Overcast 15.3 °C
P. 20.09
Ginters, Guntra, Marianna
SEKO MUMS
Reklāma
  Ja suns sāk bieži kasīt ausis, tam var būt daudz nopietnu cēloņu, tāpēc visprātīgāk ir meklēt veterinārārsta palīdzību.
Ja suns sāk bieži kasīt ausis, tam var būt daudz nopietnu cēloņu, tāpēc visprātīgāk ir meklēt veterinārārsta palīdzību.
Foto: Shutterstock / Latvijas Mediji

Mans sunītis kasa austiņu. Cik tas ir nopietni? Kurā brīdī jāiet pie ārsta? Jautā Natālija Jelgavā.

Reklāma

“Ar ausīm nav joki. Tas, ka suns reizēm pakasa ausis, ir normāli. Taču uzmanība jāpievērš, ja dzīvnieks pastiprināti sāk kasīt, purināt ausis. Problēmai kļūstot nopietnākai, suns pat neļauj tām pieskarties,” situāciju raksturo veterinārārste Zaiga Judeiķe-Ose no Dobeles.

Tīra prātīgi

Jānoskaidro, vai sunim problēmas sagādā, baktērijas, sēnītes, ērcītes. Var būt arī svešķermenis. Pārejošu diskomfortu var izraisīt ausīs iekļuvušas smiltis pēc pludmales apmeklējuma vai peldēšanās, zāles stiebrs, sēklu pogaļa pēc pastaigas pļavā.

Ja kasīšanās ieilgst, pareizi būtu konsultēties ar veterinārārstu. Visļaunākais ir sākt kādu pašdarbību: dziļi tīrīt, mazgāt ausi. Viegli paslaucīt var tikai tad, ja iekļuvis kāds svešķermenis, sakrājušies netīrumi, putekļi.

Dažkārt suņu saimnieki sapērk dažādus ķīmiskos ausu tīrīšanas līdzekļus un sāk mazgāt ausis, kas nopietnu problēmu gadījumā ir kaitīgi, turklāt izjauks raksturīgo ainu, kas ļautu veterinārārstam noteikt slimības cēloņus.

Piemēram, šādi var izmazgāt ausu ērcītes, bet ne likvidēt. Mediķis apskata austiņu un redz tikai to, ka tā ir sarkana. Tad ir grūti uzreiz sākt vajadzīgo terapiju un piemeklēt īstos medikamentus.

Pareizo lēmumu, ko darīt ar suņa ausi, var ieteikt tikai speciālists.

Dodoties pie veterinārārsta, pirms vizītes suni nevanno un slimās suņa ausis nemazgā.

Meklē cēloni

Kad ausu vaina atrasta, noskaidro arī, kāpēc tā radusies, jo veltīgi ārstēt ausu ērcītes, ja suns regulāri satiekas ar citu slimu suni.

Biežākā problēma suņiem ir bakteriāls ausu iekaisums, kas mūsu platuma grādos ir visai izplatīts. Tā attīstības cēlonis visbiežāk ir nepareiza ēdināšana, rezultātā ausīs mainās pH līmenis, un baktērijām rodas piemērota vieta dzīvošanai. 

Vesela suņuka auss ir tīra, bez apsārtuma.

Piemēram, sunim pakasot ausi, tajā nokļūst zeme kopā ar baktērijām. Veselai ausij tas nekaitēs, bet, ja būs izjaukts pH līmenis, baktērijas iedzīvosies un sāks vairoties. Auss sāk ražot arvien vairāk sēra, lai aizsargātos. Sunim rodas diskomforts, viņš kasās un reizēm pat atsakās ēst, jo, kustinot žokli, sāp galva. Dzīvnieks pat var nevēlēties kustēties, kļūt agresīvs.

Reklāma
Reklāma

Smagā formā veidojas iekaisums, strutas. Tas ir bīstami, jo ausu kanāls ir tuvu smadzenēm, deguna dobumiem. Ja to neārstē, var plīst bungādiņa.

Ja suņa ausis slikti smako, ir manāmi izdalījumi, steigšus meklē palīdzību.

Visbiežāk ēdināšanas kļūdas ir našķi. Dzīvniekiem, kam ir paaugstināta jutība pret sāli, pietiks ar vienu kotleti, čipsi vai žāvētu desiņu, lai sāktos veselības problēmas. Garšaugi (laurlapas, ķiploki, dilles) nekaitēs, taču sāli barībai nedrīkst pievienot.

Postīga iedarbība ir arī saldumiem. Aizliegtie našķi ir konfektīte, cepumiņš. No cukuriem gan parasti sākas ādas nieze.

Pat ja sākotnēji no sāls un cukura dzīvniekam nekāda slikta reakcija nav bijusi, tā var sākties pēkšņi, jo ar vecumu dzīvniekam pazeminās imunitāte.

Ausu un citās slimībās var iedzīvoties, kontaktējoties ar slimiem dzīvniekiem. Slimību uzliesmojumu var sekmēt arī stresa situācijas. Sunim patīk nemainīga dzīves kārtība. Piemēram, dzīvesvietas, barības maiņa, jauna dzīvnieka ierašanās mājās – no šā stresa mainās ādas pH līmenis. Kādam sunim tas rezultējas kā ausu problēmas, citam kā kuņģa čūla.

Suņiem paaugstināts stress ir arī pavasaris, kad dienas kļūst garākas, dzīvnieku uzbudina smaržas, sarosās hormoni. Tas skar pat kastrētus dzīvniekus.

Pats neārstē

Nereti cilvēki aptiekā iegādājas kaut ko sāpošajai suņa ausij. To nedrīkst darīt, jo nepareizu medikamentu lietošana dzīvniekiem var pasliktināt stāvokli. Piemēram, ir daudzi medikamenti, kurus nedrīkst lietot, ja ir plīsusi auss bungādiņa.

Veikalos ir plašs ausu tīrīšanas līdzekļu klāsts, taču veterinārārste iesaka nepaļauties uz reklāmām. 

Nevajag bez vajadzības veseliem suņiem tīrīt ausis. Daba pati ir paredzējusi, lai dzīvnieks tiek ar savām ausīm galā. 

Ja saimnieks sāk tīrīt sunim ausis, tas būs jādara visu mūžu, jo ausis pie tā pieradīs.

Ja dzīvniekam ir pareiza ēdināšana un dzīvesveids, fizioloģiskie procesi notiks pareizi. Ausīs tiks ražots ausu sērs, kas pasargā ausis. Nekas patoloģisks nenotiks.

Dažkārt saimnieki stāsta, ka lieto ausu tīrīšanas līdzekļus, jo sunim ausis smird. Tad steigšus jāmeklē cēlonis, kāpēc tā, nevis jāpilina tajās kaut kas smaržīgs. Ausīs var mitināties baktērijas. Izņēmums ir izstāžu suņi, kas tiek kopti citādi.

Ja dzīvnieks sakasījis ausi līdz jēlumam, noplēsis spalvu, tas jau ir nopietns aizlaists gadījums. Tūlīt jāvēršas pie veterinārārsta.

Padoms

Laikus vērsties pie speciālista ir arī finansiāli izdevīgāk. Slimības sākumā pietiks ar vizīti un padomu vai zālēm. Bet ielaistā gadījumā ārstēšana būs ilga un nopietna.

Reklāma
Reklāma
Reklāma
DĀRZS DABA
Reklāma