Kaut gan LED lampas ielu apgaismojumam tiek izmantotas vairākus gadu desmitus, siltumnīcās augu papildapgaismojumam tās sāka izmantot 2008.gadā Nīderlandē kādā no tomātu audzēšanas saimniecībām. Kopš tā brīža pētnieki vairākās valstīs mācās audzēt augus zem dažādu firmu, dažādu spektru diožu lampām.
Vienlaikus LED lampas tika izmēģinātas vairākās saimniecībās dažādās valstīs. Tās pierādīja sevi kā daudzsološas, bet drīz vien tapa skaidrs, ka augi zem šīm lampām uzvedas ļoti nepierasti.
Pagāja laiks, un 2017. gadā Latvijā tika atvērta pasaulē pirmā Full-LED siltumnīca SIA "Getliņi Eko". Praktiskā komerciālā audzēšana ļoti lielā mērā atšķīrās no pētnieku eksperimentiem. Zinātnē arī negatīvs rezultāts ir rezultāts, bet komerciālajā audzēšanā negatīvs rezultāts nozīmē ekonomisku zaudējumu. Itin drīz tapa skaidrs, ka lielu lomu spēlē mikroklimata apstākļi, kas būtiski atšķiras atkarībā no siltumnīcas lieluma.
Mikroklimata apstākļu ietekme
Mikroklimata apstākļus siltumnīcā nodrošina gan dabas faktori, proti, saule, gan tehniskās iespējas – apsilde, vēdināšana, gaisa mitrināšana vai nosusināšana, ekrānu izmantošana –, gan arī paši augi. Jo lielāka lapu virsma, jo lielāka transpirācija, jo vairāk mitruma iztvaiko augu transpirācijas un elpošanas procesā.
Zīmīgi, ka Nīderlandes zinātnieki sāka pētīt augu audzēšanas īpatnības Full-LED apstākļos pavisam nesen, kad sakarā ar energoresursu cenu kāpumu arvien vairāk saimniecību sāka aizvietot nātrija augstspiediena spuldzes ar dažādu firmu LED lampām, jo pēdējām elektroenerģijas patēriņš ir būtiski mazāks.
No pēdējo trīsdesmit gadu laikā pierastajām nātrija lampām LED atšķiras ar gaismas spektru un būtiski mazāku siltuma emisiju. Jaunāko paaudžu LED moduļi ir dimmējami, to darbību ir iespējams saskaņot ne tikai ar dabīgo apgaismojumu, bet arī ar mainīgiem diennakts tarifiem vai pieejamo CO2 daudzumu.
LED moduļi ieslēdzas un izslēdzas straujāk nekā nātrija lampām, kurām parasti ir nepieciešamas 20 minūtes, lai ieslēgtos.
Dinamiskā dimmēšana ietekmē fotosintēzes procesu, tātad asimilātu veidošanos un visbeidzot – fotosintēzes efektivitāti (saražotas sausnas daudzumu uz gaismas vienību). Vairs nav korekti agrāk noteiktie aprēķini, cik daudz gaismas džoulu ir nepieciešams viena tomāta ķekara izveidei ar noteiktu augu biezību.
Nīderlandē eksperimentālajā tomātu siltumnīcā Tomatoworld firmas Plant Lighting speciālists Sanders Hogevonings pēdējos gados veica vairākus pētījumus ar LED lampu izmantošanu. Viņš piedāvā jau ierastās gaismas un temperatūras proporcijas vietā izmantot temperatūras un saražoto asimilātu proporciju.