Pagājušonedēļ notika meža nozares gada balvas "Zelta čiekurs" pasniegšanas svētki. Nominācijā "Par zinātnes ieguldījumu" to saņēma divi laureāti.
Diplomu kā atzinību par paveikto saņēma Koksnes ķīmijas institūta pētnieka Ramuna Tupčiauska vadītā grupa, kas strādā pie siltumizolācijas materiāla no mežsaimniecībā pieejamiem resursiem, un pētnieka Jāņa Rižikova vadītā komanda, kas strādā pie bērza mizas izmantošanas ne tikai betulīna, bet arī ekoloģiskas līmes izgatavošanā. Lielo "Zelta čiekuru" par pētījumu bērza audzēšanas iespēju izpētē, kura atziņas jau tiek izmantotas, saņēma Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" zinātnieks Kaspars Liepiņš, kurš pamatoti secināja: "Šogad čiekuri birst pat no bērziem!" Šādi viņš izcēla faktu, ka vairākas balvas šogad piešķirtas par pētījumiem, kas saistās ar bērzu audzēšanu un īpašībām.
Nominācijā "Par inovatīvu uzņēmējdarbību" diplomu saņēma akciju sabiedrības "Latvijas Finieris" jaunā ražotne Kuldīgā, kur finierī pārvērš tievus baļķīšus, kas līdz šim tika vērtēti tikai kā sīkkoksne.
Tas nozīmē, ka tagad, neko vairāk necērtot, izmantotās bērza koksnes apjomus gadā var krietni palielināt. Diplomu saņēma arī SIA "Ingrid D" – lielākais koka kātu ražotājs Baltijā, kuru pazīst visā Eiropā.
Lielo balvu – "Zelta čiekuru" – saņēma SIA "Latvāņi", kas modernizējušies, izveidojot jaunu līniju līmētās koksnes konstrukciju ražošanai. Uzņēmuma vadītājs Laimonis Onzulis savu dzīves redzējumu raksturoja īsi: "Visu vai neko!", bet viņa stiprais palīgs Linda Grīnberga piebilda: "Būt inovatīviem, tas ir forši, taču mēs tādi varam būt tikmēr, kamēr mums ir lieliska komanda."
Nominācijā "Par ilgtspējīgu saimniekošanu" atzinību saņēma vairāki konkursa "Sakoptākais mežs" dalībnieki. Viens no viņiem ir Gints Nordens, kurš saimnieko Jaunpils pusē un stāsta, ka viņa pieeja ir savā nelielajā saimniecībā neko nepamest ar domu – izdarīšu pēc tam. Tāpat šāda balva tika arī Diānai un Edgaram Leikusiem, kuri saimnieko Augšdaugavas novadā. Edgars saka, ka patiesos izdevumus, ar kādiem nākas sastapties, audzējot mežu, patiesībā zina tikai meža īpašnieki.
"Zelta čiekuru" nominācijā "Par ilgtspējīgu saimniekošanu" saņēma Uno Anže. Viņa īpašumā Lejasciema pusē vietās, kur kādreiz nevarēja izbraukt pat ar traktoru, tagad ir bērzu birzis.
Saimniecība turpina augt, un Uno Anže atzīst: "Kā kontā nauda, tā jāpērk zeme!"
Nominācijā "Par mūža ieguldījumu" "Zelta čiekuru" saņēma Laima Zvejniece – modernās stādu audzēšanas pamatlicēja Latvijā, ilggadēja "Latvijas valsts mežu" struktūrvienības "Sēklas un stādi" vadītāja. Pie balvas par mūža ieguldījumu tika arī profesore Olga Miezīte, Meža fakultātes pasniedzēja, pie kuras lekcijas klausījušies jaunie mežinieki divās paaudzēs; tāpat arī Rita Benta, kura bijusi gan mežzine, gan ilgus gadus Zemkopības ministrijas Meža departamenta nodaļas vadītāja. "Kādas smagas cīņas Saeimā notiek par meža likumiem, to nezina neviens," saka Rita Benta.
Novērtēts arī Dzidras Smiltēnas mūža ieguldījums: viņa jau 25 gadus ir žurnāla "Baltijas Koks" redaktore. Dzidra Smiltēna ir arī atraktīvāko Jaungada ballīšu rīkotāja kokrūpniekiem: uz tām vienmēr jāpiesakās jau laikus. Mūža balvu saņēmis arī Vilnis Zosāns, Madonas pašvaldības mežzinis, kurš atzīst, ka ar mežu ir saplūdis kā viens vesels.
Par ieguldījumu nozares attīstībā "Zelta čiekuru" saņēma koncerna "Latvijas Finieris" vadītājs Uldis Biķis un "Latvijas valsts mežu" mežsaimniecības direktors Andris Balodis. Uldis Biķis atgādināja, ka meža nozares pārstāvji bijuši pirmie, kas snieguši atbalstu Ukrainai, un būs arī pirmie, kas, ja to vajadzēs, aizstāvēs Latviju.
Vispārējo svētku noskaņu varētu raksturot ar vārdiem: "Kas mīl mežu, mīl arī Latviju!"
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.