Mist 5.2 °C
P. 27.12
Elmārs, Inita
SEKO MUMS
Reklāma
Pāvilostas Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi Millija Tūtāne (no kreisās), Luīze un Kārlis Aumaņi.
Pāvilostas Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi Millija Tūtāne (no kreisās), Luīze un Kārlis Aumaņi.
Foto: Artis Drēziņš / Latvijas Mediji

"Latvijas Avīzes" un žurnāla "Mājas Viesis" žurnālisti publikāciju sērijā "Apdzīvota vieta" pēta, kā jūtas ļaudis dažādās Latvijas vietās, kas atrodas attālāk no galvaspilsētas, no lielajiem centriem.

Mola pagarinājuma dēļ pludmalē vairāk parādījušies akmeņi.
Kur satiekas divas pasaules
Vasarā – rosīga kūrortpilsēta, pārējā laikā – pensionāru miestiņš
Reklāma

Pirmā publikācija "Ne tikai dziestoši punkti kartē" lasāma "Latvijas Avīzes" 18. septembra numurā. Esam rakstījuši par to, kā 20. gadsimta 20.–30. gadu Latvijā lūkoja noturēt cilvēkus provincē, un noskaidrojuši, ko valsts un pašvaldības tagad var darīt, lai cilvēki izvēlētos dzīvot laukos un mazpilsētās. Pāvilosta nav sena un nekad nav bijusi liela apdzīvota vieta, bet ar pietiekami trauksmainu un mainīgu attīstību. Tagad tās dzīves ritms ir mainīgs – kādreiz rosīgā zvejnieku pilsēta tagad ziemā šķiet miegains miestiņš, bet vasarā – vasarnieku pārpilna. Pāvilosta kļūstot arvien skaļāka - kādam tas patīk, kādam ne. Par ko vēl pāvilostnieki uztraucas? Par iecerētajiem vēja ģeneratoriem. Par to, ka dzīvokļi dārgi - jaunie pāvilostnieki esot spiesti dzīvi iekārtot apkārtējos pagastos, jo Pāvilostā to nevar atļauties. Kā pāvilostnieki jūtas un ko domā – par to šajā publikācijā.

No Paulshafenas uz Pāvilostu

Kā apdzīvota vieta mūsdienu izpratnē Pāvilosta sākusies tikai 1879. gadā, kad Upesmuižas īpašnieks Oto fon Lilienfelds Sakas upes grīvā iemūrēja loču mājas pamatakmeni, lai veidotu ostu, un šo vietu nosauca sava brāļa Paula vārdā par Paulshafenu jeb Pāvilostu. Zvejniecība ilgi bijusi dominējoša nozare. 

Atjaunojoties Latvijas valstij, zvejniecību pamazam nomainīja tūrisms, izklaides pie jūras un jūrā, viesu uzņemšana, vieta, kur turīgiem ļaudīm uzcelt vasaras vai pat savas otrās mājas biežākai dzīvošanai.

Administratīvi Pāvilosta bijusi apdzīvota vieta, pilsēta, ciems, ciemats, pilsētciemats, kopš 1991. gada beigām – atkal pilsēta, tiesa, no 2004. līdz 2009. gadam pilsēta Sakas novadā, no 2009. līdz 2021. gadam – novada centrs, bet tagad viena no piecām Dienvidkurzemes novada pilsētām. Iedzīvotāju skaits nekad nav pārsniedzis pusotru tūkstoti.

Šobrīd Pāvilosta ir tipiska kūrorta pilsēta. Gada siltajos mēnešos rosīga, aukstajos – klusa. Kad decembra pirmajā pusē viesojos Pāvilostā, visas viesnīcas bija slēgtas, uz telefona zvanu atsaucās tikai trešā pēc kārtas viesu māja, kurā biju vienīgais iemītnieks. Trešdien pusastoņos vakarā pilsētas centrālajā ielā neviena transporta līdzekļa un cilvēka. Īsi pirms deviņiem centrālajā veikalā reizē ar mani vēl tikai viens pircējs, un tam pašam vajadzēja dziru, lai iekšēji sasiltu...

Varēja būt citādi

Pāvilostas pašvaldības galva no 2001. līdz 2021. gadam bija Uldis Kristapsons, kurš padomju laiku nebaidās saukt par sava veida zelta laikiem pilsētas dzīvē. "Jā, padomju sistēmai un ekonomikai agri vai vēlu vajadzēja sabrukt, bet pāvilostnieki pelnīja un dzīvoja labi, cēla mājas un būvēja ielas, nebija kur naudu likt. Divi zvejnieku kolhozi, daudz kuģu, zivju pārstrāde, alus brūzis, vidusskola, kurā daudz bērnu. Latvijā ir pietiekami daudz veiksmes stāstu, mainoties iekārtām, bet Pāvilostai tas tāds nav,” uzskata U. Kristapsons. 

