Straujš energoresursu cenu kāpums liek arī dārzkopjiem licis aizdomāties par iespējām pašiem ražot vismaz daļu saimniecībā nepieciešamas elektroenerģijas. Latvijā pagaidām saules paneļus liek tikai uz ēku jumtiem, bet citās Eiropas valstīs jau pirms vairākiem gadiem ir uzsākta saules paneļu izvietošana uz siltumnīcu sienām un jumtiem, kā arī ogulāju dārzos virs zemenēm, avenēm un pat kultūrmellenēm.
Gan elektroenerģijas ražošanai, gan audzēšanai
Starptautiskā kompānija BayWa r.e. jau ir uzkrājusi zināmu pieredzi šajā jomā. Tiesa, pašā sākumā tās mērķis bija palielināt platības paneļu izvietošanai, jo sāka pietrūkt vietas paneļu parkiem. Paneļi izmantošanai dārzkopībā, tā sauktie Agri-PV, atšķiras no tradicionālajiem. To mērķis ir ne tikai ražot elektroenerģiju, bet vienlaikus nodrošināt apstākļus kultūraugu audzēšanai.
Pirmās grupas paneļi ir paredzēti izvietošanai virs augļu kokiem, ogulājiem, vīnogulājiem un pat apiņiem, tādējādi augi atrodas zem vairāk vai mazāk atklāta jumta no paneļiem. Lietus ūdeni, kas tek no paneļiem, ir iespējams savākt un izmantot kultūraugu laistīšanai.
Kādā Vācijas kultūrmelleņu audzēšanas saimniecībā tieši tā arī dara, uzkrājot nokrišņu ūdeni baseinā un pievadot to augiem caur pilienlaistīšanas sistēmu.
Otrās grupas paneļus izvieto rindās uz zemes pamīšus ar kultūraugu rindām. Protams, tas ir atkarīgs no audzējamā kultūrauga, rindstarpu platuma un izmantojamās tehnikas. Vācijā šāds paneļu izvietojums neietekmē zemes izmantošanas veidu, tā tāpat klasificējas kā lauksaimniecībā izmantojamā zeme.
Abos variantos ir plusi un mīnusi
Firmas BayWa r.e. ražotie Agri-PV paneļi, ko izvieto virs augiem, no 1 ha platības spēj maksimāli saražot 800 kWp elektroenerģijas, samazinot izmantojamo platību ne vairāk ka par 10%. Tiesa, pašas nesošās konstrukcijas dēļ šādu paneļu izvietošana prasa būtiski augstākas investīcijas salīdzinājumā ar otrās grupas paneļiem.
Vienā no pilotprojektiem Nīderlandē šādi paneļi ir uzstādīti firmas Babberich Fruit Farm aveņu dārzā. Tur 3,3 ha platībā virs 31 tūkst. aveņu augiem ir izvietoti 10250 saules paneļi ar kopējo maksimālo jaudu 2,7 MWp. Šeit ir instalēti gaismas puscaurspīdīgie paneļi, kuri nodrošina pietiekamu gaismas sadalījumu virs augiem.
Papildus tam virs augiem izvietotie paneļi aizsargā augus no lietus un pārmērīga saules karstuma, samazinot vajadzību pēc plēves vai aizsargtīklu seguma. Zem paneļiem mainās mikroklimats ap augiem, un ir novērots, ka tādējādi samazinās ūdens patēriņš. Tāpat veidojas komfortablāki apstākļi strādniekiem, kuri vāc ražu. Tiesa, ražība zem paneļiem nedaudz samazinās – vidēji par 5% salīdzinājumā ar avenēm atklātā laukā.