Vācijas likumsargi aizdomās par spiegošanu Ķīnas labā šonedēļ Drēzdenē aizturējuši Eiropas Parlamenta (EP) deputāta no labējās eiroskeptiķu partijas "Alternatīva Vācijai" ("AfD") palīgu, kurš Vācijas federālās prokuratūras paziņojumā identificēts kā Dzjans G.

Viņu tur aizdomās par Ķīnas opozīcijas pārstāvju izspiegošanu Vācijā un EP informācijas nodošanu Ķīnas izlūkdienestam.

Aizturētais ir EP deputāta Maksimiliana Krā palīgs, bet Krā ir galvenais "AfD" kandidāts jūnijā gaidāmajās Eiroparlamenta vēlēšanās. "Ja apstiprināsies, ka EP notikusi spiegošana Ķīnas izlūkdienestu labā, tad tas ir uzbrukums Eiropas demokrātijai no iekšpuses. Ikvienam, kas nodarbina šādu darbinieku, arī jāuzņemas atbildība," sacīts Vācijas iekšlietu ministres Nensijas Fēzeres paziņojumā. Iepriekš Vācijas mediji vēstīja par trīs Vācijas pilsoņu aizturēšanu pirmdien. Arī viņus tur aizdomās par spiegošanu Ķīnas labā. 

Aizturētie apsūdzēti informācijas vākšanā par tehnoloģijām, kuras var izmantot militāriem mērķiem. Uzskata, ka viņi spiegošanu sākuši pirms 2022. gada jūnija. 

Aizdomās turamie tika aizturēti Vācijas rietumos, un viņu dzīvesvietās un darbavietās veiktas kratīšanas. Aizturētais Tomass R. tiek turēts aizdomās par strādāšanu Ķīnas Valsts drošības ministrijas labā. Izmeklētāji uzskata, ka viņš nodibināja kontaktus ar pārējiem diviem aizdomās turamajiem – Hervigu F. un viņa sievu Inu F., kuri vada kādu uzņēmumu Diseldorfā, lai piekļūtu Ķīnu interesējošām tehnoloģijām un nodibinātu kontaktus Vācijas zinātnieku aprindās. Uzņēmums parakstīja līgumu ar Vācijas Universitāti par "zināšanu nodošanu", bet projekta pirmais posms bija sagatavot pētījumu Ķīnas "līgumpartnerim" par modernām mašīnu detaļām, ko izmanto jaudīgos kuģu dzinējos. "Līgumpartneris" bija Ķīnas Valsts drošības ministrijas darbinieks, kura labā strādāja Tomass R., un projektu finansēja Ķīnas valsts aģentūras. Aizdomās turamie arī veduši sarunas par pētniecības projektiem, kas varētu noderēt Ķīnas karaflotes kaujas spēju paplašināšanai. Trijotni tāpat apsūdz par īpaša lāzera iegādi Vācijā un eksportēšanu uz Ķīnu bez atļaujas.

Aptauja

Par kuru tēmu LASI.LV vēlētos uzzināt un lasīt vēl vairāk?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.