“Kolhozus neveiksmīgi privatizēja, tāpat alus brūzi un konservu cehu – pēdējie divi varēja vēl tagad strādāt. Daudzi pilsētu pameta, iztirgojot zemi un mājas, bet vienlaikus daudzus glāba mežs. 

Tagad, skatoties, kā viss attīstās, skaidrs, ka Pāvilostas galvenais attīstības ceļš ir tūrisms un viesmīlība, ne rūpniecība, kaut gan kaut kas no tās varēja palikt. Viens zivju pārstrādātājs meklēja iespējas ceham Pāvilostā, bet nevarēja piesaistīt Eiropas Savienības projektu naudu, un nebūtu jau arī kas te strādā," saka U. Kristapsons, kas esot lielākais darba devējs pilsētā – nodarbina 32 cilvēkus kokapstrādē, mežizstrādē, būvniecībā un piekrastes zvejniecībā. Arī par paveikto pašvaldības darbā neesot kauns. U. Kristapsona laikā pašvaldība ar kredītiem nav aizrāvusies, attīstībā ieguldījuši ap pusmiljonu gadā. Tagad, kad Pāvilosta ir lielajā novadā, bijušais vietvaris lēš, ka Pāvilostas attīstībā tiekot ieguldīts reizes četras mazāk, no īpašumiem iegūtais aizejot uz centru Grobiņā, kur domē nav neviena deputāta no Pāvilostas. Galvenais pašvaldības uzdevums tagad: piesaistīt Pāvilostai jaunas darbarokas, jāceļ mājokļi, jo dzīvokļi dārgi.

Pāvilostas pašvaldības galva no 2001. līdz 2021. gadam bija Uldis Kristapsons. Par paveikto pašvaldības darbā viņam neesot kauns.

"Pāvilosta kļūst arvien skaļāka. Kādam tas patīk, kādam ne," nosaka U. Kristapsons, kurš iestājas pret vēja ģeneratoru parka būvniecības ideju Pāvilostas apkaimes mežos un jūrā. "Saule tad Pāvilostā rietēs torņu fonā... Es nemaz nerunāju par ietekmi uz vidi. Ja jau pat molu pagarināšana atstāja iespaidu uz dabu." Tieši pēc molu pagarināšana 2019. gadā Pāvilostas ziemeļu pludmalē sākušas pazust smiltis un atkailināties akmeņi, kuri apaug ar gliemežiem. Izklapatojis gandrīz trīs miljonus eiro no Eiropas fondu naudas molu pagarināšanai un ostas kanāla padziļināšanai, kad tad vēl esošā zivju ceha īpašnieks piedraudējis pārcelt ražotni uz Liepāju, jo ostā nav varējuši ienākt kuģi. 2019. gadā projekts pabeigts, bet zivju ražotne beigusi pastāvēt un 2021. gadā pārdots pēdējais zivju kuģis. Ieguvums: drošāka osta, kurā var ienākt arī lielas jahtas. Zaudējums: akmeņainā pludmale, un ļaudis vasarā arvien vairāk dodas pāri Sakas upei uz dienvidu pludmali, kur ir smiltis.

Reklāma
Reklāma

Nosargāt no vēja ģeneratoriem

Pāvilostas pilsētas un Sakas pagasta apvienību pārvaldi nepilnu gadu vada 35 gadus vecais Ilmārs Šnore, kurš atnācis no tūrisma un viesmīlības nozares. Skaidrs, ka viņam nav jājautā, kādu viņš redz pilsētas attīstību.

"Iedomājies vasaru, jūru. Tu mierīgi ej ar vīna glāzi rokās pa ielu un izbaudi. Neviens tevi neaiztiek. Pat pašvaldības policija (smejas). Gribi peldi, gribi sauļojies, pastaigājies, gribi klusumu – ir klusums, gribi kafejnīcu – ir tev kafejnīca. Tajā pašā laikā moderna, sakārtota kūrorta pilsēta, kur tev nav jādzīvo teltī. Tādu es redzu Pāvilostu. Iecerētie vēja ģeneratori tai būs katastrofa, cilvēki te vairs nebrauks atpūsties un negribēs dzīvot. Tie būs gandrīz tikpat augsti kā Eifeļa tornis, viens no tiem plānots tikai kilometru no Pāvilostas centra! Ceru, ka saprāts uzvarēs!" Lai uzturētu sevi kaujinieciskā noskaņojumā, pārvaldnieks uz sava datora vāka attēlojis Eifeļa torni un vēja ģeneratorus.

