Ir tādi, kuri katrai zupai liks klāt krējumu. Taču der pamēģināt citas alternatīvas. Kausētais siers (kur vēl ar dažādām piedevām!) gan uzlabos garšu, gan padarīs zupu tumīgāku, protams, arī sātīgāku.

Reklāma

Kokosriekstu piens

To var pievienot ķirbju, tomātu, burkānu vai citai dārzeņu biezzupai, lai iegūtu izteiksmīgāku garšas noti un biezāku konsistenci. Bez kokosriekstu piena nav iedomājama Taizemes, Malaizijas un vēl citu Dienvidaustrumāzijas tautu virtuve. Te var pieminēt tradicionālās taizemiešu zupas tom kha un tom yam, kur kokosriekstu piens ir neiztrūkstoša sastāvdaļa. Bet to var pievienot arī, piemēram, biešu biezzupai. Tomēr katru dienu kokosriekstu produktu nevajadzētu patērēt, jo tajā ir diezgan daudz kaloriju – 100 gramos 185 kalorijas, arī piesātinātie tauki. Tāpēc tas nav dzeramais pieniņš, taču laba piedeva ēdieniem.

Kokosriekstu pienā atrodams C, E, B1, B3, B5 un B6 vitamīns, minerālvielas (dzelzs, kalcijs un magnijs) un šķiedrvielas. Tas īpaši piemērots cilvēkiem, kuriem ir govs piena laktozes nepanesība. Jāņem vērā – jo produktam lielāks tauku saturs, jo tas biezāks. Ja gribas liesāku kokosriekstu pienu, jāpērk nevis parastais, bet ar norādi light.

Asumiņam zupai var pievienot sinepes vai mārrutkus.

Kā izglābt pārsālītu ēdienu

Gan jau jebkuram ir gadījies piebērt ēdienam par daudz sāls vai pielikt to divreiz. Dažkārt savu kļūdu var izlabot, zinot vien dažus knifus.

Šķiet, visi zina triku ar zaļu, nomizotu kartupeli, ko ieliek pārsālītā ēdienā un patur 15 minūtes. Tādējādi varot izglābt teju jebkuru zupu, mērci vai sautējumu. Bet vai praksē esat mēģinājuši? Izrādās, tas ir tikai mīts, jo pamēģinot ne kartupelis kļuva sāļāks, ne zupa saldāka. Bet, lai glābtu situāciju, ir citi varianti.

Ar zupu visvieglāk, jo jānolej vien daļa šķidruma un jāpievieno nesālīts buljons. Pielejot tikai ūdeni, ēdiens zaudē garšu un aromātu. 

Ja ēdēju ir vairāk, atliek palielināt zupas daudzumu. Pievienojot produktus, kas intensīvi uzsūc sāli, iespējams, neviens pat neatklās misēkli. Kartupeļi, ātri vārāmie makaroni vai izmērcēti rīsi šādā situācijā ir īsti glābēji. Lai dārzeņi zupā nepārvērstos putrā, pievienotajiem produktiem jābūt gataviem 3–5 minūtēs. Ja izmanto pilngraudu rīsus vai makaronus, tie jāizvāra atsevišķi.

Lai izdotos buljons un zupa

  • Liellopa gaļa ir visbagātākā ar barības vielām un veselīgākā, buljonam īpaši noder gabals ar stobrkaulu – tā dēvēto cukurkaulu.
  • Buljons no vecāka dzīvnieka gaļas ir aromātiskāks un spēcīgāks nekā no jaunlopa gaļas.
  • Gards buljons izdodas no veselas vistas, bet ekskluzīvs – no medījuma (brieža vai stirnas).
  • No cūkgaļas buljonu nevāra. Ja tomēr gribas, cūkas ribiņas var likt kopā ar liellopa kauliem.
  • Uz nelielas liesmas ilgi vārīts buljons ir spēcīgāks. Lai no kauliem iegūtu labu buljonu, tie jāvāra trīs četras stundas.
  • Lai buljons būtu dzidrāks un ar izteiktāku garšu, pirms vārīšanas gaļu un kaulus apcep.
  • Gaļu un kaulus liek aukstā ūdenī un lēni uzvāra.
  • Putas vārīšanās sākumā nosmeļ, lai buljons vai zupa nav rūgti.
  • Sāli pieber pēc putošanas, lai tas iesūktos gaļā un tā nebūtu bezgaršīga.
Gaļas buljons.
  • Pēc noputošanas katlā liek dārzeņus, kas bagātinās buljona garšu: burkānus, selerijas sakni, papriku, pētersīļu un fenheļa kātus.
  • Kamēr vārās buljons, garšsaknes kļūst pavisam mīkstas. Tās nav jāizzvejo no buljona, bet garšaugu kātus izceļ ar putu karoti.
  • Lai biešu zupa saglabātu rubīnsarkano krāsu, svaigas rīvētas bietes pirms tam apcep, bet vārītas sarīvē, apslaka ar citrona sulu, pieber sāli, piparus un cukuru, notur kādu laiku un zupai pievieno vārīšanas beigās.
  • Skāba vide neļauj citiem dārzeņiem tik ātri izvārīties, tāpēc tomātu pastu un skābētus gurķus zupai pievieno pēdējos.
  • Kaltētas garšvielas (laurlapas, piparus u.c.) liek vārīšanas sākumā, bet svaigus garšaugus – pirms vārīšanas beigām.
  • Pētersīļi un selerijas ir universāli garšaugi, tie sader teju ar visiem virumiem, jēra gaļas un sakņu zupa sader ar kinzu un dillēm, vistas gaļas zupa – ar burkāniem, gandrīz jebkura zupa – ar pipariem, laurlapām un burkāniem.
  • Bet ar vistas zupu nesader sīpoli, ar liellopa gaļas zupu – dilles.

Padomi

  • Lai zupa būtu aromātiskāka, vispirms bļodā liek sasmalcinātus zaļumus, pievieno šķipsniņu sāls un ar koka stampiņu vai karoti kādu brīdi pastampā zaļumus, lai no tiem izdalītos sula.
  • Savukārt asumiņam var pievienot ne vien sinepes, bet arī mārrutkus.
  • Ja gribas, lai zupa būtu sātīgāka, var pielikt vārītus kartupeļus un konservētos zirnīšus.
Dārzeņu biezzupa.

Pamēģini!

Dārzeņu biezzupām mēdz pievienot saldo krējumu vai kausēto sieru, bet šīs zupas lieliski garšo bez 35% saldā krējuma un kausētā siera Dzintars. Šos produktus var aizstāt ar 5% vai 10% saldo krējumu vai pievienot daudz garšvielu, piemēram, sildošo kariju, koriandra sēklas. Šķīvī biezzupai var pārkaisīt kaņepju vai citas sēklas.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.