Overcast 1.1 °C
T. 05.02
Agate, Selga, Silga, Sinilga
SEKO MUMS
Reklāma
SIA "Vīgants" valdes locekle Rita Audriņa
(no kreisās), Alfons Žuks, Jēkabpils novada domes priekšsēdētāja
vietnieks izglītības un kultūras jautājumos, Salas un Sēlpils
pagasta pārvaldes vadītāja Anita Bārzdiņa, kurai īpašs paldies par iepazīstināšanu ar Salas ciemu.
SIA "Vīgants" valdes locekle Rita Audriņa (no kreisās), Alfons Žuks, Jēkabpils novada domes priekšsēdētāja vietnieks izglītības un kultūras jautājumos, Salas un Sēlpils pagasta pārvaldes vadītāja Anita Bārzdiņa, kurai īpašs paldies par iepazīstināšanu ar Salas ciemu.
Foto: Karīna Miezāja / Latvijas Mediji

Uz Salas vidusskolu brauc mācīties skolēni no plašas apkaimes, Salas pagastā darbojas Jēkabpils novada lielākā lauku bibliotēka, daudz kas remontēts un atjaunots. Un tomēr, saka ļaudis, pēc novadu reformas birokrātijas kļuvis vairāk*.

Reklāma

“Vai vieglāk bija dzīvot atsevišķi ar savu budžetu vai tagad, kad Salas pagasts pievienots Jēkabpils novadam?” jautāju Alfonam Žukam, Jēkabpils novada domes priekšsēdētāja vietniekam izglītības un kultūras jautājumos.

“Katrā reorganizācijā mēdz būt guvumi un arī zaudējumi. 

Šķiet – guvumu tomēr maz, manuprāt, agrāk dominēja cilvēciskais faktors – dažādas iedzīvotāju vajadzības varēja nokārtot tieši, bez kaut kādiem iepirkumiem, nevajadzēja tik daudz birokrātisku saskaņošanu. 

Piemēram, ja cilvēks lūdza izpalīdzēt iztīrīt iekšpagalmu vai ceļa posmu, atbrauca traktors un to veica. Tagad tā vairs nevar darīt, ja lūdz privāti, tad jāmaksā. Agrāk bija saprotošāka, ģimeniskāka attieksme.”

Salas un Sēlpils pagasta pārvaldes vadītāja Anita Bārzdiņa piebilst, ka kovida un ģeopolitiskā stāvokļa dēļ daudz kas mainījies gan cenu ziņā, gan arī budžeta sadalē – jādzīvo taupīgāk. “Esam arī ieguvēji, piemēram, pērn Jēkabpils novada pašvaldība aizņēmās miljonu satiksmes infrastruktūras uzlabošanai, veica Ābeļu un Viestura ielas pārbūvi Salas ciemā. Oktobrī netālu no Jēkabpils, autoceļa Aizkraukle–Jēkabpils (P76) 42. kilometrā pie pārbūvētā Pelītes upes tilta atklāja jauno gājēju un velobraucēju infrastruktūru no Salas ciema līdz pat Jēkabpilij. Iedzīvotāji pozitīvi novērtē no valsts budžeta līdzekļiem finansēto un īstenoto VSIA “Latvijas valsts ceļi” projektu.” 

Alfons Žuks: “Salā pie vidusskolas bija peldbaseins, domājam to atjaunot, jo svarīgi jau no otrās klases bērnus apmācīt peldēšanā. Jēkabpilī peldbaseina nav, daudzi brauc peldēt uz Līvāniem, Ilūksti vai Koknesi.”

SIA “Vīgants” valdes locekle Rita Audriņa piebilst, ka Salā īstenoti vairāki energoefektivitātes uzlabošanas pasākumi, piemēram, ņemot aizdevumu, siltināts bērnudārzs un atjaunota tā fasāde, no Eiropas Savienības fondu līdzekļiem renovēta vidusskolas sporta zāle un pagasta pārvaldes nams, sākta gaismekļu nomaiņa uz LED gaismekļiem ar viedo vadību.

Skats uz Salas tautas namu, kurā, pateicoties vadītājai Santai Skostai, rit rosīga kultūras dzīve.

Turklāt Salas ciemā visas iedzīvotājiem svarīgās iestādes ir vienuviet – pagasta pārvaldes nams un SIA “Vīgants”, kas apsaimnieko mājas, sniedz siltumapgādes, ūdens un kanalizācijas pakalpojumus, labiekārto teritoriju un uztur kārtībā ceļus, ielas, arī sociālais dienests, klientu apkalpošanas centrs, bibliotēka. Netālu – ģimenes ārste, tautas nams, vidusskola, arī veikals... Viss – gandrīz rokas stiepiena attālumā. Iedzīvotājiem tiešām ļoti ērti!

