Overcast 14.4 °C
P. 20.09
Ginters, Guntra, Marianna
SEKO MUMS
Rūdolfs Balcers (no labās) un Roberts Mamčics divatā mēģina apturēt Slovākijas izlases uzbrukuma līderi Ričardu Pāniku.

Ambīcijas nesaskanēja ar realitāti – Latvijas hokeja izlase pasaules čempionātu Rīgā sākusi ar diviem zaudējumiem un pamatīgi sarukušām izredzēm iekļūt ceturtdaļfinālā. Gan pret Kanādu (0:6), gan Slovākiju (1:2) tika izgāzts spēles sākums, pēc tam nejaudājot izmantot savas iespējas un panākt labvēlīgu rezultātu. Labot kļūdas un beidzot iepriecināt līdzjutējus būs iespēja šovakar pret Čehiju (plkst. 20.20), kuru Latvija pasaules čempionātos nekad vēl nav uzvarējusi.

Netrāpīja ar vārtsargu

Pirmajā mačā ar Kanādu praktiski viss bija skaidrs jau piektajā minūtē, pretiniekiem tobrīd panākot 2:0. Tika aizšauts garām ar vārtsarga izvēli, Ivaru Punnenovu pēc otrās ielaistās ripas nomainot Artūram Šilovam. "Mazākā kļūdiņa maksā zaudētus vārtus. Negribu teikt, ka Ivars pārdega vai ka vainīgi aizsargi, uzbrucēji. Visiem pietrūka pa pussekundei, un kanādieši to izmantoja," galvenais treneris Harijs Vītoliņš par katastrofālo sākumu nevienu konkrēti nevainoja. Arī vārtsargu izvēle bijusi treneru kopīgs lēmums. Kanādieši katrā no periodiem guva pa diviem vārtiem, kamēr Latvija savas nedaudzās iespējas tā arī neizmantoja.

"Bijām pelnījuši gūt vārtus, taču par ilgu gatavojām metienus. Šādā atmosfērā sen nebijām spēlējuši, tāpēc bija nervozitāte.

Uz nākamajām spēlēm līdzi jāpaņem labās lietas, jo uzvarējām iemetienos, bija pāris labu pretuzbrukumu, taču jāuzlabo realizācija. Kā komanda uzvaram un kā komanda arī zaudējam," Vītoliņš atbildību par pirmo zaudējumu sadalīja koleģiāli uz visiem. Par labāko Latvijas izlasē atzina Miku Indraši, kanādiešiem 1+2 nopelnījušo Makenziju Vīgeru.

Artūrs Šilovs. Pasaules hokeja čempionāta spēle starp Latvijas un Slovākijas valstsvienībām ''Arēnā RĪga''.

Ar disciplīnu vien nepietiek

Pēc pirmā mača Vītoliņš uzsvēra, ka pret slovākiem jābūt gataviem jau no pirmās sekundes, taču pirmā ripa mājinieku vārtos ielidoja vēl ātrāk nekā spēlē pret Kanādu. Uzbrucēji un aizsargi nesadalīja sedzamos, un Šilovam nebija nekādu variantu noķert Matuša Sukeļa no tuvas distances mesto ripu – 0:1. Pirmās 20 minūtes Latvijas izlases rādītais hokejs nebija baudāms, pie slovāku presinga nereti bija grūtības iziet no savas zonas un mūsējos šajā spēlē spēja noturēt tikai Šilovs, kuram pelnīts mača labākā spēlētāja gods.

Uzslavas arī Rodrigo Ābolam, kurš meistarīgi "apzaga" Oliveru Okuliaru, vienatnē aizskrēja, kā pats pēc tam atzina, tad pēdējiem spēkiem, uz slovāku vārtiem, pārtraucot Latvijas izlases 96 minūšu sauso sēriju.

Trešā perioda beigās jau pie 1:2 mājinieki minūti spēlēja piecatā pret trim slovākiem, tomēr ne šis, ne iepriekšējie trīs vairākumi netika izmantoti. "Pašatdeve, disciplīna bija augstā līmenī, jo nevienu reizi nenoraidījāmies. Hokejā bez kļūdām neiztikt, un pretinieks mūsu kļūdas izmantoja par vienu vairāk, nekā mēs viņu. Kad zaudējām otros vārtus, to momentu nogulējām, gribējām pārķert ripu un skriet uz priekšu, bet pazaudējām divus pretiniekus. Aizsardzība ir prioritāte, ko atgādinām arī ģērbtuvē. Mums pietrūka pareizu lēmumu, taču es saprotu, kā tas ir, kad publika dzen uz priekšu, kad esi noskrējies putās. Šādās spēlēs ir jāizmanto lielais vairākums (pieci pret trim), tam vajadzēja izšķirt spēles likteni," tā Vītoliņš.

