"Baltu ceļš" aptver seno baltu tautu vēsturi un apdzīvotās teritorijas. Vēsta par seno baltu tautu unikālo vēstures mantojumu, kas vēl nesen bijis maz pētīts un noslēpumainības plīvura klāts un ar kuru tagad mēs, latvieši un lietuvieši – baltu pēcnācēji un šobrīd vienīgās baltu tautas, – varam patiesi lepoties un saudzīgi nodot turpmākajām paaudzēm. Šoreiz apskatīsim pārgājienu iespējas Latvijā.

Aktīvā tūrisma centrs Kuršu vikingu apmetne – Grobiņas arheoloģiskais ansamblis – Embūtes senleja

  • 1 dienas maršruts kājāmgājējam
  • 4 km
  • Pieejams ar bērnu ratiem
  • Kur paēst Grobiņā: Lielā pietura, kafejnīca Grobiņas sporta hallē

Grobiņa 9. gadsimta rakstītajos avotos minēta ar nosaukumu Seeburg, kas latviski tulkojama kā Jūrpils jeb Ezerpils. Kuršu centrs ar apmetni savulaik atradās Vārtājas pilskalnā. Laikā no 7. –11. gadsimtam Grobiņa kļuva par vienu no svarīgākajiem tirdzniecības centriem Austrumbaltijas reģionā un par daļu no Ziemeļeiropas tālās tirdzniecības tīkla.

Grobiņā līdztekus kuršiem ir pastāvējusi senākā zināmā skandināvu izceļotāju kolonija Baltijas jūras dienvidaustrumu piekrastē – laikā no 650.–850. gadam kurši un skandināvi ir spējuši sadzīvot Grobiņas apkaimē.

Mūsdienu Grobiņa, Liepāja, Durbe un Pāvilosta ietilpa senās Kursas zemes Piemares teritorijā. 1253. gada līgumā starp Kurzemes bīskapiju un Livonijas ordeni Piemare tika sadalīta divās daļās un vairs neparādījās kā ģeogrāfiska vienība. Dienvidu daļu ar Grobiņas un Vārtājas pilīm saņēma Livonijas ordenis, savukārt ziemeļu daļu ar Sakas un Dzintres pilīm – Kurzemes bīskapija.

Grobiņa.

Viss maršruts veidots gar Ālandes upes ieleju, kur senlaikos vikingu kuģi iebraukuši Piemares ezerā. Šeit izveidotais aktīvā tūrisma centrs piedāvā iespēju izzināt kuršu dzīvesveidu agrajos viduslaikos, iejusties vikingu tēlos, izzināt leģendas, patīkami atpūsties ģimenes un draugu lokā. Kuršu vikingi piedāvās doties izzinošā ceļojumā ar kuršu liellaivas atdarinājumu pa seno vēlā dzelzs laikmeta ūdens ceļu – Ālandes upi.​ ​ Apmetnē regulāri notiek dažādas seno amatu meistarklases un festivāli – seko jaunumiem Kuršu vikingu apmetnes FB profilā vai www.grobinasvikingi.lv. Apmeklējumu piesaki iepriekš pa tel. 26661194 vai tkoga@inbox.lv.

Tālāk kājām dodies uz Ālandes upes parka dabas takas sākumu, kas vijas gar Ālandes upes līkločiem cauri mūsdienu Grobiņai līdz Priediena senkapiem, ļaujot apskatīt Grobiņas arheoloģiskā kompleksa objektus: Grobiņas pilskalnu (Skābarža kalnu), senpilsētu un Priediena senkapus. Grobiņā esošie arheoloģiskie pieminekļi palīdz iztēloties, kā šeit izskatījās pirms vairāk nekā tūkstoš gadiem. Šobrīd Grobiņas arheoloģiskais ansamblis atrodas UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajā sarakstā, un tas ir pirmais solis uz iekļaušanu starptautiskajā UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

Grobiņa.

Šo maršrutu var apvienot ar ainavisko Embūtes senlejas apmeklējumu, kur savulaik atradās viena no varenākajām kuršu pilīm, kas ietilpa Bandavas teritorijā.

Caur senleju vijas jauka 2,5 km gara dabas taka. Ieeju senlejā simbolizē uz žurnāla vāka redzamās stilizētas senlejas vārtu zīmes – kuršu vadoņa Induļa un viņa drauga Pūdiķa atstātie zobeni un vairogi, katrs savā ceļa pusē, kas sargā ceļu, kurš ved uz Embūtes senleju un joda leju. Zobeni rada mītisku noskaņu un joprojām norāda uz diženo kuršu klātbūtni Embūtes senlejā.

Grobiņa.

Taka sākas pie Embūtes tūrisma informācijas centra, un pa ceļam noteikti jāapskata Embūtes agrākās muižas un vācu bruņinieku pils drupas, Embūtes baznīcas drupas, kuršu zobeni, Induļa un Ārijas koka skulptūras, skatu tornis, joda dambis un ieleja, joda pēdakmens, pilskalna avotiņš, kuršu pilskalns un  dzirnavu dīķa slūžas.

Jūrkalnes, Labraga un Strantes-Ulmales stāvkrasti

  • 1 dienas maršruts kājāmgājējam. Apvienojot ar Kuldīgas maršrutu – 2 dienu maršruts ar auto
  • 15 km
  • Nav pieejami ar bērnu ratiem
  • Kur paēst: Pilsberģu krogs, Rīvas krogs, Zaķu krogs
Jūrkalne.

Braucot no Kuldīgas virzienā uz jūru, noteikti nepalaid garām iespēju piestāt un apskatīt vienu no gleznainākajām jūras piekrastēm Latvijā ar trim iespaidīgiem Kurzemes piekrastes stāvkrastiem.

Strantes- Ulmales stāvkrasts.

Rīgas Zooloģiskā dārza filiāle Cīruļi

Rīgas Zooloģiskā dārza filiāle "Cīruļi".

Ja ir vēlme uzkavēties Aizputes un Kazdangas apkārtnē, iesakām apmeklēt Rīgas Zooloģiskā dārza filiāli, kas izvietota pie Liepājas–Rīgas šosejas Kalvenes pagastā, tikai 20 km brauciena attālumā no Bandavas. Sevišķi labi šī vieta patīk bērniem.

Garantēta tīkama pastaiga pa labiekārtotajām takām un iespējama arī atelpa piknika vietā ar līdzi paņemtiem našķiem. Tas būs interesanti, pamācoši un kopā ar ģimeni svaigā gaisā pavadīts laiks!

Zoodārzā mīt 38 sugu savvaļas dzīvnieki un 12 sugu visdažādāko šķirņu mājdzīvnieki. Zoodārza lepnums ir neparastās un leģendām apvītās Latvijas zilās šķirnes govis. Dzīvnieku vērošanai ierīkots ērts celiņu tīklojums, un zoodārza apmeklējums būs patiess baudījums visai ģimenei, jo dzīvniekiem iespējams piekļūt pavisam tuvu!

Par apmeklējumu ir jāmaksā: pamatcena ir 6 eiro pieaugušajiem, 4 eiro bērniem, pensionāriem un studentiem.