Pāvilostas pilsētas un Sakas pagasta apvienību pārvaldi nepilnu gadu vada 35 gadus vecais Ilmārs Šnore. Viņš uzskata, ka lielākais izaicinājums šobrīd esot nepieļaut vēja parka būvniecību.

Kamēr izšķirošās cīņas par vēja parkiem vēl priekšā, jaunais censonis novērtē, ka iedzīvotāji viņu nav noēduši ne ar, ne bez sāls, un cenšas, lai iedvestu Pāvilostā dzīvību arī nesezonā. Piemēram, arī šogad būs Ziemassvētku tirdziņš. Nākuši kopā un domājuši, lai tas nebūtu tikai ķeksīša pēc, bet ar ugunskuru, ar zirgu un kamanām, sajūtām un garšām. Naudas maz, bet to meklē un atrod. Turklāt pa Ziemassvētkiem sabraucot arī rīdzinieki. Ja redzēs, ka reizē ar klusumu ir vēl kaut kas, arī nesezonā cilvēki braukšot vēl vairāk. 

Pasākumi, tajā skaitā kultūras, esot reāla sāpe. Cilvēki teic, ka nekas nenotiekot, bet, kad noorganizē, neatnākot, sūrojas pārvaldnieks. 

Augustā izraisījies skandāls, kad savā Pāvilostas īpašumā Luijs Fonteins atcēlis grupas "Bet bet" koncertu, jo bija nopirktas tikai 57 biļetes.

Pāvilostā ne tikai siltajā sezonā dzīvo virkne visā valstī zināmu mākslinieku. Kad pārvaldnieks jautājis kādam Latvijas supergrupas mūziķim, kuram ir māja Pāvilostā, kad tad beidzot būs koncerts, viņš esot laipni atbildējis: "Nekad!"

Par to, kā veidot vai vispār pamest savu pilsētiņu, bijušajā alus, spirta brūzī un ķieģeļu ceplī pārdomās esot šobrīd esot arī lielais un vērienīgais kiča meistars un īpašumu attīstītājs L. Fonteins.

I. Šnore domā, ka Pāvilostu vajadzētu salīdzināt ar citām mazām kūrortvietām, kurās mākslas un citas kultūras izpausmes ir nelielas un labi pārdomātas, bet ne ar pilsētām, kurās dzīvo tūkstošiem cilvēku, kur ir attīstīta ražošana un ir cits vēriens.

Reklāma
Reklāma

"Es arī atceros, kā kuģi nāca iekšā no jūras, kaijas brēca, visa pilsēta smaržoja pēc zivīm. Bet zivjrūpniecības sabrukums jau neskāra tikai Pāvilostu. Acīmredzot tāds bija liktenis. 

Tagad domāju, kā dabūt vairāk naudas ielu apgaismojumam un asfaltēšanai un jaunas ielas būvniecībai otrpus Sakas upes, kur mītnes ceļ sērfotāji un citas atpūtas cienītāji, arī vietējie. 

Gribas lielu Latvijas karogu izkārt pilsētā, jo tā ir ļoti latviska," piebilst I. Šnore.

Kad griboties izkratīt sirdi un pacīnīties par finansējumu, pārvaldnieks dodoties pie partijas biedra, Dienvidkurzemes novada vadītāja Aivara Priedola (Zaļo un zemnieku savienība), kaut gan labi saprotot, ka naudas ir tik, cik ir, un cik dažāds ir novads un dažādas vajadzības.

Kapteinis bez kuģa

Lai piedod pārvaldnieks, bet man šķiet, ka Pāvilostas populārākais un ekstravagantākais pilsonis ir Ģirts Vagotiņš-Vagulis. Četru bērnu tēvs ar sākumskolas audzinātāja, vācu valodas skolotāja, uzņēmumu vadības, moderno tehnoloģiju un vēl nez kādu izglītību. Vasarā, kā viņš pats saka, dzīvo ostā, ir tās kapteinis un spēlē ar jahtām tetri, respektīvi, izvieto tās piestātnē, kā arī strādā kempingā. Citā laikā dažādu kursu pasniedzējs, pasākumu vadītājs, mūziķis un pat Ziemassvētku vecītis Ziemupē.

