Vismodernāko pusvadītāju un mikroshēmu ražošanā Taivāna nodrošina vismaz 90% no globālā pieprasījuma. Šīs valsts starptautiskās tirdzniecības apgrozījums pārsniedz 900 miljardus ASV dolāru gadā. Piemēram, ASV tehnoloģiju milža "Apple" ražotajiem viedtālruņiem un datoriem praktiski visas nepieciešamās sastāvdaļas saražo Taivānas uzņēmumi.

Reklāma

Tur šī rūpniecības nozare attīstījusies vairāku gadu desmitu laikā, pakāpeniski veidojot ne tikai tūkstošiem atbilstošus uzņēmumus, bet arī augsti izglītotu darbaspēku.

"Vēsture mums ir sarežģīta, savā ziņā līdzīga kā Baltijai – esat kaimiņi Krievijai, mēs Ķīnai. Arī mums politikas dēļ ekonomika cieš, taču taivānieši pie brīvības ir raduši daudz vairāk nekā ķīnieši. Pie varas mums ir politiķi, kas uztur Taivānas neatkarības virzienu, tādēļ tirdzniecībā ar Ķīnu vērojama lejupslīde. Meklējam jaunus partnerus un tirgus, skatāmies arī uz Baltiju, jo te esam tuvāk lielajiem Eiropas tirgiem. Lietuva mūsu neatkarības centienus ir atbalstījusi atklāti un starptautiski, šeit ir mūsu draugi, tādēļ nav divu domu – ar saviem sadarbības piedāvājumiem esam arī te. Vispār šeit, Viļņā, tagad tā ir pirmā reize, kad Taivāna ārzemēs piedalās kādā izstādē, kur tai ir savs lielākais nacionālais paviljons. Esam atveduši daudz ideju un gatavu piedāvājumu, ceram uz divpusējās tirdzniecības sadarbības padziļināšanu," biotehnoloģiju un dabas zinātņu forumā "Life Sciences Baltics 2023" Viļņā stāsta Taivānas inovāciju centra "Startup Terrace" starptautisko sakaru vadītāja un Taipejas Datoru asociācijas menedžere Anita Čena.

"Startup Terrace" pārstāve skaidro, ka valdības mērķis ir Taivānu pārveidot par vadošo inovāciju pakalpojumu sniedzēju Āzijas un Klusā okeāna reģiona valstīs, kā arī globāli.

 Piemēram, 2021. gadā "Startup Terrace" piesaistītās investīcijas sasniegušas 1,91 miljardu ASV dolāru apjomu un izveidoti 326 jaundibināti uzņēmumi, savukārt aizvadītajā gadā – jau 2,15 miljardi ASV dolāru un 292 izveidoti uzņēmumi. Lielāko investoru un uzņēmēju interesi šobrīd Taivānā izraisot veselības un biotehnoloģiju, kā arī alternatīvo enerģiju ražošanas nozares, investīciju piesaistes un arī dibināto jaunuzņēmumu skaita ziņā aiz sevis atstājot tradicionāli spēcīgo elektroniku un informācijas tehnoloģiju nozari.

Taivāna sadarbībā ar Austrumeiropu dažādu starpvalstu sadarbības programmu ietvaros sasniegusi 200 miljonu eiro apgrozījumu. Pētniecības un uzņēmējdarbības projekti jau notiek ar Čehijas, Slovākijas, Polijas, Lietuvas un Austrijas partneriem. Šajā sadarbībā lielākie ieguldījumi 30% apmērā pagaidām esot informācijas tehnoloģiju nozarē, kam jau diezgan tuvu seko biotehnoloģijas ar 26%, savukārt pārējās nozares ievērojami atpaliekot, nesasniedzot 10% robežu. 

Taivāna pētniekus un uzņēmējus no visas pasaules aicina pie sevis realizēt inovatīvus projektus ar spēcīgu tirgus potenciālu, ko pēc tam varētu ieviest masveida ražošanā. 

Atlasītie projekti iegūst nepieciešamo finansējumu, lidojumu un dzīvošanas izmaksu segšanu projekta īstenotāju komandai līdz trim speciālistiem, nepieciešamās darba vīzas, konsultācijas un atbalstu finanšu piesaistes pasākumiem, starptautiskajām izstādēm un citas priekšrocības. Piemēram, šogad pavasarī projektu atlases programmas ietvaros realizācijai apstiprināti 15 projekti ar partneriem no piecām valstīm, kuru vidū no Eiropas ir slovāki un lietuvieši.

Gluži kā apliecinājums "Startup Terrace" pārstāves teiktajam bija turpat Taivānas paviljonā sastaptais uzņēmējs Dāvids Lī, kurš īsi pirms foruma bija atvēris sava jaunuzņēmuma filiāli Viļņā. Viņa izveidotā kompānija "Singular Wings" nodarbojas ar digitālu ierīču izstrādi, ražošanu un izplatīšanu. Ierīces lietotājiem ļauj pārraudzīt un reģistrēt savu fizioloģisko informāciju, regulāri izveidojot veselības ziņojumus, lai atbalstītu ārstu diagnozes. D. Lī atzīst, ka izvēli par labu Lietuvai veicinājis tas, ka Lietuva Taivānu atbalsta politiski. Arī Lietuvas inovāciju un investīciju aģentūras pārstāvji atzīst, ka tuvākajos gados Lietuva sagaida arvien lielāku Taivānas investīciju ieplūšanu savā ekonomikā, jo pie šī procesa esot strādāts ļoti mērķtiecīgi.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.