Jēkabpils novada Salas pagasta Valsts un pašvaldību vienotā klientu apkalpošanas centra speciāliste Inga Purviņa.

Lauku vidusskola ar augstiem rezultātiem

Salas vidusskola ir neliela un universāla, tajā piedāvā vispārējās vidējās izglītības programmu ar trīs padziļināta satura priekšmetu komplektiem: “Ekonomikas un uzņēmējdarbības novirziens”, “Humanitāro zinātņu novirziens”, kā arī “Dabaszinātņu (bioloģijas) novirziens”. Salas vidusskolas absolventiem ir konkurētspējīgi centralizēto eksāmenu rezultāti. Skola regulāri uzrāda labus rezultātus Draudzīgā aicinājuma fonda skolu reitingā lauku vidusskolu konkurencē, piemēram, 2023. gadā kopvērtējumā Salas vidusskola bijusi šā reitinga sestajā vietā.

Reklāma
Reklāma
Pie Salas pagasta pārvaldes nama ir gan bankomāts, gan bibliomāts (grāmatu apmaiņai).

Skolas direktore pedagoģijas doktore Sanita Sirmoviča uzsver: “Absolventi gandrīz 100% gadījumu sekmīgi sāk un turpina studijas augstākās izglītības iestādēs. Īpaši lepojamies ar saviem absolventiem dabaszinātņu jomā, kuru izglītības ceļš ļāvis iegūt zinātņu doktora grādu. Regulāri īstenojam ERASMUS + projektus, kas nodrošina starptautisko dimensiju skolas mācību procesā. Ar ERAF atbalstu renovēta sporta zāle. Savukārt ar dalību projektā “Sporto visa klase” 2023. gadā ieguvām 10 000 eiro sporta inventāra iegādei. Pateicoties bijušā Salas novada finansiālajam atbalstam, veiktas mērķtiecīgas investīcijas skolas mācību un pētniecības infrastruktūrā – piemēram, mājturības un tehnoloģiju kabineta renovācija, klašu aprīkošana ar digitālajiem ekrāniem un citas. Pēdējos gados, kopš esam lielajā Jēkabpils novadā, investīcijas skolas infrastruktūras attīstībā diemžēl nav veiktas, jo trūkstot finanšu resursu.”

Salas vidusskolā mācās skolēni ne tikai no Salas un Sēlpils pagasta, bet arī no Jēkabpils pilsētas un tuvākajiem novadiem, neskatoties uz ģeogrāfiski tuvo Jēkabpils Valsts ģimnāziju un divām pilsētas vidusskolām (Jēkabpils pilsēta ir tikai septiņu kilometru attālumā). 

Kā liecina aptauju rezultāti, tā ir apzināta vecāku un skolēnu izvēle. Šobrīd katru rītu pēc skolēniem uz viņu dzīvesvietu dodas divi autobusi – Sēlpils un Biržu virzienā. Vakarā skolēni šajos maršrutos tiek nogādāti mājās. Reisu ilgums ir nepilna stunda.

Skolēnu skaits 2024. gadā bija 252. Analizējot skolas ilgtspēju saskaņā ar Izglītības un zinātnes ministrijas plānotajiem noteikumiem attiecībā uz skolēnu skaitu, var secināt, ka Salas vidusskola 1.–3. klašu grupā pārpilda minimālo prasību trīs reizes, 4.–6. klašu grupā – divas reizes, 7.–9. klašu grupā – divas reizes), bet neizpilda prasību, lai būtu 60 skolēnu 10.–12. klašu posmā. Cerams, ka Jēkabpils novada vadība radīs risinājumu, kā tomēr saglabāt skolu arī turpmāk.

Izglītība nav iespējama bez grāmatām. Lielākā lauku bibliotēka Jēkabpils novadā ir Salas bibliotēka, to vada Ruta Lavrinoviča: “Te strādāju jau 27. gadu, dienā mūsu grāmatu krātuvi vidēji apmeklē 30 cilvēku, kopējais lietotāju skaits – 670, nāk gan seniori, gan jaunieši, kas izvēlas grāmatas, izmanto datora pakalpojumus, kā arī spēlē galda spēles... Jā, esam abonējuši arī žurnālu “Mājas Viesis”, ko lasa daudzi. Finansējums izdevumu iegādei šim gadam – kāds prieks! – nav samazināts.”