Ostas kapteinis Ģirts Vagotiņš-Vagulis.

"Savulaik biju skeptisks par Pāvilostas tūrisma perspektīvām. Bet izdevās pārraut burvju apli: neviens uz šejieni nebrauc, jo nekā te nav; te nekā nav, jo neviens uz šejieni nebrauc. Uzrāviens sākās ar sērfotājiem, jo uzreiz no ostas tiec ārā jūrā, valdošie vēji ir no sāniem, vilnis pretim, straume uz krastu. Sērfotāji ieviesa tusēšanās prieku. Tagad galvenais nepazaudēt Pāvilostas oriģinalitāti, šis divas pasaules: vietējie un rīdzinieki, ciemiņi un jūra un zeme. 

Pāvilostnieki nedrīkst arī sevi pārvērtēt kā kovidlaikā, kad Pāvilosta daudziem kļuva par ārzemēm, kad ciemiņus slauca visi, kam nebija slinkums, kafija no automāta maksāja piecus eiro, visas cenas bija nenormālas. 

Tas nebija forši. Nedrīkstam pazaudēt arī latvisko vidi: parādījušies arī pirmie lietuvieši ar saviem "Maxima" pārtikas maisiņiem un treileriem, kas iemanās iebraukt visneiedomājamākajās vietās. Viņiem jau no mums un Pāvilostas neko nevajag – tikai tikt pie jūras," brīdina ostas kapteinis, kurš, starp citu, dzīvo pie upes un māju pie jūras negrib. Jo jūra baigi mēdzot pūst, turklāt zemos, ne sevišķi tīkamos tembros, un vēl sapūš sāli sētā.

Ostas kapteinim nav sava kuģa vai jahtas, tikai laiva. Iemesls vienkāršs: kārtīgs jūras braucamais esot liels laika un naudas zaglis, turklāt cik tad gadā esot tās nedēļas nogales, kad var mierīgi izbraukt jūrā! Ja nebūtu jāstrādā un nebūtu jāskaita nauda, tad viņam varbūt būtu cits domas gājiens.

Par molu sastrādāto Ģ. Vagotiņš-Vagulis izsakās rezervēti. Ka pludmalē pazudīs smiltis, neviens īsti nav zinājis. Bet kaut ko vajadzējis darīt, jo ostas vārtus smiltis nesušas ciet. Varbūt vajadzējis diskutēt par zemes pūtēju – kuģi, bet cik tas atkal maksātu. Bet varbūt daba smiltis atkal atgriezīšot. Neesot ļaunuma bez labuma: tagad jauns attīstības impulss pilsētas otrajai pusei aiz upes.

Reklāma
Reklāma

Savi nēģu svētki

Māja pie jūras un sava kuģa nav arī vienam no deviņiem nēģu zvejniekiem Valērijam Kurčanovam. Tikai laiva. Arī sešiem jūras piekrastes zvejniekiem ir laivas vimbu, plekstu, jūras grunduļu un asaru zvejošanai. Garais, mierīgais un siltais rudens šo gadu no nēģu zvejas viedokļa padarījis, kā saka Valērijs, "žēlīgu". Dienā, kad viesojos Pāvilostā, zvejnieks no murdiem izcēla 15 kilogramus nēģu, kas šoruden esot tāds vidējs rādītājs. Labos gados esot bijis 50–60 kilogrami. Bet vēl esot laiks: nēģus drīkst zvejot no 1. augusta līdz 1. februārim. Nēģus pārdošanai gatavo visa ģimene, bet Valērija mamma ir iniciatore Nēģu dienai, kas Pāvilostā notiek kopš 2018. gada un ir lielākie pilsētas svētki aiz Zvejnieksvētkiem.

Nēģu zveja.

"Domāju, kāpēc gan Saulkrasti un Carnikava var lepoties ar saviem nēģiem un svinēt, bet mēs nevaram? Pāvilostā nēģi ķerti jau no seniem laikiem, padomju gados pat bija speciāls cehs. Izvēlējāmies novembri. Domāju, sabrauks pārsimts ļaužu, bet ieradās tūkstotis, šogad pat pāri trim tūkstošiem, ieguva visa pilsēta, viesnīcas, viesu mājas, muzejā arī ienāca ap tūkstoti – tik, cik parasti pa mēnesi," stāsta Pāvilostas novadpētniecības muzeja vadītāja Irina Kurčanova.

