Vēlos ierīkot savā siltumnīcā ierīkot pilienlaistīšanas sistēmu, bet kā to pareizi izdarīt? Jautā Anita Aizkrauklē.

Reklāma

Pilienlaistīšanas sistēma ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā siltumnīcā nodrošināt augus ar nepieciešamo mitruma daudzumu. Ja rocība ļauj, var izveidot sistēmu, kas ūdenim pievieno arī augiem nepieciešamās barības vielas. 

Ieguvums – augiem tiek nodrošināta laistīšana, un nav jānopūlas ar lejkannu nēsāšanu vai tradicionālo laistīšanas šļūteņu izvietošanu siltumnīcā.

Ja pieejams ūdensvads

Ja ir pieejams ūdensvads ar konstantu ūdens spiedienu, vienkāršākais risinājums ir mikropilināšanas šļūtenes. To darbības princips ir ļoti vienkāršs – ūdens pamazām sūcas cauri speciālam mikroporu materiālam, tās paredzētas ierakšanai augsnē pie auga saknēm. 

Šādas šļūtenes derēs arī puķu, dārzeņu dobju, dzīvžogu laistīšanai. Lai sistēma darbotos, ūdensvadā jābūt 0,5–2 bāru spiedienam. Šādas šļūtenes ir ilgmūžīgas un kalpos vairākus gadus.

Pilienlaistīšanai var izmantot arī zemes virspusē novietojamās pilienlaistīšanas šļūtenes. To ražība ir 2–4 litri stundā. Šādas šļūtenes parasti piedāvā 40 metru garas, vienas līnijas garumam nevajadzētu pārsniegt 80 metru. Ūdens ražība līnijas sākumā gan būs nedaudz lielāka nekā tās beigās. 

Pievienojot šļūtenes, būs nepieciešami to pieslēgšanai domātie savienojumi, kas jāiegādājas atsevišķi.

Pašteces sistēma

Ja ūdensvada nav, pilienlaistīšanas sistēmas ierīkošanai noderēs pašteces sistēmām domātās šļūtenes. Vajadzēs ūdens tvertni, kur uzkrāt laistīšanai domāto ūdeni. 

Šādai sistēmai ir arī zināms pluss – tvertnē ūdens paspēj uzsilt, nav auksts atšķirībā no ūdens ūdensvadā.

Tvertnei var izmantot plastmasas konteineru, ko uz drošām sastatnēm novieto aptuveni 2 metru augstumā. Konteineram iespējams pievienot ūdensvada līniju, kas šķidrumu novadīs līdz siltumnīcai, – tam parasti ir skrūvējams savienojums un krāns.

Vēlams izvēlēties konteineru no melnas plastmasas – ūdens vasarā tajā būs tik silts, ka tajā nenotiks aļģu augšana. Sastatnēm jābūt ļoti izturīgām un droši nostiprinātām gruntī – kubikmetra tilpuma konteiners ar ūdeni svērs tonnu. 

Konteineri nopērkami, sākot no 60 eiro par 1000 litru tilpuma konteineru.

Laistīšanai var izmantot arī speciālas polietilēna caurules, kurās ik pēc zināma attāluma iestrādāti caurumiņi. Taču būs vajadzīgas arī polietilēna caurules ūdens pievadīšanai līdz tām, savienojumi un krāni. Iespējams arī iegādāties speciālus pilinātājus ar maināmu ražību, ko ierīko šādās caurulēs, pilinātājus caurules galā un krānus. 

Ar savienotājiem un trejgabaliem iespējams izveidot vēlamās konfigurācijas pilināšanas līnijas.

Līdz siltumnīcai vai dobei ūdeni no tvertnes vislabāk pievadīt pa vismaz 32 mm diametra polietilēna cauruli. Jo lielāks būs šīs caurules diametrs, jo efektīvāka būs sistēmas darbība. 

Sistēmā jāparedz vieta ūdensfiltram, kurā ierīkots elements ūdens mehāniskai attīrīšanai. Pretējā gadījumā sīciņās atveres ātri aizsērēs, un sistēma pārstās funkcionēt.

Pašteces sistēmā derēs arī kapilārās šļūtenes. Tajās iestrādāti caurumiņi 100 vai 200 mm attālumā cits no cita atkarībā no šļūtenes modeļa. Šļūteni izvieto tā, lai caurumiņi būtu pēc iespējas tuvāk augam. Arī šīm caurulēm būs vajadzīgi noslēgkorķi un krāni, un savienotāji ar pamata ūdensvada līniju.