SIA "Myxu" ražošanas vadītājs Mārtiņš Mālnieks (pa kreisi) ar ražošanas meistaru Jevgēņiju Martinovu. Uzņēmums ražo mīkstās specializētās mēbeles restorāniem, viesnīcām, jahtām, kruīza kuģiem.

Kā klājas saimniekiem

Pie Salas ciema simtgadīgajām priedēm atrodas maizes ceptuve SIA “Dona”, kurā joprojām katru kukulīti veido ar rokām. Ražotnē valda miers un saticība, tāpēc maizītē ir ieceptas arī maizniekmeistaru labās domas un mīlestība. Pie ceptuves ēkas – pircēju iecienīts veikaliņš, kurā var iegādāties ne vien maizi, bet arī konditorejas izstrādājumus. SIA “Dona” valdes priekšsēdētājs Kārlis Zemešs stāsta: “Strādājam kopš 1993. gada, cepam vairāk nekā 60 veidu maizi, bet konditorejas izstrādājumu veidi skaitāmi simtos. Dodam darbu daudziem vietējiem iedzīvotājiem, arī sēliešiem, jēkabpiliešiem, pie mums strādā arī ļaudis no Ukrainas.”

Salā 1992. gadā uz XXV PSKP kongresa agrofirmas pamata izveidoja agrofirmu "Daugava". Kad tā bruka, uzņēmīgi ļaudis nodibināja ceptuvi "Dona", kurai pirms diviem gadiem nosvinēta 30 gadu jubileja. Skats no ceptuves, kurā ar kukuli rokās – uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Kārlis Zemešs.

Salas pagastā veiksmīgi darbojas Latvijas un Vācijas kūdras ieguves uzņēmums SIA “Gargrode”. Bet 1993. gadā dibinātā SIA “Rītausma”, kas nodarbojās ar gurķu, tomātu un salātu audzēšanu, savulaik kļūstot par otro lielāko dārzeņu audzētāju Latvijā, paaugstinoties apkures cenām, diemžēl iekļuvusi apjomīgos nodokļu parādos un bankrotējusi... Tagad to esot nopirkuši dāņi. Vairāk nekā sešdesmit darbinieku zaudēja darbu, daļa šobrīd strādā Mārupē – bet mājās atgriežas tikai brīvdienās.

Ceļā uz Biržiem izbraucam cauri Ošānu ciemam (200 iedzīvotāju), kas arī atrodas Salas pagastā. Te ražo bitumenu, darbojas ceļu būves uzņēmums, attīstīta lauksaimniecība, graudkopība, laukus uzlabojot ar vircu, ko iegādājas no SIA “Miķelāni bekons”. Ciemā ir sešas daudzdzīvokļu mājas, ir autobusu satiksme. Bijis veikals, tagad pārtiku gan pieved autoveikals. Ošānos ir centralizēta ūdens apgāde, ievilkta dabasgāze, ko var izmantot arī individuālo ēku apkurei.

Reklāma
Reklāma
Biržu lepnums – Svētās Annas Evaņģēliski luteriskā baznīca.

Biržos neķer kreņķi, bet strādā

Līdz 1975. gadam, kad pievienoja Salas pagastam, Birži bija administratīvais centrs. Iebraucot Biržos, skatienam paveras Svētās Annas Evaņģēliski luteriskā baznīca. Tiekos ar draudzes priekšnieku Normundu Liģeri, kurš pastāsta par dievnama atdzimšanu – sadarbībā ar Rīgas Mākslas un mediju tehnikumu izgatavoti un izvietoti soli baznīcēniem, izveidots altāris un balkona margas, uzlikta ārzemju latviešu draudzes dāvinātā altārglezna “Kristus augšāmcelšanās”, ko gleznojis izcilais figurālists Augusts Annuss (1893–1984). Šajā dievnamā no 1826. līdz 1856. gadam par ķesteri un ērģelnieku strādājis latviešu dzejnieks, grāmatu izplatītājs un tulkotājs no vācu valodas Ansis Līventāls (1803–1878). Viņa kaps ar pieminekli atrodas blakus baznīcai. 

Biržu dievnamā.