Muzeja vadītāja norāda, ka pilsētai bijuši trīs ziedu laiki. 19./20. gadsimtu mija, kad būvēti burukuģi. Padomju gadi, piemēram, 70. gadu beigās piekrastes zvejnieki pelnījuši 400 rubļus mēnesī, tālbraucēji – vēl vairāk, zivju fabrikas strādnieces – 200 rubļus, kas bija krietni virs vidējās tautsaimniecībā, piemēram, skolotāja alga tad bijusi 90 rubļi. Šie un arī citi laiki lieliski attēloti muzeja ekspozīcijā.

"Trešie ziedu laiki ir tagad. Latviskā vide ir saglabājusies, attīstās tūrisms un viesmīlības pakalpojumi, savs pienesums ir rīdziniekiem, kuri dod darbu vietējiem. 

Pašvaldībai un valstij vajadzētu domāt par dzīvojamo fondu, jo īpašumi dārgi: labs divistabu dzīvoklis padomju laika mājā maksā 50 000 eiro, īpašums jūras tuvumā – jau vairāku simtu tūkstošu vērtē. Redzu, ka jaunie pāvilostnieki pat spiesti pārcelties un savu dzīvi iekārtot apkārtējos pagastos, jo Pāvilostā to nevar atļauties. To vajadzētu mainīt. Vienlaikus kādā ziemas vakarā Pāvilostas centrā saskaitīju 74 tumšas mājas, kuras var atļauties turēt kā vasaras mājas. Pāvilostnieki nav starp naskākajiem prombraucējiem Kurzemē. Parasti tālāk par Rīgu un Pierīgu nedodas – nopelna naudu un brauc ciemos vai atpakaļ pie vecākiem. Pāvilostnieki agrāk jauno nepieņēma, tagad tomēr mainās, kļūst arvien atvērtāki," secina I. Kurčanova. Kad viņa 1995. gadā pie muzeja izlikusi zīmi ar burtu "I", vietējie prasījuši, kas tas ir, un viņa atjokojusi, ka viņas vārda pirmais burts. Tūrisma informācija tad pāvilostniekiem bijusi diezgan tumša bilde.

Rīdzinieki un “rīdzinieki”

Rīdzinieki... Šo vārdu Pāvilostā dzird bieži. Ar to apzīmē citus, ne vietējos, kuri pat varbūt nav ar Rīgu īpaši saistīti. Neviens nenoliedz, ka rīdzinieki atdzīvinājuši pilsētas dzīvi, tomēr uzradies arī skaļums, ne visiem pieņemamas izmaiņas pilsētas vaibstos, īpašumu cenas saskrējušas kosmosā. 

Vienlaikus "rīdzinieki" finansiāli palīdz elpot pašvaldībai, ziedo naudu pasākumiem un citu ko, piemēram, kāds uzņēmējs, kurš lūdzis savu vārdu nereklamēt, Pāvilostai uzdāvinājis sintētiskā ledus laukumu. 

Vai daudzas pašvaldības ar ko tādu var lepoties? Viens "rīdzinieks" uz savu māju pie jūras pat lido ar helikopteru. Vienu vasaru tuvējam viesu uzņēmējam tas nav paticis, jo atbaidot ciemiņus. Tad nu helikoptera īpašnieks noīrējis neapmierinātā namu uz visu vasaru, bet pēc tam tomēr iekārtojis vēl vienu helikoptera novietni tālāk no centra...

Rīdzinieks Valts Videnieks uz Pāvilostu savulaik atbraucis burāt. Iepaticies. 1998. gadā uzbūvējis vasarnīcu. Pēc četriem gadiem atvēris viesnīcu "Vēju paradīze", drīz vien restorānu, pēc tam tapa kafejnīca, uzcēla māju. Viesu uzņemšanai gatavi no maija līdz septembrim, īstā sezona – 6–8 nedēļas vasaras vidū. Pārējo laiku Valts ar ģimeni daudz ceļo, ir īpašums Spānijā.

Reklāma
Reklāma
Rīdzinieks Valts Videnieks uz Pāvilostu savulaik atbrauca burāt. Un palika. Arī dēls Valters ir lielisks burātājs.

