Uz Salas vidusskolu brauc mācīties skolēni no plašas apkaimes, Salas pagastā darbojas Jēkabpils novada lielākā lauku bibliotēka, daudz kas remontēts un atjaunots. Un tomēr, saka ļaudis, pēc novadu reformas birokrātijas kļuvis vairāk*.
“Vai vieglāk bija dzīvot atsevišķi ar savu budžetu vai tagad, kad Salas pagasts pievienots Jēkabpils novadam?” jautāju Alfonam Žukam, Jēkabpils novada domes priekšsēdētāja vietniekam izglītības un kultūras jautājumos.
“Katrā reorganizācijā mēdz būt guvumi un arī zaudējumi.
Šķiet – guvumu tomēr maz, manuprāt, agrāk dominēja cilvēciskais faktors – dažādas iedzīvotāju vajadzības varēja nokārtot tieši, bez kaut kādiem iepirkumiem, nevajadzēja tik daudz birokrātisku saskaņošanu.
Piemēram, ja cilvēks lūdza izpalīdzēt iztīrīt iekšpagalmu vai ceļa posmu, atbrauca traktors un to veica. Tagad tā vairs nevar darīt, ja lūdz privāti, tad jāmaksā. Agrāk bija saprotošāka, ģimeniskāka attieksme.”
Salas un Sēlpils pagasta pārvaldes vadītāja Anita Bārzdiņa piebilst, ka kovida un ģeopolitiskā stāvokļa dēļ daudz kas mainījies gan cenu ziņā, gan arī budžeta sadalē – jādzīvo taupīgāk. “Esam arī ieguvēji, piemēram, pērn Jēkabpils novada pašvaldība aizņēmās miljonu satiksmes infrastruktūras uzlabošanai, veica Ābeļu un Viestura ielas pārbūvi Salas ciemā. Oktobrī netālu no Jēkabpils, autoceļa Aizkraukle–Jēkabpils (P76) 42. kilometrā pie pārbūvētā Pelītes upes tilta atklāja jauno gājēju un velobraucēju infrastruktūru no Salas ciema līdz pat Jēkabpilij. Iedzīvotāji pozitīvi novērtē no valsts budžeta līdzekļiem finansēto un īstenoto VSIA “Latvijas valsts ceļi” projektu.”
Alfons Žuks: “Salā pie vidusskolas bija peldbaseins, domājam to atjaunot, jo svarīgi jau no otrās klases bērnus apmācīt peldēšanā. Jēkabpilī peldbaseina nav, daudzi brauc peldēt uz Līvāniem, Ilūksti vai Koknesi.”
SIA “Vīgants” valdes locekle Rita Audriņa piebilst, ka Salā īstenoti vairāki energoefektivitātes uzlabošanas pasākumi, piemēram, ņemot aizdevumu, siltināts bērnudārzs un atjaunota tā fasāde, no Eiropas Savienības fondu līdzekļiem renovēta vidusskolas sporta zāle un pagasta pārvaldes nams, sākta gaismekļu nomaiņa uz LED gaismekļiem ar viedo vadību.
Turklāt Salas ciemā visas iedzīvotājiem svarīgās iestādes ir vienuviet – pagasta pārvaldes nams un SIA “Vīgants”, kas apsaimnieko mājas, sniedz siltumapgādes, ūdens un kanalizācijas pakalpojumus, labiekārto teritoriju un uztur kārtībā ceļus, ielas, arī sociālais dienests, klientu apkalpošanas centrs, bibliotēka. Netālu – ģimenes ārste, tautas nams, vidusskola, arī veikals... Viss – gandrīz rokas stiepiena attālumā. Iedzīvotājiem tiešām ļoti ērti!
Lauku vidusskola ar augstiem rezultātiem
Salas vidusskola ir neliela un universāla, tajā piedāvā vispārējās vidējās izglītības programmu ar trīs padziļināta satura priekšmetu komplektiem: “Ekonomikas un uzņēmējdarbības novirziens”, “Humanitāro zinātņu novirziens”, kā arī “Dabaszinātņu (bioloģijas) novirziens”. Salas vidusskolas absolventiem ir konkurētspējīgi centralizēto eksāmenu rezultāti. Skola regulāri uzrāda labus rezultātus Draudzīgā aicinājuma fonda skolu reitingā lauku vidusskolu konkurencē, piemēram, 2023. gadā kopvērtējumā Salas vidusskola bijusi šā reitinga sestajā vietā.