"Policija saka paldies visiem, kas piedalījās sacensību nodrošināšanā un jo īpaši sacensību publikai," pēc pasaules čempionāta hokejā Tamperē paziņojumā vēstīja Iekšsomijas policija. Piecpadsmit dienu laikā policija veica 52 uzdevumus, no kuriem lielākā daļa bija iereibušu personu aizgādāšana prom. Aizdomas par vardarbību tika piefiksētas tikai divos gadījumos.

Policija atzinīgi ziņo, ka starp sacensību viesiem valdījis sportisks gars. Somu prese apjūsmoja latviešu hokeja fanu aizrautību, prasmes, pāri plūstošo prieku. Un tad pēkšņi: "Par Latvijas valstsvienības izlasi ir iesniegts ziņojums policijā." Tā pirmdien, 29. maijā, rakstīja vakara avīze "Iltalehti".

Iesniegums policijai par izlases krekliem, konkrētāk, par sponsora "Olybet" reklāmu, tika iesniegts pirmdien. Ziņojums ir piereģistrēts, un policija iepazīstas ar lietu. Iekšsomijas policijas kriminālizmeklēšanas komisārs Arto Partanens stāsta, ka šā iesnieguma izvērtēšana nav policijas prioritāšu sarakstā un ka šis ir pirmais šāda tipa iesniegums.

Iespējams, azartspēļu reklāmas pārkāpums

Uz Latvijas izlases kreklu piedurknēm esošā igauņu firmas "Olybet" reklāma, iespējams, ir pretrunā ar kontinentālajā Somijā likumā noteikto azartspēļu monopolu, kas pieder uzņēmumam "Veikkaus".

Saskaņā ar šo likumu, azartspēles, loterijas un sporta likmes (totalizatoru) kontinentālajā Somijā drīkst piedāvāt un reklamēt tikai "Veikkaus" saskaņā ar likumā noteiktajiem ierobežojumiem, 

piemēram, azartspēļu reklāmas aizliegumu nepilngadīgām personām. Policijas paziņojuma iesniedzējs lūdz izvērtēt iespējamu likumpārkāpumu. Azartspēļu likumu uzrauga Azartspēļu pārvalde.

Loteriju monopols Somijā

Somu valsts loterijas monopols "Veikkaus" (burtiski "minējums") 1940. gadā tika nodibināts kā sporta likmju totalizators. 1971. gadā uzņēmums sāka organizēt arī nacionālo loteriju "Lotto", kas vēl aizvien ir visiecienītākā azartspēle. Deviņdesmitajos gados uzņēmuma piedāvāto azartspēļu klāsts jūtami paplašinājās ar ziemeļvalstu "Viking Lotto" un dažādiem sporta likmju totalizatoriem, un spēlēšana papildus tradicionālajiem papīra kuponiem kļuva iespējama arī internetā un pa telefonu. Šā gadsimta sākumā azartspēļu klāsts turpināja paplašināties.

Likumā ir noteikts, ka Izglītības un kultūras ministrija "Veikkaus" peļņu dala somu kultūrai: mākslas veicināšanai tiek piešķirti 38,5%, sportam un fizkultūrai 25%, zinātnes veicināšanai 17,5% un jauniešu darba veicināšanai 9%. Par vēl 10% tiek lemts katru gadu atsevišķi. Vēsturiski totalizatora peļņa tika izmantota sporta un fiziskās audzināšanas sponsorēšanai. Zinātne, kultūra un jauniešu darbs finansējamām jomām tika pievienots 1953. gadā.

"Veikkaus" maksā tikai loterijas nodokli 12% apmērā, kas uz laiku no 2020. līdz 2023. gadam ir samazināts līdz 5,5%. 

Piemēram, 2020. gadā "Veikkaus" samaksāja loterijas nodokli 162,7 miljonu eiro apmērā. 

Ja galvenais laimests tiek vienam laimīgajam vai oficiālai loterijas grupai, tad loterijas nodokli samaksā "Veikkaus". Savukārt, ja laimests tiek sadalīts starp vairākām personām, tad atkarībā no summas un citiem faktoriem katram saņēmējam ir jāsamaksā dāvanas nodoklis 8–19% apmērā par summu, kas pārsniedz 5000 eiro.

