Latvijā atsākta cukurbiešu audzēšana, taču pārstrādei cukurā tās tiek vestas uz kaimiņvalsti. Līdz ar šo atkarību no Lietuvas cukura ražotājiem pagaidām lielu šīs kultūras platību izveidi mūsu laukos neprognozē.

Reklāma

Latvijā cukurbiešu stādījumi šajā gadā sasnieguši gandrīz 2500 ha lielu platību. Tas darīts, balstoties uz SIA "Otaņku dzirnavnieks" sadarbību ar "Nordic Sugar Kedainai AB" cukura rūpnīcu Kedaiņos. Redakcijas aptaujātie Latvijas cukurbiešu audzētāji atzinīgi vērtē "Otaņķu dzirnavnieka" iesaisti cukurbiešu audzēšanas atjaunošanā un tā piedāvātos cukurbiešu audzēšanas, vākšanas un transporta pakalpojumus.

Saskata izdevīgumu

SIA "Pampāļi" šajā sezonā pēc pērn saņemtā SIA "Otaņķu dzirnavnieks" piedāvājuma cukurbietes audzē 150 ha platībā. Līgums par cukurbiešu audzēšanu un piegādi Kedaiņu cukura rūpnīcai "Nordic Sugar Kedainiai AB" ir noslēgts uz diviem gadiem. Uzņēmuma līdzīpašnieks Mārtiņš Vaļko teic, ka piedāvājumam piekritis šādu iemeslu dēļ: ""Pampāļi" arī agrāk audzēja cukurbietes. Šīs kultūras audzēšana ir izdevīga gan ekonomiski, gan arī agronomiski. Bietes pārstrādā cukurfabrika, ražojot cukuru. Savukārt mēs lopbarībā izmantojam gan graizījumus, gan arī cukurbiešu lapas. Cukurbietes arī ļoti iederas augu sekā." 

M. Vaļko ļoti piesardzīgi vērtē, ka Latvijā cukurbiešu platības varētu vērsties plašumā. 

Viņš uzsver – saimnieku lēmumi būs atkarīgi no Kedaiņu rūpnīcas vajadzības pēc cukurbietēm. Turklāt rūpnīca arī ziņojusi par apņemšanos pirkt cukurbietes ne tālāk kā 100 kilometru attālumā. SIA "Pampāļi" saimnieks atteicās nosaukt solīto maksu par cukurbietēm. Pēc redakcijas rīcībā esošās neoficiālās informācijas, šajā gadā cukurbiešu ražība sasniedz pat 100 t/ha, un rūpnīca par to maksājot 50 eiro/t.

Vāc un piegādā

Savukārt "Otaņķu dzirnavnieka" pārstāve Laura Liepiņa ziņo, ka uzņēmums cukurbiešu nozarē darbojas kopš 2017. gada, kad noslēdza vērienīgu sadarbības līgumu ar vadošo Baltijas cukura pārstrādes uzņēmumu "Nordic Sugar Kedainiai AB" Lietuvā par cukurbiešu novākšanu, kraušanu un piegādi. SIA "Otaņķu dzirnavnieks" apkalpo klientus Lietuvā un Latvijā. Šajā gadā esot iecerēts apkalpot 45% no "Nordic Sugar Kedainiai AB" iepirktā cukurbiešu daudzuma, divas reizes vairāk nekā pērn. "Otaņķu dzirnavnieks" šajā cukurbiešu sezonā ieguldījis 1,3 miljonus eiro cukurbiešu vākšanas traktortehnikas pirkumā, tostarp pirkti "Ropa Tiger S6" cukurbiešu vākšanas traktors un "Ropa Maus 6" cukurbiešu pārkraušanas un attīrīšanas iekārta.