Normunds Liģeris arī parāda vietu, kur padomju okupācijas laikā bija izlauzta siena ejai uz blakus ēku – ražošanas korpusu, tā saucamo vatelīna cehu , kurā ražoja vatelīnu Jēkabpils šūšanas fabrikas “Asote” virsjakām. Ērģeles demontētas un aizvestas pirms vatelīna ceha būves, un nav zināms, kur palikušas. 

Vatelīna cehs te darbojies 24 gadus (1969– 1993). “Lejā bija darbgaldi, augšā strādāja šuvējas... Joprojām līdzās baznīcai redzams bijušā ceha grausts... Te bija baisa postaža, bet, pateicoties daudziem ziedotājiem, arī ārzemēs dzīvojošajiem bijušajiem Biržu iedzīvotājiem, dievnams atguvis spozmi, uzstādīts no Vācijas atvestais zvans, draudzē ir apmēram 60–70 cilvēki, aktīvākie gan ir tikai kādi 15–20.”

Iepazīstos arī ar Biržu bibliotēku. Vadītāja Ļubova Kutkevičjus par bibliotekāri te strādā jau 40 gadus. Tik ilgā pieredzē guvusi vietējo lasītāju īpašu cieņu. Redzu, ka stendā izlikti žurnāli “Praktiskais Latvietis”, “Padoms Rokā”... Vai tie ir lasītāju iecienīti? “Ļoti, tāpat kā “Vakara romāns”.” Līdzekļi bibliotēkai diemžēl ir ierobežoti. Ko gribētos pasūtīt īpaši? “Varētu būt lielāks finansējums periodikai, jo tā ir lasītāju pieprasīta.” Ļubova arī pastāsta, ka bibliotēkā darbojas dāmu klubiņš “Rudens ziedi”, kas dzīvespriekam organizē visdažādākos pasākumus.

Biržu bibliotēkas vadītāja Ļubova Kutkevičjus.

Biržu tautas namā laipni sagaida vadītāja Vija Pazuha, ieaicina apskatīt zāli, kas saposta Ances Krauzes solokoncertam. “Iedzīvotājiem koncerts ir par brīvu, jo to sponsorējis vietējais SIA “Miķelāni bekons”, viņi arī palīdzējuši izveidot bērniem rotaļlaukumu, par ko īpašs paldies valdes priekšsēdētājam Ilvaram Strazdiņam. Ar kultūras darbu esmu saistīta jau kopš 2005. gada, pērn par ieguldīto darbu saņēmu pateicību no Jēkabpils novada pašvaldības. Tautas namā darbojas 11 pašdarbības kolektīvi, piemēram, bērnu vokālie ansambļi “Pērlītes” un “Magiko”, bērnu mūsdienu deju grupas “Dancītis” un “Mango”, vidējās paaudzes deju kolektīvs “Kastanis”, senioru deju grupa “Neķer kreņķi”. Ir arī līnijdejotājas.” 

Vija Pazuha aizrautīgi stāsta arī par pārējiem kolektīviem, izceļot amatierteātri “Birzīte”, kas allaž raisa pozitīvas emocijas, un par to paldies aktieriem un režisorei Evitai Ružai. Vija Pazuha piemin lokālpatriotisko veikumu – pie ciema robežas Neretas virzienā 2019. gadā uzlikta piemiņas stēla Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem no Biržiem, Salas, Sēlpils, kā arī Leimaņiem, Kalna un Ābeļu pagastiem.

Biržu tautas nama vadītāja Vija Pazuha.

Arī Birži tikuši pie Eiropas Savienības fondiem, piemēram, bijusī bērnudārza ēka Biržu ielā 12 izremontēta, īstenojot projektu “Sociālās mājas izveide Salas novadā”, sociālajā mājā patlaban dzīvojot septiņi sirmgalvji. Ar ERAF atbalstu izveidots dienas aprūpes centrs personām ar garīga rakstura traucējumiem. Nav vairs Biržu internātpamatskolas, taču tās vietā darbojas Biržu pamatskola.

Reklāma
Reklāma

Uzziņa

Sala (Salas pagasta centrs) ir apdzīvota vieta Sēlijā, Jēkabpils novadā septiņus kilometrus no Jēkabpils un 130 kilometrus no Rīgas – vietā, kur Ziemeļsusēja ietek Daugavas attekā Sakā. Savukārt Salas pagasts izveidojies 19. gadsimta vidū ap Jēkabpili, ietverot arī tagadējo Ābeļu pagastu. Lai nejauktu ar Salas pagastu Rīgas tuvumā, 1925. gadā pagastu pārsauca par Ābeļu pagastu, bet padomju gados to sadalīja atsevišķos ciemos. Ar Salu saplūduši Mālkalnu (Pēternieki), Boķu, Kalvānu ciemi. 2009. gadā Salas pagasts apvienots ar Sēlpils pagastu, izveidojot Salas novadu. 2021. gadā Salas novadu iekļāva Jēkabpils novadā. Salas pagastā lielākie ciemi ir Salas un Biržu ciems, ne tik lieli – Ošānu un Gravānu ciems.