Jau šā gada aprīlī Iekšlietu ministrijas azartspēļu monopola darba grupa pauda viedokli, ka vai nu ir jānostiprina "Veikkaus" pozīcija likumos, vai jāļauj ārzemju azartspēļu uzņēmumiem ienākt Somijas tirgū. Pašlaik no Somijas uz ārvalstu azartspēļu firmām gadā aizplūst pusmiljards eiro pavisam likumīgā interneta azartspēļu jomā.

Vienlaikus no azartspēļu atkarības cieš vairāk nekā 50 tūkstoši Somijas iedzīvotāju, un uz riska robežas atrodas 400 tūkstoši somu. Starp argumentiem par "Veikkaus" monopola nostiprināšanu tiek minēts tas, ka uzņēmums rūpējas par azartspēļu atkarīgajiem, veic uzņēmējdarbību sociāli atbildīgi, kā arī ienes naudu valsts kasē, kas tiek izmantota sporta, kultūras, zinātnes atbalstam. 

Ārvalstu azartspēļu uzņēmumu licencēšana ir risinājums, pie kura ir nonākušas visas pārējās Eiropas valstis, izņemot Somiju un Norvēģiju.

Gada sākumā ārvalstu azartspēļu uzņēmumu nodibinātā Somijas Azartspēļu nozares biedrība atbalsta pāreju uz licenču sistēmu un apgalvo, ka citās valstīs pieredze ir tikai pozitīva. Biedrības vadītājs Mika Kuismanens stāsta, ka uzņēmumi gribot stingru uzraudzību un sistēmu, kas darbības licences ļautu arī atņemt. Arī valsts ienākumi licenču sistēmā pieaugot.

Līdz šim valsts monopols azartspēļu jomā ir ticis pamatots ar azartspēļu kaitīgo ietekmi. Šobrīd šis pats arguments tiek izmantots par labu licencēšanai: nav pieņemams, ka teju puse no interneta azartspēļu peļņas iet ārpus Somijas, bet viss kaitējums paliek valstī.

"Apsolītā zeme" monopoliem

Somijā vēl arvien ir vairākas valsts monopola jomas. Valsts monopols ir alkohola tirdzniecībai: ārpus specializētajiem "Alko" veikaliem drīkst pārdot tikai dzērienus ar maksimāli 5,5 promilēm. No ES valstīm alkohola monopols ir vēl tikai Zviedrijā.

Vēl viens monopola dinozaurs ir aptiekas: bezrecepšu medikamentus Somijā drīkst pārdot tikai farmaceiti, tādēļ, piemēram, pretsāpju līdzekļus pārtikas veikalos šajā valstī neatrast. 

Arī aptieku skaits Somijā tiek ierobežots.

"Olybet" – azartspēles vai sporta bārs?

Somi "Olybet" sauc par igauņu azartspēļu uzņēmumu, tikai vēlāk ziņai par iesniegumu pret Latvijas valstsvienību pievienota informācija, ka firmai Tallinā pieder arī tāda paša nosaukuma restorāns. "Olybet" mājaslapās azartspēles spēlēt ir iespējams arī no Somijas.

Savukārt Latvijas Hokeja federācijas ģenerālsekretārs Roberts Pļāvējs skaidro, ka reklāma uz spēļu krekliem ir "Olybet Sporta bārs", kas ir viens no lielākajiem ēdināšanas uzņēmumiem Latvijā. Arī somi, tuvāk ieskatījušies, zem nosaukuma "Olybet" saskatīja arī vārdus "Sports Bar", sporta bārs. Vai šī reklāma tiks uzskatīta par azartspēļu reklāmas monopola pārkāpumu un vai Somijas policija izlasīs visus trīs vārdus vai tikai vienu, tas noskaidrosies izmeklēšanā.

Tepat, Eiropā.
Čempionāta logo.

KONTEKSTS

Pasaules čempionātu hokejā no 12. līdz 28. maijam kopīgi rīko Somijas pilsēta Tampere un Rīga. Latvijas izlases galvenais treneris ir Harijs Vītoliņš, asistenti - Lauris Dārziņš, Artūrs Irbe, Artis Ābols, Peteri Nummelins un Raimonds Vilkoits. Turnīrā startējošās 16 komandas sadalītas divās grupās, pa astoņām vienībām katrā, kas katrai izlasei garantē septiņas spēles. 

Pērn pasaules meistarsacīkstēs triumfēja somi, kuri izšķirošajā mačā bija pārāki pār Kanādu.

Latvijas hokeja izlases labākais sasniegums Pasaules čempionātos ir 1997., 2004. un 2009. gadā izcīnītā 7. vieta.