Industrijas izstādē "Agritechnica 2023", kas no 12. līdz 18. novembrim norisinājās Hannoverē, Vācijā, vienu no sudraba medaļām saņēma tehnoloģija '3A' jeb uzlabota automatizācija un autonomija. Tehnoloģiju izstrādājusi kompānija "AgXeed B.V." kopīgi ar "Amazonen-Werke" un "Claas".

Lauksaimniecības roboti parasti darbojas autonomās sistēmās ar ierobežotām pielietojuma iespējām un bez iespējas kombinēt ar citiem transportlīdzekļiem un agregātiem. Turklāt ir maz risinājumu procesa kvalitātes uzraudzībai. 

Autonomo lauka robotu izmantošana, piemēram, augsnes apstrādei, ir efektīva tikai tad, ja tie spēj atklāt augsnes apstrādes agregāta traucējumus, piemēram, aizsprostojumus, un ideālā gadījumā arī tos novērst.

Plānošanas un ieviešanas programmatūra, ko var izmantot robotu vadīšanai sadarbībā ar traktoriem un agregātiem, ir izstrādāta 3A formā – Advanced Automation and Autonomy. Arī transportlīdzekļu kombinācijas traucējumi tiek atklāti un, ja iespējams, neatkarīgi novērsti. 

Sensori tiek izmantoti, lai reģistrētu, vai ir aizsprostojumi, pazaudēts nazis, piespiedējveltnis darbojas ar pareizo rotācijas ātrumu vai cik intensīvi darbojas pārslodzes aizsardzība. 

3A ir atvērtu saskarņu sistēma, kas paredzēta, piemēram, rievu un agregātu iestatījumu uz priekšu plānošanai. Tās mērķis ir optimizēt lauka darba procesu. 

Tādējādi tiek novērsta iepriekšējā izolācija, ko izraisīja lauka robota autonomā sistēma.

AgXeed Box no 3A sistēmas pirmoreiz ļauj integrēt standarta traktorus un agregātus plānošanas un autonomās ieviešanas procesā, izmantojot ISOBUS saskarni. Mašīnas var arī mijiedarboties ar robotiem un traktoriem, izmantojot šo saskarni, lai optimizētu procesus. 

Praktiski pārbaudīti risinājumi jau ir pieejami – augsnes apstrādes procesā viss plānošanas un ieviešanas process veikts ar 3A sistēmu, izmantojot Amazone Autotill un Claas Autonomy Connect. Darba procesus mašīna veic tieši tā, kā to iepriekš plānojis agronoms. 

Papildus visaptverošai maršruta optimizācijai plānošanā tiek ņemti vērā arī agregāta ideālie darba iestatījumi. 

Tas ievērojami samazina nepareizu darbību un no tās izrietošās sekas. Sākotnējā plānošana ir pamats darba atvieglošanai turpmākajos gados, jo tad ir nepieciešamas tikai sezonālās korekcijas. 

Tāpēc AgXeed 3A sistēma ir ievērojams progress augkopības digitalizācijā autonomo lauka robotu virzienā.

"Agro Tops" novembra numurā lasi:

  • Kas aizstāv Latvijas zemnieku intereses Briselē?
  • Ā. Žentiņš: Veterinārārsts nedrīkst būt algots fermas darbinieks
  • Kāpēc samazinās lopbarības kultūru sēklaudzēšana?
  • Latvijā pirmoreiz noticis pasaules čempionāts aršanā
  • Kādas lauksaimniecības tehnoloģiju inovācijas atzītas par labākajām
  • Lielāko aitaudzētāju TOP 50
  • Latvijas komercdārzi - kur esam, kurp ejam?

Žurnālu abonē šeit.

"Agro Tops". 2023. gada novembra numurs.