"Baltu ceļš" aptver seno baltu tautu vēsturi un apdzīvotās teritorijas. Vēsta par seno baltu tautu unikālo vēstures mantojumu, kas vēl nesen bijis maz pētīts un noslēpumainības plīvura klāts un ar kuru tagad mēs, latvieši un lietuvieši – baltu pēcnācēji un šobrīd vienīgās baltu tautas, – varam patiesi lepoties un saudzīgi nodot turpmākajām paaudzēm. Šoreiz apskatīsim pārgājienu iespējas Latvijā.

Dobeles pils – Dobeles novada muzejs – Dobeles amatu māja

  • 1 dienas maršruts
  • 2 km
  • Pieejams ar bērnu ratiem
  • Kur paēst Dobelē: bārs Māsa, kafejnīca Sprīdītis, Picu darbnīca, Tērvetes garšu restorāns

Senās Dobeles zemes politiski ekonomiskais centrs ar zemes valdnieka rezidenci bija Dobeles pils – viena no spēcīgākajām zemgaļu pilīm, kam līdzās bija senpilsēta. Koka pils slējusies kalnā ar stāvām nogāzēm, un tai bijušas divas priekšpilis, no pilskalna atdalītas ar dziļu grāvi un, iespējams, arī zemgaļu pilskalniem raksturīgu valni. Vēl šodien dabā saskatāma senās pils vieta ar aizbērto grāvi un senpilsētas teritoriju. Dobele vairākkārt minēta Atskaņu hronikā, stāstot par sīvajām kaujām, kas 13. gadsimtā Livonijas krusta karu laikā notika starp vietējiem iedzīvotājiem un vācu bruņiniekiem. Pils laika posmā no 1279. līdz 1289. gadam izturēja sešus Livonijas ordeņa aplenkumus, tā arī nespējot pili ieņemt. Kad viss apvidus bija nopostīts, 1289. gadā zemgaļi paši savu pili nodedzināja un neuzvarēti devās uz Lietuvas dižkunigaitiju.

Dobele.

Mūsdienās uz senā Dobeles pilskalna atrodas Livonijas ordeņa mūra pils drupas. Tā celta bijušās zemgaļu koka pils vietā – kā nereti Livonijas ordenis darīja arī citās senajās baltu zemēs. Tagad, pēc restaurācijas un pārbūves, apmeklētājiem pieejama pils kapela, kas daļēji atguvusi savu veidolu. Jumta daļā izbūvētas jaunas ekspozīciju zāles un skatu laukums. Izstāžu zālēs izvietotas ekspozīcijas par Dobeles vēsturi un arheoloģisko izrakumu laikā iegūtajām senlietām. Pils dārzā ierīkots Hercogienes ārstniecības augu dārzs.

Kad izstaigātas ekspozīcijas un pilsdrupu komplekss, kā arī apkārt ierīkotās pastaigu taciņas, dodies uz Dobeles novada muzeju, kur var apskatīt rekonstruētus zemgaļu apģērbus, autentiskus sadzīves priekšmetus, rotaslietas un ieročus.

Dobele.

Savukārt Dobeles Amatu mājā ir radīta piemērota vide senu un mūsdienīgu amatu apgūšanai, kā arī seno zemgaļu un etnogrāfisko amatu prasmju un zināšanu ieguvei. Ikviens interesents šeit var mācīties aust, adīt, tamborēt, velt vilnu, darināt rotas, izšūt, vērpt un šķeterēt, grebt karotes, no māla darināt traukus un ielāgot latviešu tautas virtuves gudrības. Te tiek svinēti arī latviešu gadskārtu svētki.