Lauksaimniecības tehnika augsnē (īpaši irdenā vai mitrā) var iegrimt ļoti dziļi. Tādējādi rodas sablīvējumi, kas samazina gaisa un ūdens cirkulāciju, pasliktinot kopējo augsnes kvalitāti. Tas negatīvi ietekmē arī ražas apjomu. Lai no tā izvairītos, svarīgi lauksaimniecības tehniku aprīkot ar iespējami kvalitatīvām riepām, kas nodrošina vienmērīgu slodzes sadalījumu.

Izvēloties riepas, svarīgi pievērst uzmanību to ražošanā izmantotajām tehnoloģijām. Viens no jaunākajiem risinājumiem ir Michelin Ultraflex tehnoloģija. Tā kā karkasa sānu sienas ir ļoti izturīgas, tās var daudz vairāk izliekties. Tādējādi riepas var noturēt ļoti lielu svaru ar zemāku riepas spiedienu un neatkarīgi no darba ātruma. Korpusa lokanā struktūra nodrošina riepai lielāku atbalsta laukumu, kas palielina riepu saķeres rādītājus. Līdz ar to tiek ietaupīts ne tikai laiks un degviela, bet arī saudzēta augsne un paaugstināts darba ražīgums.

Riepas, kas izgatavotas ar šo tehnoloģiju, ir pieejamas visai lauksaimniecības tehnikai, kas tiek izmantota audzēšanas ciklā.

Katram traktoram un darbam – piemērotākās riepas

Traktoriem ar jaudu no 80 līdz 220 ZS. Šīs jaudas klases traktoriem piemērotākas būs Michelin XeoBib ar Ultraflex tehnoloģiju, kas uzlabo traktora efektivitātes rādītājus un palīdz aizsargāt augsni. Šīs riepas palīdz samazināt degvielas patēriņu uz lauka, kā arī paaugstina komfortu braukšanas laikā.

Ražas novākšanas tehnikai. Novācot ražu, nav iespējams izvēlēties laikapstākļus, taču var piemeklēt darbam piemērotas riepas. Michelin CerexBib garantē optimālu saķeri pat sarežģītos darba apstākļos, turklāt ļauj vieglāk transportēt ražas novākšanas kombainus.

Traktoriem ar jaudu virs 250 ZS. Michelin AxioBib riepas paredzētas ļoti jaudīgiem traktoriem, tās nodrošina maksimālus saķeres rādītājus, vienlaikus nenodarot kaitējumu augsnei. 

Šīm riepām ir ļoti augsta kravnesība pat ar zemu riepas spiedienu, kā arī augsts komforta līmenis braukšanas laikā.

Miglotājiem. Te noderīgākas būšot Michelin SprayBib, kas ievērojami samazina izbrauktas sliedes un augsnes sablietēšanos. Riepas galvenokārt paredzētas augstas veiktspējas miglotājiem, tām ir ilgāks kalpošanas laiks, turklāt tās nodrošina ļoti augstu komforta līmeni braukšanas laikā.

Svarīgi ņemt vērā

Izvēloties riepas, vispirms jāparedz, kādiem darbiem tehnika tiks izmantota. Augsnes pirmapstrādei ir nepieciešama laba saķere un vilkme gan vagā, gan ārpus tās. 

Virsmas apstrādei nepieciešamas riepas ar labu saķeri un virsmu saudzējošām īpašībām, savukārt pēcapstrādei – specifiska izmēra riepas ar zemāku spiedienu. Ražas novākšanas laikā tehnikai ir nepieciešama laba saķere ar slīpām virsmām un liela kravnesība, ja spiediens uz augsni ir mazs. 

Savukārt darbam uz lauka jāizvēlas riepas, kam ir lielāka noturība pret nodilumu, bojājumiem un kas spēj izturēt lielu slodzi.

Ja nepieciešams saudzēt virsmu, piemērotākas būs platākas riepas.

Spiediens pareizi izvēlētai riepai efektīvam darbam un degvielas patēriņam ir apmēram viens bārs. Spiediens uz zemi ir riepu spiediena un korpusa faktora aptuvenā summa (parasti 2 psi kvalitatīvai radiālajai riepai). Riteņu slodzi balsta riepas iekšpusē esošais gaiss, tādēļ riepas iekšējais tilpums noteiks nepieciešamo piepūšanas spiedienu. Tas nozīmē, ka noteiktajai slodzei lielāka tilpuma riepai būs nepieciešams mazāks spiediens nekā zemāka spiediena riepai.

Radiālās riepas rada ne tikai mazāku, bet arī vienmērīgāku spiedienu uz zemi un atstāj lielākus nospiedumus augsnē nekā diagonālās riepas (veido labāku saķeri ar augsni, līdz ar to ietaupot arī degvielu). Radiālajām riepām ir lielāka nodilumizturība, un tās rada labāku braukšanas komfortu.

Diagonālās riepas izmaksu ziņā ir lētākas, taču galvenokārt paredzētas celtniecības darbiem un tikai īsiem pārbraucieniem. Meža darbiem ieteicams izvēlēties speciālās meža diagonālās riepas. Izvēloties riepas, jāņem vērā traktortehnikas jauda, jo katrs riepu ražotājs ir noteicis maksimālo jaudu, ko riepa spēj izturēt. Svarīgs ir arī precīzs riepu izmērs.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.