Čehu izaicinājums

Ja par pareizajiem lēmumiem, tad tādus vajadzētu vispirms atrast un vēlams arī pieņemt treneriem, jo vairākuma izspēle, kas strādāja pārbaudes spēlēs, čempionātā nedarbojas. Pirmās izmaiņas virknējumos bija mača gaitā pret slovākiem, pie Ronalda Ķēniņa un Rūdolfa Balcera centrā liekot Ābolu (viņi kopā spēlējuši arī citos čempionātos), bet svētdien treniņā pārmaiņu bija vēl vairāk. No turnīra viedokļa ir skaidrs, ja gribam spēlēt ceturtdaļfinālā, būs jāņem punkti vai nu pret čehiem, vai šveiciešiem.

"Tas ir izaicinājums – zaudējām slovākiem, jāuzvar čehi. Jā, viņi nekad nav vinnēti, bet vienmēr kaut kas notiek pirmo reizi. Ja pašatdeve un disciplīna būs tāda pati kā pret Slovākiju, tad ir izredzes, atliek cerēt, ka veiksies ar momentu realizāciju,"

Vītoliņš saglabā optimismu. Diemžēl ne visi mūsējie jūtas perfekti – kapteinim Kasparam Daugaviņam auss iekaisums, apslimis arī Toms Andersons. Abi uz ledus gan var doties, taču jālieto antibiotikas.

Šā vakara pretiniece Čehija čempionātu sāka ar minimālu uzvaru 3:2 pret slovākiem, divus vārtus gūstot Lukašam Sedlākam. Kari Jalonena komandā ir četri NHL spēlētāji, līderis laukumā un ārpus tā pieredzējušais uzbrucējs Romans Červenka.

Slovāki spēlēja vienkārši

Rodrigo Ābols: Kā pietrūka? Paskatāmies uz tablo un tur redzam, kā pietrūkst – momentu realizācijas. To ir pietiekami, bet nav aukstasinības. Vairākumā cenšamies atrast pareizo momentu un pareizo izvēli, bet nesanāk. Pārbaudes spēlēs vairākums strādāja, bet te ir cita skatuve, cits spiediens. Pirms spēles uztraukuma nebija, emocijas ir sakāpinātas, troksnis liels, bet drīzāk tā ir neuzmanība, ka otro spēli pēc kārtas pretiniekiem iedodam handikapu. Artūrs Šilovs mūs vilka un turēja spēlē, bet mēs par daudz pretiniekiem ļāvām, jo bija izgājieni divi pret viens, trīs pret diviem. Vārtu guvumā viņu uzbrucējs neuzmanīgi nospēlēja, pēdējiem spēkiem aizslidoju un trāpīju. Slovāki spēlēja vienkārši, ziemeļamerikāņu stilā. Otrajā periodā mēs sākām drošāk darboties ar ripu un līdz ar to bija momenti uzbrukuma zonā. Arī mums jāspēlē vienkāršāk, drošāk.

Ronalds Ķēniņš: Pieļāvām kļūdas, kuras slovāki izmantoja, bet paši neizspēlējām lielo skaitlisko vairākumu un spēli zaudējām. Sākumā joprojām pietrūkst koncentrācijas, emocijas lielas, fani, bišķi rokas trīc un galva nav līdz galam ieslēgusies, tāpēc arī ātri ielaidām.

Pret Kanādu mentāli pārdega

Oskars Batņa: Pirmās desmit minūtes kanādiešus par daudz respektējām, nespēlējām savu spēli. Pēc tam vairāk vai mazāk, bet cīnījāmies līdzvērtīgāk, taču nemācējām izmantot savas izdevības, kamēr viņi savējās realizēja. Man bija divas, bet pietrūka aukstasinības, lai tās izmantotu. Kanāda spēlē savu sistēmu, ātri, pārliecinoši, met golus iekšā pat no nulles leņķa. Man pašam mandrāžas nebija, taču spēle neaizgāja tā, kā paši gribējām. Žēl, ka neizdevās iepriecināt līdzjutējus kaut ar goda vārtiem.