Tabula.

Iedzīvotāju aptauja (sagatavojusi Annija Brahmane)

Divas jaunietes, kuras ir absolvējušas Salas vidusskolu un šobrīd turpina studēt Latvijas Universitātē, dalījās pārdomās par savām nākotnes iespējām Salas pagastā.

Undīne Marija Voino studē politikas zinātnes (1. kurss). Ieva Dominovska apgūst interjera dizainu (3. kurss).

Par to, vai pēc universitātes absolvēšanas plāno atgriezties un dzīvot Salas pagastā, viedokļi nedaudz atšķiras. Undīne Marija savu tuvāko nākotni redz tā: “Es neplānoju atgriezties un strādāt Salas pagastā, jo pašlaik studēju politikas zinātni, un, atgriežoties Salas pagastā, es nevarētu pilnvērtīgi izmantot iegūtās zināšanas un prasmes un attīstīt profesionālo pieredzi savā izvēlētajā jomā.” 

Bet Ievas stāsts atšķiras: “Pagaidām esmu atpakaļ Salas pagastā – vismaz dzīvesvietas ziņā, taču neesmu pārliecināta, vai te būs iespējams atrast darbu. Vide šobrīd mani apmierina, bet vai tā būs turpmāk, neesmu pārliecināta. Taču nenoliedzu, ka kādu laiku strādāt attālināti savā jomā varētu.”

Ieva Dominovska.

Vai un kam būtu jāmainās Salas pagastā, lai jauni cilvēki vēlētos atgriezties un turpināt šeit dzīvi? Undīne Marija dalās pārdomās: “Domāju, ka Salas pagastā ir jāattīsta uzņēmējdarbības vide, lai jauniešiem būtu pieejamas darba vietas. Ir nepieciešams radīt atbalsta programmas jaunajiem uzņēmējiem, jārada pievilcīgi dzīves apstākļi, jāpiedāvā plašas kultūras, mākslas un sporta iespējas, lai jaunieši vēlētos dzīvot Salas pagastā.”

Ieva: “Jaunas ģimenes, cilvēkus piesaista vide, kas ir ērta un acīm tīkama, iespējams, jaunas dzīvojamās ēkas pavērtu iespējas jaunajām ģimenēm, kas labprāt dzīvotu ārpus lielpilsētām mierā, taču ar visu nepieciešamo. Diemžēl Salā trūkst vietas, kur pavadīt brīvo laiku, brīvdienas ar tuvajiem, draugiem, ģimeni.”

Visās mazpilsētās ir ikdienišķas lietas, kuru iedzīvotājiem pietrūkst, bet ir pieejamas lielākās pilsētās. Undīne Marija par Salas pagastu: “Ja salīdzinām Salas pagastu un kādu pilsētu, protams, pilsētās ir pieejamas plašākas darba iespējas. Arī daudzi Salas pagasta iedzīvotāji ikdienā brauc uz tuvāko pilsētu, Jēkabpili, lai strādātu. Salas pagastā diemžēl nav pieejama pasta nodaļa, tādēļ iedzīvotāji brauc uz tuvējo pilsētu, lai izņemtu sūtījumus. Pilsētās ir pieejams plašāks medicīnas pakalpojumu klāsts, biežāk notiek dažādi kultūras pasākumi.” Ieva: “Zinu cilvēkus, kas labprāt dzīvotu Salas pagastā, tieši ciemā Sala, taču mājokļa izvēles nav gandrīz nemaz. Būtu jāiegulda ļoti daudz līdzekļu, atjaunojot ne tik svaigu dzīvojamo fondu, ko raksturo slikts māju jumtu, kanalizācijas, elektroinstalācijas, apkures sistēmas, pagrabstāvu tehniskais stāvoklis. Es studēju interjera dizainu, tāpēc šīm lietām pievēršu saasinātu uzmanību.”

 

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Mediji”.
#SIF_MAF2024 #ApdzīvotaVieta

Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
LASI.LV galvenais redaktors Jānis Žilde.

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT
LATVIJĀ PASAULĒ
Reklāma