Āfrikas cūku mēris (ĀCM) ir atgriezies Grieķijā un Čehijā un pirmo reizi parādījies Ziemeļmaķedonijā, liecina Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) publicētais aktuālākais ziņojums par ĀCM epidemioloģisko situāciju Eiropas Savienībā. Tāpat ĀCM turpina izplatīties tādās ES kaimiņvalstīs kā Serbija un Moldova, savukārt slimības izplatība ir samazinājusies Rumānijā, Polijā un Bulgārijā, informē valsts zinātniskā institūta "BIOR" sabiedrisko attiecību vadītāja Ilze Dimante.

"Pēdējo desmit gadu laikā Āfrikas cūku mēris ir dramatiski ietekmējis Eiropas cūkkopības nozari un turpina graut vietējo un reģionālo ekonomiku. Jaunākie dati uzrāda iepriecinošas pazīmes, ļaujot domāt, ka vīrusa izplatības apturēšanas centieni, iespējams, dod rezultātus. Tomēr situācija Eiropā kopumā joprojām nebūt nav pozitīva, un mums ir nepieciešams saglabāt augstu modrības līmeni. Lauksaimniekiem, medniekiem un veterinārārstiem ir īpaši svarīga loma, ziņojot par aizdomīgiem gadījumiem," uzsver EFSA izpilddirektors Bernhards Urls (Bernhard Url).

ĀCM ir bīstama infekcijas slimība, kuras vīruss ir ārkārtīgi izturīgs. Atšķirībā no klasiskā cūku mēra, izveidojušās antivielas dzīvniekiem imunitāti neveido un nepasargā tos no atkārtotas saslimšanas. Pētnieki šobrīd aktīvi strādā pie vakcīnas izstrādes procesa. Latvija sadarbībā vēl ar 12 valstīm piedalās VACDIVA projektā "Vakcīna pret Āfrikas cūku mēri", kas tiek finansēts no Eiropas Savienības HORIZON 2020 programmas. Latviju vakcīnas izstrādes procesā pārstāv Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta "BIOR" pētnieki. Vakcīnas sagatavošanai izstrādāti 13 ĀCM vīrusa prototipi, tai skaitā 11 no tiem ir no Latvijā izolēta ĀCM vīrusa celma.

Valsts zinātniskā institūta "BIOR" direktors Aivars Bērziņš: "Līdzšinējie pētījumi uzrādīja ļoti labus rezultātus vakcīnas efektivitātei gan mežacūkām, gan mājas cūkām. Izstrādātie testi darbojas labi, bet vēl ir nepieciešams veikt to validāciju.

Ja rezultāti būs pozitīvi, tad jaunā vakcīna varēs kļūt par risinājumu Āfrikas cūku mēra apkarošanai gan Eiropā, gan citās mēra skartajās valstīs."

Ņemot vērā ĀCM izplatību visā Eiropā, EFSA arī 2023. gadā rīkos Eiropas mēroga informatīvo kampaņu cīņai pret ĀCM. Informatīvā kampaņa #StopASF jau ceturto gadu tiks īstenota astoņpadsmit Eiropas valstīs. Tās mērķis ir vairot lauksaimnieku, mednieku un veterinārārstu izpratni par šo ļoti lipīgo slimību un mudināt viņus aktīvi rīkoties, lai apturētu ĀCM izplatību.

Kampaņas informatīvie materiāli aicina cūku audzētājus, veterinārārstus un medniekus "atklāt, novērst un ziņot" par ĀCM gadījumiem cūku un mežacūku vidū. Kampaņa tiek īstenota sadarbībā ar vietējām iestādēm astoņpadsmit valstīs, un Latvijā to vada pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts "BIOR".

Āfrikas cūku mēris šogad Latvijā konstatēts kopumā 209 mežacūkām 22 novadu 62 pagastos.

Kampaņas video. Uzzini, iesaisties, dalies.

Par Āfrikas cūku mēri

Āfrikas cūku mēris ir nāvējoša vīrusu slimība, kas skar mājas cūkas un mežacūkas. Vīruss ir nekaitīgs cilvēkiem, bet daudzās valstīs izraisa ievērojamus sociālekonomiskus izaicinājumus. Eiropā pagaidām vēl nav apstiprinātu vakcīnu pret ĀCM, tāpēc slimības uzliesmojuma gadījumā skartajā teritorijā var būt nepieciešams nokaut lielu skaitu saimniecībās audzētu cūku. ĀCM vīruss ir ārkārtīgi izturīgs, un atšķirībā no klasiskā cūku mēra, izveidojušās antivielas dzīvniekiem imunitāti neveido un nepasargā tos no atkārtotas saslimšanas. Tāpēc vakcīnas pret ĀCM izstrādes process ir lēns un sarežģīts.