"Tas, par ko mēs tagad runājam, ir arī daļa no informatīvā kara," saka Ziemeļvalstu noturības organizācijas (CIREN) līdzdibinātājs, bijušais Latvijas Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons.
Viņš atgādina ķīniešu karavadoņa Suņdzi rakstīto, ka lielākā māksla ir iekarot bez ieročiem, un tam šobrīd ir pateicīgs fons, jo ASV prezidenta Donalda Trampa paziņojumi un darbības ir radījušas diezgan lielu satraukumu Eiropā.
ASV prezidenta Donalda Trampa paziņojumam par gatavību vienoties ar Putinu un viceprezidenta Dž. D. Vensa runai Minhenē, šķiet, sekojis diezgan pamatīgs šoks Eiropā. Bet vai tad tieši šāda ASV jaunā politika nebija paredzama un vai tai nebija laikus jāgatavojas?
J. Garisons: Jā, Tramps dara to, ko solīja. Domāju, daudzi cerēja, ka, stājoties amatā, kaut kas mainīsies, vecā kaluma republikāņi – reiganisti – atkal ņems virsroku un ievedīs prezidentu vecajā gultnē. Taču jau tad, kad Tramps sāka formēt kabinetu, bija jūtams, ka tas būs pavisam kas cits…
Man pašam lielākais šoks ir tas, kā Tramps raksturo Putinu, dēvējot viņu par ļoti veiksmīgu valstsvīru un tamlīdzīgi. Un te man kā vēsturniekam jāatzīst, ka Putina un Hitlera līdzības ir ļoti uzkrītošas.
Daudziem tagad uz lūpām ir Minhenes vārds, atceroties 1938. gada vienošanos, ar kuru Lielbritānija premjera Nevila Čemberlena personā un Francija valdības vadītāja Eduāra Deladjē vārdā ļāva Hitleram sagrābt Čehoslovākijai piederošo Sudetijas apgabalu. Daži jau runā par Jaltu un ietekmes sadali pasaulē pēc Otrā pasaules kara. Taču jums bija kāds neparastāks salīdzinājums – ar ideoloģisko cīņu Eiropā 16. gadsimtā reformācijas laikā. Varbūt tad sāksim ar to.
Klausoties ASV viceprezidenta Dž. D. Vensa runu Minhenē, uzkrītošākais bija tieši šis ideoloģiskais pretnostatījums, kas acīmredzami pārsteidza daudzus tur klātesošos. Pēc būtības Venss tieši pateica, ka ASV ideoloģija tiek mainīta uz kaut ko citu un līdz ar to arī ārpolitika. Ja mēs skatāmies plašāk, tad jāatzīst, ka ASV ārpolitika vienmēr bijusi ļoti ideoloģizēta. Katrai prezidenta administrācijai ir kaut kas, ko tā mēģina virzīt, un sagaida atsaucību arī no citiem. Varbūt ne tik uzstājīgi, kā tagad tas nāk no Trampa, tomēr jūtami. Tā ka es teiktu – pirmkārt te ir ideoloģiskā cīņa, kas man liek atcerēties līdzīgus procesus Eiropā 16. gadsimtā.
Iznāk, ka Eiropai ir divi ceļi, kā palikt tuvai sabiedrotajiem. Pirmais – ļaut, lai pie varas nāk partijas, kas varētu būt simpātiskas Trampam, vadoties no viņa ideoloģiskajām pozīcijām – tādas kā "Alternatīva Vācijai", Lepēnas partija Francijā. Itālijā varbūt var palikt esošā premjere, bet nu apmēram šis virziens. Tas gan būtu jālemj Eiropas vēlētājiem, ne Trampam. Otrs variants – Eiropas pamatstraumes spēki pārskata savu līdzšinējo politisko nostāju un padara to tuvāku Trampa pozīcijām. Tā?
Pašlaik no ASV prezidenta administrācijas puses izskanējis, ka jāpārtrauc politkorektums un cenzēšana, kas daudzās valstīs ir kļuvis par standartu. Tostarp mēģinot izolēt kādus pašreizējai elitei nepieņemamus politiskos spēkus. Pirmā reakcija, saprotams, ir asi iebilst. No otras puses, šīs runas un atklāsmes varētu kalpot kā mudinājums Eiropai paskatīties plašāk.