Skolās sācies eksāmenu laiks, kas skolu absolventiem ir ļoti saspringts: no to rezultāta tiešā veidā ir atkarīgs tas, vai viņi varēs iekļūt izvēlētajās augstskolās, profesionālās izglītības iestādēs, vidusskolās un ģimnāzijās. Šogad pirmo reizi devīto klašu absolventi kārtos centralizētos eksāmenus matemātikā, latviešu valodā un svešvalodā. Līdz ar to uzņemšana vidējās izglītības iestādēs varētu notikt objektīvāk, jo skolu izliktie gala vērtējumi ne vienmēr savā starpā ir salīdzināmi.

Reklāma

Galvaspilsēta Rīga, kur ir visvairāk skolu un līdz ar to arī 9. klašu absolventu, jau paziņojusi gana stingrus nosacījumus uzņemšanai vispārējās vidusskolās: tajās varēs iestāties tikai tie, kas katrā no eksāmeniem būs ieguvuši vismaz 35 procentus no iespējamās punktu summas. Tā kā eksāmeni notiek pirmo reizi, grūti pateikt, cik skolēnu spēs sasniegt šo latiņu. Tomēr, iespējams, ka augsto iestāšanās prasību dēļ salīdzinoši daudz pamatskolu absolventu nevarēs pretendēt uz iestāšanos vidusskolā. Šī iemesla dēļ varētu pieaugt audzēkņu skaits profesionālajās izglītības iestādēs.

Vienoti noteikumi profesionālajās skolās

Taču arī tajās notikušas izmaiņas uzņemšanas kārtībā: agrāk katrs tehnikums un profesionālā vidusskola brīvi izstrādāja savus uzņemšanas noteikumus, bet šopavasar valdība pieņēmusi vienotus noteikumus par uzņemšanas kārtību profesionālās izglītības programmās un atskaitīšanu no tām. Tiesa, salīdzinot ar noteikumiem, kādi iepriekš bija katrā no profesionālajām skolām, redzams, ka lielu izmaiņu uzņemšanas kārtībā nebūs. Turklāt sīkāku regulējumu par uzņemšanas kārtību joprojām katra mācību iestāde noteiks pati.

Interesanti, ka vismaz šogad ne visas profesionālās izglītības iestādes grasās paļauties uz centralizēto eksāmenu rezultātiem. Tā Ogres Valsts tehnikums uzņemšanu tomēr balstīs uz sekmju izrakstu, tātad gada atzīmi 9. klasē. Līdzīgi rīkosies arī Rīgas Valsts tehnikums. Vienīgi tad, ja būs konkurss un pretendentiem būs vienādas gada atzīmes, uzņemts tiks tas, kam labāk klājies centralizētajos eksāmenos.

Augstskolās citādi, nekā ierasts

Uzņemšana augstskolās arī šogad būs citāda, nekā ierasts: tas tāpēc, ka šopavasar pirmo reizi vidusskolu absolventi centralizētos eksāmenus kārto trīs dažādās sarežģītības pakāpēs: vispārīgajā, optimālajā un augstākajā.

Augstskolu uzņemšanas konkursos jau ilgstoši ņemti vērā centralizēto eksāmenu rezultāti: tā būs arī turpmāk, taču nu vispārīgā un optimālā eksāmena rezultāts būs mazāk vērtīgs nekā augstākā līmeņa eksāmens. Vispārīgā centralizētā eksāmena rezultāta koeficients būs 0,50, bet optimālā eksāmena koeficients – 0,75. Tas nozīmē: ja augstākā līmeņa eksāmenā iegūti 50% punktu, rezultāts ir tikpat vērtīgs kā 100 iegūti procenti vispārējā līmeņa eksāmenā un 75 iegūti procenti optimālā līmeņa eksāmenā. Augstskolas uzskata, ka eksāmenu līmeņu ieviešana uzņemšanu būtiski nesarežģīšot.

Pieteikšanās mācībām

Profesionālās izglītības iestādēs

• Uzņemšanas laiku katra iestāde nosaka pati. Tā kā zināms, ka centralizēto eksāmenu sertifikāti 9. klašu absolventiem tiks izsniegti 21. jūnijā, uzņemšana profesionālās izglītības iestādēs lielākoties sāksies ap šo datumu, bet uzņemšanas noslēguma laiks ir atšķirīgs. Piemēram, Rīgas Valsts tehnikums plāno uzņemšanu pabeigt jau 30. jūnijā, bet Ogres Valsts tehnikums – 15. jūlijā, piebilstot, ka uz atlikušajām brīvajām vietām varēs pieteikties vēl līdz 15. augustam.

• Dokumentus daudzviet iespējams iesniegt arī elektroniski.

• Topošajiem profesionālās izglītības iestāžu audzēkņiem jāiesniedz:

• Iesniegums

• iepriekš iegūto izglītību apliecinoša dokumenta kopija vai profesionālo kvalifikāciju apliecinoša dokumenta kopija, ja profesionālās izglītības programmas apgūšanai nepieciešama iepriekš iegūta izglītība

• izziņas par izglītības dokumenta atzīšanu kopija, ja izglītību apliecinošais dokuments izsniegts ārvalstīs

• medicīniskā izziņa.

Augstskolās

• Studētgribētāju pieteikšanās studijām vietnē "www.latvija.lv" sāksies 14. jūlijā un ilgs līdz 24. jūlijam e-pakalpojumā "Elektroniskā pieteikšanās studijām pamatstudiju programmās".

• Izveidot elektroniski un apstiprināt pieteikumu attālināti būs iespējams, ja

• iecerēts studēt kādā no 11 augstskolām, kas piedalās vienotajā uzņemšanas sistēmā: Latvijas Universitātē, Rīgas Tehniskajā universitātē, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē, Banku augstskolā, Daugavpils Universitātē, Liepājas Universitātē, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā, Vidzemes Augstskolā, Ventspils Augstskolā, privātā augstskolā "ISMA", Ekonomikas un kultūras augstskolā;

• vidējā izglītība iegūta Latvijā un vidējās izglītības dokumenta dati ir pieejami vienotajos valsts reģistros (dati ir pieejami, sākot no 2019. gada, agrāku gadu absolventiem tie var nebūt);

• CE svešvalodā neaizstāj starptautiskais tests;

• esi Latvijas pilsonis vai nepilsonis;

• vari autentificēties (pieslēgties) e-pakalpojumam ar drošu autentifikāciju: internetbanku, elektronisko parakstu vai personas apliecību (eID);

• tiek izpildītas uzņemšanas prasības izvēlētajās studiju programmās un nebūs nepieciešami citi dati, kuri nav pieejami vienotajos datu reģistros (piemēram, esi atbrīvots no CE, ir priekšrocības, kuras jāapliecina ar dokumentiem u.c.);

• ir veikta pieteikuma reģistrācijas maksa e-pakalpojumā 40 eiro.