"Pāvilosta kaut kā "izšāva". Līdzīgas attīstības iespējas bija arī Mazirbē, Kolkā, bet tur tagad vasarā gandrīz nekā nav, tikai jūra. Tā ka Pāvilostai tas jānovērtē. Pagaidām situācija ir stabila, bet ir bažas, ka gaidas var neattaisnoties, jādomā, kā nodarbināt cilvēkus, lai viņi nepamestu Pāvilostu. Arī tas, ka aukstajos mēnešos Pāvilostā nav ko darīt, bet vasarā, piemēram, maltīšu cenas un dažas viesnīcas cenas ir ārprātīgas – pat 300 eiro par dienu," komentē V. Videnieks, kura viesnīcā divvietīgs numuriņš sezonā ar labām brokastīm maksā 80 eiro, nesezonā – 55 eiro.

Viesnīcnieks paškritiski atzīst, ka maz piedalās pilsētas sabiedriskajā dzīvē un ar to nelepojas. Dēls gājis vietējā bērnudārzā, skolā, pēc tam gan pārgājis uz tālmācību, jo sācis nopietni nodarboties ar burāšanu.

"Pāvilostā savākušies dažādi spēcīgi cilvēki no dažādām vietām un jomām. Jaunienācēji jāizmanto, kā tas, piemēram, notiek Cēsīs. Pāvilostā norobežojas, nejūtu vēlēšanos ar mums strādāt, diskutēt. 

Garām mūsu kafejnīcai noasfaltēja divjoslu ceļu, bet manas domas neviens nepavaicāja, sak, maksājiet tikai nodokļus, mēs labāk zinām. Bet man varbūt ir viedoklis, ka līdz ar asfaltu mēs pazaudējam to relaksējošo sajūtu, ko uz šejieni brauc meklēt tūristi. Uzskatu, ka Pāvilostai būtu bijis labāk kopā nevis ar lielu lauku novadu, bet ar Liepāju, kas ir jaudīgs tūrisma centrs un kur cilvēki zina, kā šo jomu attīstīt. Bet ko tur vairs... Pāvilostai vajag piesaistīt profesionālu pilsētplānotāju, lai saprastu kopējo redzējumu. Nevis dabūt pusmiljonu un uzreiz asfaltējam ielu! Vispirms vajag lielo bildi redzēt," kritisks ir V. Videnieks.

Pāvilosta mirst?

Arī Marita Horna uzskata, ka Pāvilostai nepieciešams plašāks skats uz savu attīstību, vismaz ainavu arhitekts. Pāvilostā izaudzinājusi piecus bērnus, strādājusi bērnudārzā, kultūras namā, arī pašvaldībā, vienmēr bijusi un joprojām ir aktīva, nav baidījusies runāt pretim varai un saviem darba devējiem, cīnījusies par pelēkās kāpas pastāvēšanu. No pašvaldības dabūjusi gan apbalvojumus, gan pa mizu, ka uz savu galvu darbojusies pa pilsētas parku un ka cīnījusies par tiesībām uz savu dzīvokli pašvaldības namā. Tāds vietējais nemiera gars, kas pagaidām gan jauno pārvaldnieku slavē. Bet ilgi jau miers jaunajam vietvarim diez vai būs: jau tagad M. Horna prasa, lai pašvaldība labiekārtotu tirgus laukumu, uzlabojot ūdens apgādi, jo vasarā augšējos stāvos tas mēdzot izbeigties, tāpat esot aizdomas, ka attīrīšanas iekārtas mēdzot netikt galā ar kanalizācijas ūdeņiem, un, protams, lai die’s nogrābstās, ja tiks pieļauta vēja rotoru būvniecība...

"Kopumā esmu pesimistiska. Man patīk vasara, kad ir cilvēki, bet pārējā laikā – tāds pensionāru miestiņš. Diez vai perspektīva pilsēta. Kopš nolikvidēja vidusskolu, Pāvilosta mirst," 

uzskata M. Horna.

Bērni un skolas

Pāvilostas pamatskolas direktore Marita Rolmane katastrofu nezīmē – 79 skolēni esot pietiekami. Mācības kvalitatīvas, un bērni konkurētspējīgi. Atceras laiku, kad skola bijusi par mazu, tagad – gaišas, plašas, moderni aprīkotas klases. Tiesa, Vērgales pamatskolā, kas pusceļā starp Pāvilostu un Liepāju, skolēnu gandrīz divreiz vairāk. To diktē Liepājas tuvums (darbs vecākiem), bet galvenokārt lielāka lētāku mājokļu pieejamība jaunām ģimenēm. Direktore redz, ka pašvaldībai pēc gadiem pieciem arī būs izaicinājums piesaistīt jaunus skolotājus. Tagad esot stabilitāte sadarbībā ar pašvaldību, uz ko cerot arī turpmāk. Pašvaldību reformu laikā tomēr bijis zināms haoss.

