Lai atvieglotu iespēju ierosināt referendumu par pilsoņiem svarīgiem jautājumiem, Valsts prezidents marta beigās rosinās atvieglot nosacījumus tautas nobalsošanu rīkošanai. Rīgas pilī prezidents uz diskusiju bija aicinājis konstitucionālo tiesību ekspertus, lai pārrunātu iespējas, kā vēl uzlabot sabiedrības uzticību valsts varai. Kāda tad ir situācija ar iedzīvotāju uzticēšanos varai, skaidroja 360TV Ziņas.
Bijušais Valsts prezidents, konstitucionālo tiesību eksperts Egils Levits norāda, ka mūsu objektīvā situācija ir labāka, bet subjektīvi mēs mūsu valsti vērtējam zemāk: “ Ja mēs skatāmies salīdzinājumā, tad man jāsaka – Latvijas demokrātija funkcionē tīri labi. Tomēr mūsu cilvēki to neuzskata par pietiekošu un vēlas uzlabojumus.”
Kritiskāk situāciju vērtē sociologs Arnis Kaktiņš: “Latvija ir tā kā nokaltis koks mežā, kur gadījumā, ja tam kokam ir gadījies stāvēt kaut kur aizvējā, tad viņš jau nokaltušā stadijā var ļoti ilgi stāvēt.” Viņš var tur stāvēt gadiem un varbūt pat desmitgadēm. Bet, jo ilgāk viņš stāv, jo vairāk viņš trun un jo mazākais spēka piepūlei jābūt, lai viņš nolūztu, sabruktu, nogāztos.”
Uzticību Saeimai un valdībai jau labu laiku pauž mazāk nekā viena trešdaļa sabiedrības – drīzāk tikai viena ceturtdaļa no iedzīvotājiem, liecina pētījumu centra SKDS veiktās aptaujas.
Arnis Kaktiņš uzsver, ka jau ilgstoši Latvijas vara dzīvo ļoti lielā atrautībā no sabiedrības: “Citiem vārdiem – nav tā, ka pie varas esošos patiesībā patiesi interesētu, ko mēs, ko sabiedrība domājam par dažādiem jautājumiem. Nu, nē. Viņi tur ir ievēlējušies un tad viņi tur vārās savā sulā un izpildās, kā pašiem ienāk prātā.”
Lai atjaunotu iedzīvotāju uzticību valsts varai, risinājumi uzrunātajiem ekspertiem ir dažādi. Bijušais Valsts prezidents Egils Levits uzskata, ka nepieciešams veicināt ekonomiku visiem iespējamiem līdzekļiem: “Ja ekonomikā ir izaugsme tādā gadījumā, protams, arī labklājība aug visiem cilvēkiem. Un otrs ir mazināt nevienlīdzību, kas principā nozīmē vairāk rūpēties par tiem, kam ir zemāki ienākumi. Tas ir sociālais atbalsts un tā tālāk.”
Sociologs Arnis Kaktiņš domā, ka šajā situācijā nav vieglu, vienkāršu risinājumu: “Redzams tas, ka esošā elite ir apmierināta, viņi nevēlas tur neko mainīt. Mana tēze un tā jau ilgstoši ir, ka Latvijas valsts esošā formātā tāda kāda tā ir šobrīd, respektīvi, ja mēs vērojam visas šīs dinamikas, ilgstoši nevar pastāvēt.”
Sociologs pieļauj, ka izmaiņas varētu notikt pēc kādas lielākas krīzes. Reizē politiķiem svarīgi likt aiz auss arī Valsts prezidenta šodien pausto, ka ir jāsaprot, ka pulkstenis tikšķ, laika bezgalīgi debatēt vienkārši nav. Bijušais Valsts prezidents arī pauž, ka svarīgi arī pašiem iedzīvotājiem aktīvāk iesaistīties sabiedriskās aktivitātēs un valsts dzīvē.
VIDEO:
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.