Diskriminācija pēc dzimuma, rasu un etniskās piederības, pēc vecuma, invaliditātes, reliģiskās vai citas pārliecības un seksuālās orientācijas pamata Eiropas Savienībā aizliegta trīs jomās – nodarbinātībā, sociālajā drošībā, preču un pakalpojumu sniegšanā.
Tas noteikts Eiropas Kopienas līgumā un 14 direktīvās. Pēdējos gados šajā jomā nav vērojami būtiski uzlabojumi. Eiropas Parlamenta (EP) 9. sasaukuma (2019–2024) pilnvaru laikā virzītas vairākas iniciatīvas dzimumu diskriminācijas izskaušanai ES darba tirgū. Būtiskākā ir Darba samaksas pārredzamības direktīva, kuru ieviešot sievietēm nevarēs maksāt mazāk kā vīriešiem. Lai paplašinātu sieviešu un vīriešu līdztiesību un līdzsvaru darba vidē, Eiropas uzņēmumiem noteiktas vairākas jaunas prasības.
Dzimumu algu plaisa rūk gausi
"Labi apzinos, ja es būtu Olivers Kolmans, es pelnītu ievērojami vairāk," tā savu Holivudā saņemto algu nesenā intervijā telekompānijai CNN raksturo oskarotā britu aktrise Olīvija Kolmane. Viņa min arī kādu kliedzošu piemēru, kad atšķirība kolēģu atalgojumā sasniegusi pat 12 000 procentu. Kolmane uzskata, ka darba atlīdzības plaisa starp dzimumiem sakņojas sen novecojušā priekšstatā, ka tieši vīriešu kārtas aktieri filmai piesaista skatītājus.
Lai arī ne tik dramatiskos apmēros, sieviešu un vīriešu atalgojuma plaisa ir globāla vaina, kas vēsturiski veidojusies gan aiz okeāna, gan Eiropā. Latvija nav izņēmums.
Piemēram, 2022. gadā valstī vislielākā dzimumu algu plaisa reģistrēta mākslas, izklaides un atpūtas nozarē – vīriešiem vidēji stundā maksāts gandrīz par 40% vairāk nekā sievietēm.
Rekordplaisa – Igaunijā
Dzimumu nevienlīdzība nodarbinātības jomā pasaulē ir daudz lielāka, nekā iepriekš uzskatīts, – šogad publicētajā ziņojumā atzīmē Pasaules Bankas eksperti. Vidēji pasaulē sieviete nopelna 77 centus iepretim katra vīrieša saņemtajam dolāram. Kopumā 92 pasaules valstīs nav noteikumu, kas paredz vienādu atalgojumu par vienādas vērtības darbu.
Eiropas Savienībā sieviete vidēji darba stundā saņem gandrīz par 13% mazāk nekā vīrietis, liecina "Eurostat" dati par stāvokli 2022. gadā. Rekordplaisa reģistrēta Igaunijā (21,3%), kamēr Luksemburgā sieviešu vidējais atalgojums jau par 0,7% pārsniedz vīriešu algas.
Latvijā sieviete vidēji darba stundā nopelna par 17,1% mazāk nekā vīrietis, atšķirība ir lielāka nekā vidēji ES.
Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati rāda, ka darba samaksa Latvijas sievietēm netiek līdzi vīriešu stundas atalgojumam.
Pat salīdzinot atalgojumu starp vienāda vai līdzīgas vērtības darba darītājiem, 2022. gadā konstatēta 8,2% atšķirība par sliktu sievietēm, liecina "Figure Baltic Advisory" veiktais Vispārējā atalgojuma pētījums.
Ar caurspīdību pret netaisnību
Lai mazinātu vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirības, pirms gada Eiropas Parlaments nobalsoja par Darba samaksas pārredzamības direktīvu (tiek dēvēta arī par Vienlīdzīgas samaksas direktīvu).