Mārtiņš Dzierkals: Divi ātri ielaisti vārti noteikti mūs izsita no sliedēm. Bija grūti atgūties. Zinājām, ka būs liels atbalsts tribīnēs, tas priecē, un paldies līdzjutējiem, žēl, ka mums nekas nesanāca. Grūti pateikt, kā mums pietrūka, lai iemestu, izdevības bija, arī vārtu stabi. Aizmigt nebūs viegli, bet arī pēc lielām uzvarām emocijas ir sakāpinātas. Divi ātrie goli kanādiešiem noņēma spriedzi, viņiem palika vieglāk, varēja spēlēt atbrīvotāk.

Kaspars Daugaviņš: Emocijas nospēlēja pret mums, jo ne visi ir izbaudījuši, kā ir spēlēt pie pilnām "Arēnas Rīga" tribīnēm, kad fani dzen uz priekšu. Galva aizpeld citā virzienā. Tās kļūdas sākumā... Izskatās, ka pārdegām mentāli. Pret Kanādu atspēlēties no 0:2 ir grūti, jo sāc riskēt, bet tā nav komanda, kas to piedod. Sākumā spēlējām pārāk robotīgi, darījām tikai to, kas bija sarunāts, nevis pēc situācijas. Kad spēlējām brīvāk, bija mazāk kļūdu, arī pie ripas tikām biežāk. Mēs pat pie 0:5 gājām to vienu ripu iemest, lai iepriecinātu līdzjutējus. Sliktāk jau vairs nevar būt.

Latvijas hokeja izlase. Priekšplānā Kaspars Daugaviņš (no kreisās).

Rezultāti. Hokejs

Pasaules čempionāts

B grupa

* Latvija – Kanāda 0:6 (0:2, 0:2, 0:2)

Vārti: 0:52 Krouzs (Glāss, Krebss) 0:1, 4:56 Lotons (Vīgers, Midltons) 0:2, 28:17 Vīgers (Kvins, Tofoli, vair.) 0:3, 35:12 Blaiss (Veleno, Hants) 0:4, 53:58 Veleno (Vīgers) 0:5, 55:40 Makbeins (Karkone, Fantilli) 0:6. Vārtsargi: Punnenovs (no 4:56 Šilovs) – Montembo. Metieni: 23:29. Skatītāji: 9260.

* Latvija – Slovākija 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Vārti: 0:44 Sukeļs (Cehlāriks) 0:1, 36:51 Ābols 1:1, 50:04 Hrivīks (Kohs, Pāniks) 1:2. Vārtsargi: Šilovs – Škorvāneks. Metieni: 28:29. Skatītāji: 8930.

* Čehija – Slovākija 3:2, Šveice – Slovēnija 7:0, Kazahstāna – Norvēģija 4:3 (pēcspēles metienos), Kanāda – Slovēnija 5:2, Šveice – Norvēģija 3:0. Situācija: Šveice 6, Kanāda 6, Čehija 3, Slovākija 3, Kazahstāna 2, Norvēģija 1, Latvija 0, Slovēnija 0.

A grupa

* ASV – Somija 4:1, Zviedrija – Vācija 1:0, Francija – Austrija 2:1 (papildlaikā), Dānija – Ungārija 3:1, Somija – Vācija 4:3, ASV – Ungārija 7:1, Dānija – Francija 4:3 (papildlaikā). Situācija: ASV 6, Dānija 5, Zviedrija 3, Somija 3, Francija 3, Austrija 1, Vācija 0, Ungārija 0.

Čempionāta logo.

KONTEKSTS

Pasaules čempionātu hokejā no 12. līdz 28. maijam kopīgi rīko Somijas pilsēta Tampere un Rīga. Latvijas izlases galvenais treneris ir Harijs Vītoliņš, asistenti - Lauris Dārziņš, Artūrs Irbe, Artis Ābols, Peteri Nummelins un Raimonds Vilkoits. Turnīrā startējošās 16 komandas sadalītas divās grupās, pa astoņām vienībām katrā, kas katrai izlasei garantē septiņas spēles.

Pērn pasaules meistarsacīkstēs triumfēja somi, kuri izšķirošajā mačā bija pārāki pār Kanādu.

Latvijas hokeja izlases labākais sasniegums Pasaules čempionātos ir 1997., 2004. un 2009. gadā izcīnītā 7. vieta.