīlādžus nomazgā, pārlej ar ūdeni un mazliet pavāra. Pēc tam katlu noceļ no uguns, nolej ūdeni, kurā novārījies ogu rūgtums, uzlej svaigu ūdeni un vāra tik ilgi, kamēr ogas pilnībā izšķīst. Iegūto masu izberž caur sietu. Sulu lej katlā, pieber cukuru un maisot karsē, kamēr tas izšķīdis. Tad 10-15 minūtes vāra bez maisīšanas uz straujas liesmas, nosmeļot putas. Gatavību pārbauda, uz šķīvja uzpilinot nedaudz želejas, – ja tā neizplūst, ir gatava. Karstu pilda sakarsētās burkās. Kad atdzisusi, aizvāko.

Aveņu želeja ar piparmētrām

Aveņu želeja ar piparmētrām.

Sastāvdaļas

  • 250 ml aveņu sulas
  • 300 g ievārījuma cukura
  • 1 citrona sula un miziņa
  • saišķītis piparmētru

Aveņu sulu uzvāra, pievieno citrona sulu, citrona miziņu (to nerīvē!), piparmētras un nedaudz pavāra. Pieber cukuru un vēl dažas minūtes turpina vārīt uz mazas liesmas, ik pa laikam apmaisot. Tad no želejas izņem piparmētras un citrona miziņu, lej burkās un aizvāko.

Aveņu želeja.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.