Audzē vairākas saimniecības

Lauku atbalsta dienests (LAD) ziņo, ka šajā sezonā ne tikai SIA "Pampāļi" audzē cukurbietes Kedaiņu rūpnīcai, bet vēl arī vairākas Latvijas saimniecības, piemēram, Jaunsvirlaukas SIA "Fito-AL", Viesturu pagasta Āra Burkāna ZS "Sējas", Krimūnu pagasta SIA "Ingleby Dobele Agro" un Gaiķu pagasta SIA "Aizupes zeme". Vislielākais audzētājs ir SIA "Ingleby Dobele Agro", kas cukurbietes audzē 1400 ha platībā. Uzņēmums šo kultūru audzē kopš 2018. gada.

"Ingleby Dobele Agro" SIA tehniskais vadītājs Edvīns Želvis uzsvēris, ka 

sadarbība ar "Otaņķu dzirnavnieku" uzsākta un pirmās cukurbietes iesētas tāpēc, ka biešu audzēšana ir atbilstoša Latvijas klimatam un labi derīga pareizai augsekas veidošanai. 

Želvis teic, ka sadarbības ciklā, ko veido audzēšana, novākšana un loģistika, kā arī ražošana, "būtiskākais ir tas, ka mums bietes atliek izaudzēt un nogādāt lauka malā, jo pārējo nodrošina mūsu partneri, līdz ar to varam neuztraukties. Mums kā audzētājiem lielākās rūpes sagādā mainīgie rudens laika apstākļi, kas var apgrūtināt biešu rakšanas procesu un arī loģistiku."

Pazīstamais Bauskas novada ZS "Eriņi" saimnieks Andris Grantiņš uzsvēra, ka patlaban vērojamās pirmās cukurbiešu nozares atjaunošanas vēsmas ir jāvērtē kā "pirmie sniegpulkstenīši". Tās ir apsveicamas, tomēr balstu nozares atjaunošanai ilgtermiņā Latvijā neesot.

Plašsaziņas līdzekļi arī ziņo, ka Kedaiņu cukurfabrika patlaban ir sasniegusi savas biešu pārstrādes jaudas virsotni.

Atgādināsim, ka Latvijā pēdējās divas cukurfabrikas Jelgavā un Liepājā apmaiņā pret daudzu miljonu eiro kompensācijām slēdza 2007. gadā.

Vai Latvijā atjaunos cukurbiešu audzēšanas nozari?

Zemkopības ministrijas Tirgus un tiešā atbalsta departamentā skaidro, ka šāda ražošanas atjaunošana prasa lielus ieguldījumus, un ražotnes izveide saistīta ar milzīgām investīcijām. Turklāt, ņemot vērā spēcīgo ES cukura ražotāju konkurenci, Latvijas potenciālajam ražotājam, ja tas vien nav kāds nišas produkts, būs jāspēj konkurēt gan daudzuma, kvalitātes un cenas ziņā, kā arī konkurēt ar importēto cukuru. Tomēr ministrijas ieskatā – viss ir iespējams, ja cilvēkiem ir biznesa plāns un iespējas to īstenot.

Kedaiņu cukura rūpnīcas īpašnieku, Eiropas otra lielākā cukura ražotāja "Nordzucker", kura galvenais birojs ir Braunšveigā, Vācijā, sabiedrisko attiecību vadītāja Nikola Dintere uz redakcijas jautājumu, vai saskata izaugsmes iespējas sadarbībai ar Latvijas zemniekiem un vai Kedaiņu rūpnīca ir gatava pirkt Latvijā vairāk cukurbiešu, atbildēja šādi: "Esam gandarīti, ka pēdējos gados Latvijā ne tikai pārdodam cukuru, toskait pazīstamo zīmolu "Jelgavas cukurs", un arī lopbarību un bioenerģijas izejvielas, bet arī iepērkam Latvijā audzētas cukurbietes. "Nordic Sugar Kėdainiai" ražošanas daudzumi ir stabili, līdz ar to arī mūsu iepērkamo cukurbiešu daudzumi ir stabili."

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.