Skolas sporta zāli bērni izmanto florbola pulciņam, pašvaldības sporta skolā organizē nodarbības futbolā un galda tenisā ar līdzmaksājumu četri eiro vai vispār par brīvu. Pašvaldības sporta dzīves organizators Aldis Barsukovs stāsta, ka lielākais notikums esot Pašvaldības ziemas sporta spēles februārī, kurās var piedalīties arī ciemiņi no citām apdzīvotām vietām. Vasarā, protams, pludmales volejbols un teniss, kura laukums esot aizņemts no rīta līdz vakaram.

Pašvaldības sporta dzīves organizators Aldis Barsukovs teic, ka lielākais notikums esot pašvaldības ziemas sporta spēles februārī.

Pāvilostas Mūzikas un mākslas skolā darboties var visi, kam ir gribēšana, tiek piesaistīti arī pedagogi no Liepājas. Bērni sabraucot arī no apkārtējiem pagastiem. Nupat aizvadīts pasākums "Bahs Adventā" trīs daļas: stāstījumi, mākslas darbi un muzicēšana Sakaslejas baznīcā. Sajūsmā bijuši gan bērni, gan vecāki.

Reklāma
Reklāma

Kultūrā bez naudas grūti

Kultūras nama pasākumu organizatore Silva Vārsberga man atzīst, ka pa 22 gadiem kultūras darbā jūtas izdegusi. "Naudas maz, bet domāt radoši bez naudas grūti. Uzstāties braukt grib daudzi, bet visi prasa naudu. Bērnu arvien mazāk, līdz ar to bažas, vai noturēsim amatieru kolektīvus. Pagaidām noturam gan pieaugušo, gan bērnu drāmas kolektīvus, sieviešu vokālo ansambli, ir savas estrādes ansamblis "Piemare". Kad notiek savējo koncerti, zāle ir pilna un cilvēki pat stāv kājās, novembrī uzvedām Monikas Zīles izrādi "Savedējs" – zāle bija pilna. Ir jauna un skaista āra estrāde, bet tur notiek tikai Līgo svētki un Zvejnieksvētki. Vasarā cilvēku ir daudz, bet viņi šeit atbraukuši pēc jūras un klusuma," bēdājas S. Vārsberga.

Kultūras pasākumu organizatore Silva Vārsberga.

Mana divu dienu vizīte Pāvilostā noslēdzās ar bezmaksas stāvizrāžu meistara Rūdolfa Kugrēna izrādi "Nēģi un dzintari". Zāle nebija pilna, bet joki visumā labi. Izrādās, joku plēsējs arī bija nesen atbraucis divu dienu vizītē uz pilsētu, lai saprastu, par ko jokot. Lielās līnijās viņa novērojumi ir līdzīgi manējiem. Nu, varbūt izņemot to, ka viņš, iebraucot pievakarē Pāvilostā, atšķirībā no manis bija ievērojis uz ielas arī kādu dzīvu dvēseli: kāds kaķis pārskrējis pār ielu un kāda kundze viņu novērojusi pa logu...

Pamazām veidojas kopiena

Kad atvados no viesu mājas "Viga" saimnieces Intas Vīgantes, nosaku, ka savs viesu nams kūrortpilsētā laikam ir sapņu darbs (Pāvilostas Tūrisma informācijas centrā oficiāli pieteiktas 33 naktsmītnes: viesnīcas, apartamenti, kotedžas, viesu nami, brīvdienu mājas un kempingi, bet neoficiāli esot vēl vairāk iespēju atrast naktsmājas). "Viga" ir diezgan parasta māja, kuras pirmajā stāvā dzīvo saimnieki, bet otrais stāvs atvēlēts viesiem: četri dažāda izmēra numuriņi, kopīga atpūtas telpa un virtuve.

Viesu nama "Viga" saimniece Inta Vīgante: bizness nav tik viegls, kā daudzi domā.

"Tā domā daudzi, kas nav saskārušies ar šo jomu. Bet cik daudz darba un finanšu ieguldīts... Kad vēl strādāju par skolotāju – tagad esmu pensijā –, man nebija atvaļinājuma, jo vasarā bija jāuzņem viesi. Viesu māju atvērām 2003. gadā. Kopš tā laika bijis viens kapitālais, vairāki kosmētiskie remonti, mainītas gultas, regulāri jāpērk jauna gultasveļa. Vēsākie mēneši ir mierīgāki, vasarā ir pilns, jau tagad uz nākamo vasaru ir rezervācijas. Pāvilostā nav daudz iespēju strādāt un pelnīt – šī ir viena no tām. Prieks, ka Pāvilostā pamazām veidojas kopiena, ir pārvaldnieks, kurš saprot gan vietējos, gan rīdziniekus, jo ir apgrozījies viņu vidū. Pāvilostnieki jau izsenis bijuši kūtri uz kopā nākšanu, katrs vairāk pa savu sētu šeptējas, bet jūtu progresu. Pāvilosta dzīvos, un viss būs labi," spriež I. Vīgante.

