Divu mēnešu laikā kopš gāzes tirgus atvēršanas reti kura mājsaimniecība pārgājusi pie cita tirgotāja, lielāka aktivitāte gaidāma ar jaunās apkures sezonas sākumu. Līdz ar dabasgāzes tirgus atvēršanu 1. maijā iedzīvotājiem bija jāpieņem lēmums – saglabāt esošo vai pāriet pie jauna gāzes piegādātāja.

Pērnā gada nogalē kopējais mājsaimniecību skaits, kuras lietoja dabasgāzi, bija 372 000, no tām aptuveni 300 000 – ēdiena pagatavošanai uz plīts. Lauvas tiesu jeb vairāk nekā 360 000 mājsaimniecībām gāzi piegādāja AS "Latvijas gāze" ("LG"), bet AS "Latvenergo" – nedaudz vairāk kā 5%. Līdz ar dabasgāzes tirgus atvēršanu cīņā par mājsaimniecību tirgus daļu iesaistījās arī "Eesti Gaas" meitaskompānija Latvijā SIA "Elenger", kas pamatā fokusējas uz iedzīvotājiem, kuri dabasgāzi izmanto apkurei.

"Aktivitāte dabasgāzes tirgotāja maiņai mājsaimniecību vidū nav liela. Periodā no 1. maija līdz 1. jūlijam pie cita tirgotāja ir pārgājuši 10 tūkst. klientu, kas veido tikai 3% no "LG" klientu skaita tirgus atvēršanas brīdī. Turklāt šī pāreja ir vērojama arī pretējā virzienā, proti, pie mums atgriežas klienti no citiem tirgotājiem," informē "LG" Mājsaimniecību departamenta vadītāja Diana Tivča. Viņa lēš, ka lielāka aktivitāte varētu būt rudenī, kad klienti, kuri dabasgāzi izmanto apkurei, vairāk domās par nākamo apkures sezonu. "Tomēr, kā rāda vēsturiskie dati, vasaras mēneši ir labākais brīdis, lai fiksētu cenu nākamajai apkures sezonai. Tāpēc jau šobrīd esam papildinājuši savu produktu portfeli ar fiksētās cenas piedāvājumu uz 12 mēnešiem," teic D. Tivča. Savukārt AS "Latvenergo" par gāzes piegādātāju šobrīd ir izvēlējušās jau vairāk nekā 40 tūkstoši mājsaimniecību, no kurām gandrīz puse savu izvēli ir izdarījušas tieši 2023. gada laikā. Klimata un enerģētikas ministrijas Enerģētikas tirgus departamenta direktors Gunārs Valdmanis iesaka iedzīvotājiem, ievērojot to patēriņa individuālās īpatnības, pievērst uzmanību arī citiem nosacījumiem – piemēram, iespējai slēgt līgumu ar garantētu cenu uz ilgāku periodu. Piemēram, patērētājam, kuram viņa saimniecisko apsvērumu dēļ ir būtiski, lai cena ir prognozējama un garantēta ilgāku laika periodu, var būt pamatoti izvēlēties arī pakalpojumu ar augstāku, bet ilgākam termiņam garantētu cenu. Tāpat pamatota tirgotāja maiņa var būt tiem, kuri vēlas pirkt dabasgāzi par cenu, kura ir mainīga, un ņem vērā aktuālās dabasgāzes vairumtirdzniecības cenas. Šāds lēmums ir pamatots tad, ja lietotājam ir pieejami vairāki alternatīvi energoresursu veidi un klientiem ir ekonomisks pamatojums atkarībā no to cenas izvēlēties atbilstošajam mirklim ekonomiski izdevīgāko energoresursu veidu.

Gunārs Valdmanis, Klimata un enerģētikas ministrijas Enerģētikas tirgus departamenta direktors: 

"Iepazīstoties ar tirgotāju izteiktajiem piedāvājumiem pēc tirgus atvēršanas, varēja secināt, ka kopumā cenas bija aptuveni līdzīgas un visi tirgotāji pievērsa uzmanību tam, lai to izteikto cenu piedāvājums nebūtu būtiski atšķirīgs, kas norāda uz aktīvu un ieinteresētu tirgotāju konkurenci."

Sava enerģija

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild "Latvijas Avīze".