Rīgas Stradiņa universitātes Onkoloģijas institūts ar sadarbības partneru "Lindex Latvia", "Longenesis" un E. Gulbja laboratorijas atbalstu uzsācis pilotprojektu "Pārmantota krūts un olnīcu vēža riska ģenētiskais skrīnings", kura mērķis ir ar ģenētiskās testēšanas palīdzību 25–59 gadus vecu veselu Latvijas sieviešu vidū atrast tās, kurām ir augsts risks saslimt ar pārmantotu krūts un olnīcu vēzi.

Reklāma

Jau izstrādāta un notestēta digitālā platforma, kurā pacientes reģistrēsies pētījumam un saņems ģenētisko izmeklējumu rezultātus, kā arī sākta uzaicinājuma e-pasta vēstuļu izsūtīšana sievietēm ar lūgumu nodot siekalu paraugu, lai ģenētiskajos izmeklējumos precizētu viņu pārmantotā krūts un olnīcu vēža risku. Pašlaik projektā aktīvi iesaistījušās 170 dalībnieces.

Latvijā ir apmēram 10 000 sieviešu ar augstu pārmantotā krūts un olnīcu vēža risku, un 50% gadījumu sievietes pat nenojauš par šo risku, jo dažādu iemeslu dēļ nav informētas par vēža gadījumiem ģimenē, tādēļ 80% gadījumu vēzis tiek atklāts novēloti. 

Pilotpētījuma mērķis ir atklāt sievietes ar augstu saslimšanas risku, lai atklātu vēzi pirmajā stadijā vai arī novērstu tā attīstību..

P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas virsārsts krūts ķirurģijā, asociētais profesors Arvīds Irmejs uzsver, ka vismaz 7% krūts un 30% olnīcu vēža gadījumu ļaundabīgais audzējs ir attīstījies pārmantotu gēnu izmaiņu dēļ un ar ģenētisko izmeklējumu palīdzību iespējams savlaicīgi noskaidrot, kurām sievietēm ir augsts šāda vēža attīstības risks. "Tas ļaus ievērojami uzlabot pārmantotā krūts un olnīcu vēža diagnostiku Latvijā, palīdzot sasniegt labākus ārstēšanas rezultātus," projekta ieguvumus vērtē profesors. Ja ģimenē vismaz divi asinsradinieki slimojuši ar krūts vai olnīcu vēzi, ja kādam no viņiem krūts vēzis atklāt pirms 40, bet olnīcu vēzis – pirms 50 gadu vecuma, ja ar krūts vēzi slimojis vīriešu kārtas radinieks vai ģimenē vismaz trīs pirmās pakāpes asinsradinieki, piemēram, māte, tēvs, tēva brālis, slimojuši ar jebkāda veida ļaundabīgu audzēju, vēzis var būt pārmantots.

Pārmantotā krūts un olnīcu vēža attīstību nosaka mutācijas divos gēnos – BRCA1 un BRCA2. 80% no visiem pārmantotā krūts un olnīcu vēža gadījumiem saistīti ar divām noteiktām mutācijām gēnā BRCA1, kuras risku saslimt ar ļaundabīgo audzēju palielina līdz pat 20 reizēm.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.