Aptauja

Jaunieši saredz kā kūrortpilsētiņu

Autore:Annija Brahmane

Kādu nākotni Pāvilostai redz jaunieši, kas tagad mācās Rīgā? Vai pēc studijām atgrieztos savā dzimtajā pilsētā strādāt? To vaicāju Latvijas Kultūras koledžas trešā kursa studentei Alīnai Viktorijai Burmeistarei, kura apgūst pasākumu, teātra režiju un aktiermākslu, un Latvijas Universitātes bioloģijas bakalaura programmas otrā kursa studentei Martai Zamarītei. 

Abas jaunietes teic, ka vēlētos atgriezties dzīvot Pāvilostā, bet darba iespējas šajā pilsētā neredz. 

Marta skaidro: “Joprojām labprāt gribētu dzīvot un veidot savu ģimeni laukos vai mazpilsētā – kā Pāvilosta, bet pagaidām tas vēl nav iespējams. Ja turpināšu attīstīt savu karjeru zinātnes jomā, tad, visticamāk, būtu svarīgi atrasties tuvāk lielpilsētai, kur atrodas visi pētījumu centri. Tomēr, ja rastos iespēja strādāt attālināti, tad es ar prieku dzīvotu Pāvilostā.” Alīna redz sevi Pāvilostā pēc daudziem, daudziem gadiem: ”Atgriezties Pāvilostā – ļoti labprāt, bet strādāt, visticamāk, ka ne. Šobrīd Pāvilostu redzu kā tādu mazu, jauku kūrorta pilsētiņu, kur aizbraukt brīvdienās. Iztēlojos, ka vecumdienās man tur varētu būt maza vasaras mājiņa.”

Ko jauni cilvēki sagaida no Pāvilostas, lai paliktu un dzīvotu tur visu gadu, ne tikai vasarā? Marta: “Vajadzētu daudz vairāk izklaides iespēju visa gada garumā. Vasarā notiek daudz pasākumu, bet ziemā Pāvilosta ir gandrīz pamesta. Tāpat uzskatu, ka vajadzētu vairāk dzīvesvietu vai atvieglojumus jauniešiem tās iegādāties.” Alīna domā līdzīgi: ”Redzu Pāvilostu kā tādu kūrorta pilsētiņu, līdz ar to vairāk cilvēku, darba iespēju, pasākumu notiek tieši vasarā. Manuprāt, lielākā problēma arī varētu būt tas, ka īsti nav darba un izaugsmes iespējas.”

Marta Zamarīte.

Marta arī spriež: “Pāvilosta atrodas aptuveni stundas brauciena attālumā no tuvākās lielpilsētas Liepājas, tāpēc, ja ir vēlme aiziet kaut vai uz kino, ceļā jāieplāno vismaz divas stundas. Īpaši bēdīga situācija ir bērniem un jauniešiem, kas vēlētos attīstīt savas spējas kādos konkrētos ārpusskolas pulciņos, jo šobrīd Pāvilostā nav pat jauniešu deju kolektīva. Mana mazā māsa ļoti vēlējās dejot baletu, bet nevarēja, jo nebija iespējams tik bieži braukāt uz treniņiem Liepājā.”

Alīna Viktorija Burmeistare.

Alīna: ”Atceros, ka man vislielākā problēma bija tā, ka īsti nebija kur iet izklaidēties un nebija kur iepirkties. Tomēr negribētu teikt, ka tāpēc pāvilostnieki ir apdalīti. Runājot par izklaidēm, protams, ka ziemā iespēju ir mazāk, bet vasarā to netrūkst. Un runājot par iepirkšanos, liels pluss ir tas, ka 40 minūšu braucienā ir Liepāja.”

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Mediji”.
#SIF_MAF2024 #ApdzīvotaVieta

Reklāma
Reklāma
Reklāma
LASI.LV galvenais redaktors Jānis Žilde.

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT
LATVIJĀ PASAULĒ
Reklāma